Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23288 miejsce

Pomnik Czterech Śpiących kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-06-18 22:12

Pomnik Czterech Śpiących, to potoczna i najczęściej używana nazwa dla pomnika polsko-radzieckiego braterstwa broni, znajdującego się na rogu Al. Solidarności i ul. Targowej.

Sonda

Zgadzasz się z opinią, że to najbrzydszy stołeczny pomnik?

Pomnik Czterech Śpiących / Fot. Ewa KrzysiakPomnik Czterech Śpiących powinien kandydować do miana najbrzydszego pomnika stolicy. Jak najbardziej spełnia wszystkie wymogi, by zostać zwycięzcą w tej kategorii. Wielki, toporny, straszy mieszkańców i turystów od chwili powstania i nadal będzie straszył kolejne pokolenia.

Chyba żaden z warszawskich pomników nie wzbudzał takich gorących dyskusji jak ten. Od wielu lat kłócą się o niego politycy i zwykli mieszkańcy stolicy. Niektórzy mówią, że doskonale pasuje do pozostałych okolicznych kamienic i nie razi w oczy. Inni twierdzą zaś, że to "straszydło" i powinno zniknąć wraz z odejściem minionej epoki.

Wybierz najbrzydszy pomnik Warszawy


Pomnik Czterech Śpiących / Fot. Ewa KrzysiakPomnik poświęcony polsko-radzieckiemu braterstwu broni został odsłonięty 18 listopada 1945 na warszawskiej Pradze (był to pierwszy powojenny pomnik w stolicy). Zaprojektował go A. Nieńko, a wykonali Stanisław Sikora, Stefan Momot, Józef Trenarowski, Józef Gazy i Bohdan Lachert (wg J. Kasprzyckiego S. Sikora, J. Trenarowski, J. Ślusarczyk, S. Momot, M. Kuriata). Początkowo rzeźby były gipsowanymi odlewami, które pomalowano farbą imitującą brąz. W 1947 zastąpiono je odlewami z brązu, uzyskanymi z metali otrzymanych z przetopienia niemieckiej amunicji zdobytej w Berlinie. I mimo, że to nie ruska stal - "gniotsa, nie łamiotsja".

Chyba czas da mu radę, bo jego działanie widać na pomniku z każdej strony.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że każdy ma prawo wyrażać opinie o tym co mu się podoba a co nie. Wydaje mi się, że dyskusja o praskim pomniku nie ma jedynie związku z naszymi estetycznymi gustami. Jest odbiciem naszej trwogi przed wszechogarniająca manipulacją. Z tej tez przyczyny mój komentarz nie opierał się li tylko o moje pojęcie estetyki lecz prezentował myśl, by nie niszczyć przeszłości. Nie niszczyć historii ...
Ewa mi wybaczy i zrozumie moje intencje i ... obawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te pomniki, jak jakieś duchy historii.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Grzegorz Wink Dzisiaj 10:52
ooooo.....o :)))
To mój Zięć jeszcze "wpadnie w dumę", że jest w Warszawie Rondo o Jego imieniu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przypadkiem jestem Warszawiakiem i nie znoszę tej nazwy. :) Pomnik na szczęście będzie przeniesiony, ale i owszem sporo było głąbów wnioskujących o jego zniszczenie, bo uważają go za "nieprawomyślny".
Jako Warszawiakowi nie podobają mi się różne nowe pomysły, jak np przemianowywanie ronda Babka, na bliżej "nikomu nie znanego Radosława". (Większość ludzi nie wie kim był ten "koleś" i czemu dostał rondo), ale pomniki historyczne to inna bajka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ewa - przecież napisałam, że domyślam się, że napisałaś to tak po prostu i nie miałaś złych intencji.

> Takie są moje odczucia, choć mogę przypuszczać, że napisałaś tak po prostu "z rozpędu". :-)

Ja po prostu tylko wyraziłam swoje zdanie na temat "zwykłości" i "niezwykłości" ludzi-ludzi i ludzi-polityków.
Tyle w temacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przepraszam...nie mający

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Gabriela- nie chodziło mi o wywyższanie czy poniżanie kogokolwiek. Żle to zrozumiałaś. Zwykły człowiek, to niemający wpływu (władzy) na wiele decyzji. Siebie też uważam za takiego zwykłego człowieka, mieszkańca tego miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Ewa
Nie zrozumiałaś mnie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba czas zareagować... :-)
Drodzy Państwo... Czy nie zdarza Wam się oceniać miejsc, w których mieszkacie? Budowli, które codziennie mijacie? Nie wierzę... Ludzie zwykle doświadczają jakichś emocji; powiem więcej - mają wykształcony zmysł estetyki, a gusta są różne. Dlaczego więc nie spytać o najbrzydsze / najładniejsze pomniki... Od tego zaczęliśmy. Od pytania: które Wam się nie podobają.
Jestem obywatelem miasta, to moja przestrzeń w której żyję, dlaczego nie mogę powiedzieć: w tej przestrzeni podoba mi się to/ nie podoba mi się tamto. Może warto porozmawiać o tym, dlaczego niektórym ważnym postaciom zrobiono wątpliwy prezent w postaci pomnika-koszmarku. Np. czym sobie zasłużył gen. Rowecki-Grot, że wybudowano mu wątpliwej urody monument? Może taka dyskusja spowoduje, że nie stanie w naszym/ waszym mieście dziwadło podobne do tego, które podobno ma być pomnikiem Jana Pawła II w Rzymie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Gabriela, ale tak było - pomnik ten często był przedmiotem gorącej dyskusji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.