Facebook Google+ Twitter

Pomiędzy czernią a bielą. Dzieci chore na Sanfilippo na zdjęciach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-31 12:43

Wystawę czarno-białych fotografii ukazujących dzieci chore na sanfilippo (mukopolisacharydoza typu III) można zobaczyć w gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu w dniach od 7 do 22 listopada. Autorem zdjęć jest Jarosław Blaminsky.

fotografia z wystawy "Pomiędzy czernią a bielą. Dzieci z Sanfilippo" / Fot. Jarosław BlaminskyBiel i czerń, życie i śmierć, radość i łzy, odwaga i lęk. To ekstremalne dominanty, a pomiędzy nimi istnieje nieskończona paleta różnic, półtonów, subtelności. Życie dzieci chorych na Sanfilippo jest ulotne - pojawiają się jak motyle, aby na moment oczarować nas swoją wyjątkowością. Często choroba maluje swoje piętno na ich twarzach. Lecz istnieją chwile, gdy „czerń” zamienia się w „biel”, bo poza chorobą są po prostu dziećmi. Takie chwile prezentuje wystawa fotografii, która w dniach od 7 do 22 listopada zagości w gmachu Opery Śląskiej w Bytomiu.

Autorem zdjęć jest Jarek Blaminsky. Fotografie Blaminskego są pełne ciepła, uczuć, kontrastów - przez co bardzo sugestywne. Uczestniczący w wystawie powinni przygotować się na - uśmiech i łzę. Oglądane obrazy poruszają wrażliwość i empatię, pozwalają odczuć świat, który składa się z tego co ,,Pomiędzy czernią a bielą”.

Organizatorem wystawy jest stowarzyszenie Uratujmy Życie z Katowic, które podjęło fotografia z wystawy "Pomiędzy czernią a bielą. Dzieci z Sanfilippo" / Fot. Jarosław Blaminskysamodzielną inicjatywę zebrania funduszy na badania naukowe nad lekiem na chorobę genetyczną dzieci z Sanfilippo. Badania prowadzi zespół polskiego naukowca profesora Grzegorza Węgrzyna z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego odkrycia są osiągnięciem na skalę światową i dają nadzieję chorującym dzieciom i ich rodzicom.

Choroba Sanfilippo to inaczej MUKOPOLISACHARYDOZA TYPU III w skrócie MPS III. To bardzo rzadko występująca dziedziczna choroba przemiany materii. Występuje raz na 66 tysięcy urodzeń. W całej Polsce choruje na nią 50 dzieci. Choroba objawia się w wieku 2-5 lat i prowadzi do śmierci przed ukończeniem pełnoletniości.
www.uratujmyzycie.org.pl
fotografia z wystawy "Pomiędzy czernią a bielą. Dzieci z Sanfilippo" / Fot. Jarosław Blaminsky fotografia z wystawy "Pomiędzy czernią a bielą. Dzieci z Sanfilippo" / Fot. Jarosław Blaminsky

Andrzej Łabno
Tekst opublikowany pierwotnie na mmsilesia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.