Facebook Google+ Twitter

Pomnik Barykada Września kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

Pomnik zbudowany został w 1979 roku, w 40. rocznicę obrony Warszawy, według projektu prof. Juliana Pałki.

Sonda

Zgadzasz się z opinią, że to najbrzydszy stołeczny pomnik?

Lewa część pomnika. / Fot. Weronika TrzeciakUsytuowany jest na południe od skrzyżowania ul. Grójeckiej z ul. Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r., a dokładnie na wprost wylotu ul. Opaczewskiej. Ustawiony jest w poprzek ul. Grójeckiej. Jest widoczny zwłaszcza dla kierowców wjeżdżających ul. Grójecką do Warszawy.

Prawa część pomnika. / Fot. Weronika TrzeciakSkładają się na niego 3 bryły z surowego betonu monolitycznego, przedstawiające cyfry. Część lewa - 8 IX, czyli data budowy barykady, środkowa -1939 rok, oznaczający obronę Warszawy, prawa - 27 IX, czyli data zawieszenia broni. Na środkowej części pomnika znalazło się ponad 40 tablic pamiątkowych, które nie zostały uwzględnione w projekcie. Umieszczono na nim również wiersz Jana Janiczka "Ulica Opaczewska".

[...]
Ja jestem zła ulica, lecz swe kocham dzieci,
Których mi co dzień więcej na łonie umiera,
Gdy kamienic gromnica przy tym jasno świeci.

Ja jestem zła ulica, lecz choć głód doskwiera,
Nie wpuszczę cię do miasta, gwałcicielu krwawy!

Ja - Pani Opaczewska - bronię dziś Warszawy.


Wybierz najbrzydszy pomnik WarszawyPomnik Barykada Września - część środkowa. / Fot. Weronika TrzeciakPomnik Barykady Września jest symbolem bohaterstwa żołnierzy Wojska Polskiego. Położony jest w miejscu historycznej barykady, która powstała z poprzecznie ułożonych wozów tramwajowych oraz ławek i sprzętu szkolnego wyciągniętego z gmachu przy Grójeckiej 93. Zbudowana częściowo z drewna barykada spłonęła w jednym z pożarów spowodowanych całonocnym ostrzałem artyleryjskim. Obrońcy Warszawy odbudowali ją przez noc. Wytrwała do 27 września, czyli do dnia zawieszenia broni.

Nie mam nic przeciwko upamiętnieniu tych wydarzeń, jednak moim zdaniem daty te można było umieścić na pomniku, a nie robić z nich "dzieła" małej architektury. W dodatku pomysł połączenia surowego betonu i kostki brukowej ułożonej na placu wokół pomnika nie jest trafiony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

miska jaworska
 • miska jaworska
 • 23.09.2012 19:17

budy pomalowali az tak zle to juz nie wyglada, moze kupcy zadbaja o pomnik jak na nim stoja i bedzie lepiej??

Komentarz został ukrytyrozwiń
lusia
 • lusia
 • 29.08.2012 10:45

teraz wogóle tragedia.... POMNIK WRZESNIA będzie wśród starych straganów i odchodów wylewanych przez handlarzy, stawiają tam swoje budy bez niczyjej zgody!!!!!! ZGROZA

Komentarz został ukrytyrozwiń
kinga tyszkiewicz
 • kinga tyszkiewicz
 • 29.07.2012 07:21

to, ze brzydki to nic... jest zaniedbany a teraz kupcy ze starego zamknietego bazarku przenosza tam swoje stragany...pomimo, ze dostali piekny nowy bazarek na ul.Majewskiego. NA POCZATKU SIERPNIA POD POMNIK POJDZIE 30 STARYCH STRAGANOW

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa tyszkiewicz
 • ewa tyszkiewicz
 • 29.07.2012 06:37

pod ten pomnik na pas zieleni przenosza sie kupcy ze swoimi straganami....rozpacz!!!!!!!!!!! stare budy z zieleniaka maja tam stanac na poczatku sierpnia...brak slow

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak się składa, że od dzieciństwa mieszkałem obok miejsca gdzie stoi ten Pomnik i muszę stwierdzić, że nigdy nie słyszałem z ust mieszkańców takiej krytyki jakTU. Pomnik to nie tylko bryła beton ale też Pamięć i ładunek emocjonalny . Wśró krytyków ''ohyda'' itp ilu jest mieszkańców WARSZAWY?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jadwiga
 • Jadwiga
 • 25.06.2011 22:36

Teraz się z Pania Gabriela Blajer zgadzam .OHYDA .To jest profanacja tego miejsca .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za ohyda :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Kafka
 • Krzysztof Kafka
 • 21.06.2011 08:27

Ciekawe jak to sie stało, że ktoś sam z własnej inicjatywy zaczął umieszczać na pomniku te płyty, pomnikowi to nie pomogło, ale to może znak, że od początku, pomnik był nieakceptowany i chciano go po prostu "przyozdobić"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejscowym pomnik już znormalniał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że chyba nie ma i być nie może coś bardziej paskudnego jak te betonowe bryły na kształt liczb rzymskich i arabskich. Koszmarne straszydła. Aczkolwiek upamiętniają tak ważne i owiane sentymentem i dumą narodową wydarzenia historyczne. Szkoda dla historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.