Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3410 miejsce

(Po)maturalna krucjata - czyli z wizytą w OKE

Do własnej, ocenionej już matury można zajrzeć - choć komisje egzaminacyjne nie ułatwiają sprawy. Do tego dochodzą absurdalne zakazy i przepisy. Postanowiłem jednak spróbować. Warto, bo w samych maturach też można odnaleźć ciekawe rzeczy.

Teoretycznie każdy z 69868 maturzystów (z trzech województw) może zajrzeć do swoich ocenionych arkuszy w poznańskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Takiego oblężenia nikt by tam nie przetrwał. Dlatego OKE starannie ukrywa informację o możliwości wglądu. Nie znajdziemy jej w newsach na stronie internetowej. To zresztą praktyka stosowana przez wszystkie komisje w kraju, poza jedną (w Jaworznie).

Ósme piętro, dziewiąte piętro...


Cały szczęśliwy, że wypełniłem wniosek, jadę do OKE. Najpierw trochę kluczenia po korytarzach, bo siedziba mieści się w wieżowcu przy ul. Gronowej, na ósmym piętrze. Wgląd do matur możliwy na dziewiątym. Ale stamtąd mnie odsyłają, bo wnioski o wgląd składa się jednak na ósmym. W końcu trafiam do sekretariatu.

- Pan w sprawie...?
- Chcę złożyć wniosek o wgląd do matury - wyjaśniam, podając wypełnioną kartkę.
- Dobrze. Za kilka dni zostanie pan poinformowany listem poleconym, gdzie i o której ma się pan stawić.
- A nie mogę zostać poinformowany telefonicznie? Przecież we wniosku podałem też numer telefonu.
- Nie, nie, ten numer potrzebny jest tylko wtedy, gdy są jakieś niejasności. A samą informację wysyłamy listem poleconym.

OK. Wracam do domu i czekam cierpliwie na list polecony z OKE. Przychodzi zaskakująco szybko, po trzech dniach.

„W odpowiedzi na wniosek (...) informujemy, że zgodnie z (...) prace zostaną Panu udostępnione w dniu 16-07-2009 r. o godzinie 11:00 na stanowisku 3 w siedzibie OKE w Poznaniu”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

No tak... owiana złą sławą OKE została pokonana w potyczce :). Chętnie sam bym się dowiedział co miałem źle/dobrze na swojej maturze, ale nie aż tak chętnie żeby użerać się z naszą kochana, polską biurokracją.
Życzę powodzenia z odwołaniem i z przyjemnością przeczytam jak wygląda taka procedura.
A na razie plus ode mnie za artykuł i siłę przebicia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym pytanie z WOSu myślę, że zdecydowanie chodzi o słowo "trwałej" a nie kwestie związane z uznaniem.
Zastanawia mnie jak to jest możliwe, że nie zaliczono Ci dobrej odpowiedzi z polskiego. Rozumiem, że egzaminator też człowiek i może się pomylić, ale czy nie ma kogoś kto jeszcze na wszelki wypadek sprawdza egzaminatora?! Przecież, tak jak napisałeś, taki błąd może zaważyć na czyjejś przyszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klucze maturalne doprowadzają do tego, że myślimy jak roboty. Ma być tak i tak, bo podaje tak klucz odp. Dla mnie to chore ! W następnym roku zdaje maturę, dlatego już teraz domyślam się ile nerwów będzie mnie to kosztować,a zwłaszcza fakt , iż muszę wiedzieć "co autor miał na myśli" by wstrzelić się w klucz odpowiedzi. Krótko mówiąc, zero swobodnego, twórczego myślenia tylko automatyczne, zaprogramowane według określonego schematu pisanie. I czy to jest logiczne?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.07.2009 11:30

Plus za art i za to, że nie odpuszczasz. Czekam na cd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się boję zajrzeć w swoją maturę z wosu i polskiego rozszerzonych bo ten drugi niewiarygodnie mnie zaskoczył...niską ilością wyniku. :) Ale dostałam się tam gdzie chciałam więc w zasadzie powiem brzydko, iż wynik mi już wisi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

według mnie "matura to bzdura" i oceniana jest od niechcenia, co gorsze jednak wspomniane przez ciebie instytucje są rzeczywiście zarozumiałe i bardzo pewne siebie więc walcz!...będzie śmiesznie, czekam na rezultaty:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sewerynie, a jakie wyniki miałeś?
Gratuluje trudu podjęcia walki ;-) "Ambitnie"... ; p

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Napisałem m.in.: &#8222;głosowanie nad uznaniem niezdolności prezydenta RP do sprawowania urzędu&#8221;. Według egzaminatora to błąd, bo w kluczu jest: &#8222;uznanie trwałej niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia&#8221;. --> czy podtytuł <<&#8222;Głosowanie nad uznaniem&#8221; to nie &#8222;uznanie&#8221;>> jest właściwy? może ktoś czepił się tego stanu zdrowia, o którym nie wspomniałeś, ewentualnie owej "trwałości" tego stanu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te klucze są okropne :( U nas pouczano, że egzaminator zawsze działa na korzyść maturzysty i stara się podciągać odpowiedzi pod te prawidłowe. Widzę, że chyba jednak nie do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.