Facebook Google+ Twitter

Pomiędzy karczmą, a kościołem, czyli biznesmeni w sutannach

"Złego i Kościół nie naprawi, dobrego i karczma nie zepsuje" - tak mówi stare, polskie przysłowie.Tymczasem, o czym zapewne niewielu Polaków wie, różnica ta w niebezpieczny sposób się zaciera.

W Warszawie, na Górnym Mokotowie, przy ulicy ulicy Smoluchowskiego 1 obok Kurii Prowincjalnej Ojców Barnabitów mieści się Centrum Kulturalne Ojców Barnabitów. Centrum pełni rolę kompleksu hotelowo-gastronomicznego, specjalizującego się w obsłudze konferencji, szkoleń, wesel, bankietów itp. Obsługuje zarówno grupy zorganizowane, jak i gości indywidualnych.

Do dyspozycji gości pozostawione jest 110 miejsc w pokojach 1,2,3 osobowych z łazienkami oraz apartamentach. Każdy pokój wyposażony jest w mini-bar, TV satelitarną oraz bezprzewodowy Internet Wi Fi i telefon.

Oprócz tego Centrum posiada 13 sal konferencyjnych wraz z wyposażeniem, mieszczących od 10 do 110 osób. Obiekt dysponuje również własną restauracją , barem kawowym i parkingiem
na 60 miejsc. Obok budynku znajduje się ogród, w którym można urządzić piknik w plenerze.

Za korzystanie z usług Centrum niestety trzeba słono zapłacić, bynajmniej nie co łaska.
Otóż jeślibyśmy dzisiaj zarezerwowali sobie nocleg przez internet (www.barnabici.pl), na pokój
1-osobowy ze śniadaniem wydalibyśmy 159 zł, na 2-osobowy 197, 3-osobowy 297, na apartament zaś 250.

Ceny aktualnie obowiązujące są wyjątkowo niskie, ze względu na specyfikę okresu(pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem), w którym nie ma targów, zjazdów, konferencji, kongresów, seminariów i sympozjów naukowych. Niestety nie odbiegają od stawek obowiązujących w innych stołecznych hotelach (przykładowo w trzygwiazdkowym hotelu "Czarny Kot" przy ul.Okopowej 5 można dziś zarezerwować sobie pokój 1-osobowy ze śniadaniem w cenie 151 zł).

Zastanawiające jest, jak wierni Kościoła Katolickiego powinni podejść do tego rodzaju zjawiska?
Czyż nie zostały tu przekroczone granice, których przekroczyć nie wolno? Czy pomiędzy karczmą (gospodą, hotelem, restauracją), a Kościołem nie ma czytelnych granic?

Centrum Kulturalne Ojców Barnabitów nie jest domem rekolekcyjnym (których to nie sposób kwestionować), ale czysto komercyjnym obiektem hotelarsko-konferencyjno-gastronomicznym, prowadzonym przez Kościół Katolicki, określający się jako rzeczywistość chrystusowa, nadprzyrodzoną. Czyż godzi się zatem łączyć ją z tym, co materialne, służące biznesowi, pomnażaniu pieniędzy?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Odpustu grzechów już dziś nikt nie kupi."

Naprawdę?- to albo zaspałem, albo mi się kalendarz późni, bo jeszcze wczoraj kupowali.

Teraz do kościołów chodzą podziwiać nową ondulację plebana, znaczy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

powo przeniczne, ziołolecznictwo. itd itp. W Krakowie jest bodaj kilka hoteli- pensjonatów należących do Kościoła.
czasy się zmieniły, Kościół musi sam zarobić na działalność charytatywną i swoje utrzymanie. Cel uświęca metody? SŁuszne pytania zadaje autor tekstu.
Odpustu grzechów już dziś nikt nie kupi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł zgodny z moim postrzeganiem tej dziedziny działalności Kościoła.A troskę o jego autorytet zostawiłbym samemu Kościołowi. Natomiast rozpoczynając niejako dyskusję nad tematem, posłużę się cytatami z ewangelii, dowodzącymi hipokryzji tej instytucji:
"...Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy Królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. .... Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. " (Ew. Łukasza 6, 20–26)
Papież Benedykt XVI w jednej z katechezo-homilii zawarł między innymi przesłanie (z Psalmu 49) mianowicie: ".... przestrzegł wiernych przed pokusą gromadzenia bogactw doczesnych ... bo gromadzenie bogactw może okazać się niebezpieczne".
"Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną." (Ew. Mateusza 6:19)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale już sery, wędliny i dżemy z opactwa tynieckiego tak nie rażą. Stara tradycja wielkich zakonów obejmowała wyrób piwa, win czy książek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, naiwnyś Grzegorzu, albo takiego udajesz.

Piszesz tak, jakbyś nie wiedział. że każdy "Dom Boży" od zawsze był "Domem Władzy", a jego tak główni, jak wirtualni lokatorzy różnią się jedynie egzotycznością nazw wymyślanych przez właścicieli.

A to jakiś szamanek założy "Dom Boży", za głównego najemcę Wielkiego Manitu se wpisze i tłucze kasiorę modląc się o deszcz*, a to jakiś Faraończyk wymyśli "Piramidalnego Ozyryska" i mamoną nie wzgardzi przy okazji zaćmienia Słońca, jakiś inny pomysłowy Dobromir Zielonego Ufoka za cielca se weźmie, a okoliczna ludzkość weźmie ich obu za dobrą monetę - bo ludziki potrzebują takich zmyślonych lokatorów Domów Bożych, coby mieć na kogo zwalić swoją nieudolność życiową i zaspokoić potrzebę życia na komendę.

A zmyślonych dlatego, że tak na dobrą sprawę to uczepić się nie ma kogo/czego, rozliczyć za czyny nie ma sposobności, bo po pierwsze czynów nie ma, albo też zmyślone, a po drugie sami chcieli w te Ufoki wierzyć.

Transcendencja od zawsze była najlepszym towarem, bo i najczęściej termin przydatności do spożycia wiekuisty, a i sprawdzić jakości usługi klient nie bardzo ma jak - słyszałeś kiedy o choć jednej reklamacji dotyczącej zapłaconej, a niespełnionej obietnicy życia wiecznego?

Tak więc od zawsze w każdej wsi najokazalszym budynkiem był "Dom Boży", "Dom Partii", lub inny "Dom Władzy", a okoliczna ludzkość nieodmiennie buli na utrzymanie wirtualnego najemcy, bez względu na przymiotnik przy jego "domu".

Bo i tak wszyscy wiedzą, że to o ich prywatny Dom Wariatów chodzi. ;))

* - ostatnie modły o deszcz widziałem niedawno w Domu Wariatów "Sejmem" zwanym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.