Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15175 miejsce

Pomnik Bohaterów Getta kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

Pomnik odsłonięty został 19 kwietnia 1948 roku, w 5. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Projekt stworzył rzeźbiarz Natan Rappaport.

Sonda

Zgadzasz się z opinią, że to najbrzydszy stołeczny pomnik?

Pomnik Bohaterów Getta - strona zachodnia / Fot. Łukasz MicPomnik poświęcony jest mieszkańcom getta warszawskiego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tam nastąpiło pierwsze starcie bojówek żydowskich z hitlerowcami podczas powstania w getcie w 1943 roku. Dzisiaj jest to pl. Bohaterów Getta, znajdujący się pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką, Lewartowskiego i Zamenhofa.

Pomnik Bohaterów Getta - strona wschodnia / Fot. Łukasz MicPomnik Bohaterów Getta mierzy 11 metrów wysokości. Stanowi potężną bryłę, w skład której wchodzą rzeźba i płaskorzeźba oraz cokół. Przed frontem stoją stylizowane menory z brązu (7-ramienne świeczniki żydowskie). Wszystko to umieszczono we wschodniej części placu. Na pomniku znajduje się napis po polsku, jidysz i hebrajsku: "Naród żydowski swym bojownikom i męczennikom".

Rzeźba "Walka" od strony zachodniej / Fot. Łukasz MicWykonany został z bazaltu skandynawskiego (przywiezionego przez okupantów, a zamówionego w 1942 roku przez ministra gospodarki III Rzeszy Alberta Speera z myślą o pomniku Hitlera). Monument wzniesiono ze składek organizacji żydowskich.

Płaskorzeźba "Pochód na zagładę" od strony wschodniej / Fot. Łukasz MicSpiżowa rzeźba pod tytułem "Walka", umieszczona na pomniku od strony zachodniej, przedstawia mężczyzn, kobiety i dzieci, trzymających w dłoniach butelki z benzyną, pistolety i granaty. Jest symbolem bohaterskiego zrywu powstańców. Kamienna płaskorzeźba, która nosi tytuł "Pochód na zagładę" od strony wschodniej pomnika pokazuje cierpienia i męczeństwo kobiet, niewinnych dzieci i starców. W prawym górnym narożu widać typowe niemieckie hełmy, które symbolizują sprawców zbrodni na Żydach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@ Weronika - ano nieudany :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 27.06.2011 10:08

Co to znaczy ''brzydki'' ?
jak miałby wyglądać ładny?
Więcej trupów i drutu kolczastego?

Weronika Trzeciak :

''Rzeczywiście niezbyt udany pomnik. ;)''

Co to za głupawy komentarz, w dodatku z emotem. Żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stawiam go w Warszawie na czołowym w tej kategorii miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście niezbyt udany pomnik. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.