Facebook Google+ Twitter

Pomnik Janki Kupały i biało-czerwono-białe flagi w Gdańsku

Przy dźwiękach pieśni „Powstań, Narodzie” i trzepocie flag używanych przez emigrację oraz środowiska demokratyczne na Białorusi, odsłonięty został kamień poświęcony białoruskiemu poecie, Jance Kupali

Białoruscy studenci z Trójmiasta / Fot. Ewa KowalskaMniejszość białoruska w Gdańsku od lat starała się o uczczenie pamięciPrzemawia Rusłan Jesin, Konsul Generalny RB w Gdańsku / Fot. Ewa Kowalska swojego wieszcza, a w słoneczne, sobótkowe przedpołudnie, spełniły się ich marzenia. Z okazji 125. rocznicy urodzin, Janka Kupała został upamiętniony stosownym kamieniem, ustawionym przy ulicy ...Kupały, czyli pogańskiego bóstwa Słowian. Podczas uroczystości, prowadzonej przez aktora Teatru Wybrzeże, Krzysztofa Gordona, przewodnicząca mniejszości białoruskiej w Gdańsku, Helena Głogowska, wyjaśniła ten niezwykły, kupałowy, zbieg okoliczności. Moment odsłonięcia pomnika / Fot. Ewa Kowalska
Po powitaniu gości przez gospodarza, głos zabrał prezydent miasta Paweł Adamowicz. „Jesteśmy dumni z Kupały” – odpowiedział na wezwanie gdańskiego pisarza Zbigniewa Żakiewicza, który na łamach lokalnej prasy wołał - „Bądźcie dumni z Kupały”. Prezydent wyjaśnił też, że powodem postawienia obelisku właśnie w Gdańsku, jest stosunkowo duża ilość Białorusinów na Pomorzu. To właśnie ten rejon kraju, poza białostockim, upodobali sobie powojenni przesiedleńcy. Młodzi ludzie, studenci wybrzeżowych uczelni, zaopatrzeni w biało-czerwono-białe flagi, byli podczas uroczystości żywym świadectwem tego, że Pomorze jest bliskie również młodej generacji Białorusinów.

Pomnik Janki Kupały, przy ul. Kupały / Fot. Ewa KowalskaPrezydent zaprosił do zabrania głosu Konsula Generalnego Republiki Białorusi w Gdańsku, Rusłana Jesienina, który podziękował za zaangażowanie, doprowadzające do upamiętnienia poety i usprawiedliwił nieobecność Konsula Generalnego Pawła Łatuszki. Pilne i nieprzewidziane obowiązki, nie pozwoliły konsulowi być tego dnia w Gdańsku.Cappella Gedanensis / Fot. Ewa Kowalska

Helena Głogowska, swoje przemówienie rozpoczęła w języku białoruskim Z wielkim przejęciem opowiadała o miejscu Janki Kupały w białoruskiej kulturze i o historii powstawania odsłanianego obelisku. Szczególnie serdecznie podziękowała za współpracę Maciejowi Lisickiemu i Konsulowi Generalnemu Białorusi w Białymstoku Michałowi Alaksiejczykowi, z którymi 6 kwietnia 2004, stojąc nad stawem przy ul. Kupały, marzyli o upamiętnieniu białoruskiego wieszcza.
Michał Alaksiejczyk (od lewej) i jego żona, oraz Igor Kostiuk, wicekonsul Białorusi w Gdańsku w latach 1994-96  / Fot. Ewa KowalskaPrzy oklaskach licznie zebranych Białorusinów i zaprzyjaźnionych z nimi mieszkańców Trójmiasta, pomnik odsłonili Paweł Adamowicz, Rusłan Jesin i Micha ł Alaksiejczyk.

Wspaniałą oprawę artystyczną uroczystości stanowił występ Cappelli Gedanensis, wyładowanie atmosferyczne, które w oddali zagrzmiało w trakcie wykonywania przez zespół pieśni „Powstań, Narodzie” oraz biało-czerwono-białe emigracyjne flagi w rękach młodych Białorusinów.Nieoficjalna część uroczystości. W środku Helena Głogowska / Fot. Ewa Kowalska

Kiedy rozeszły się oficjalne delegacje, kiedy większość dziennikarzy opuściła już stanowiska, nastąpiła rzecz niezwykła. Zgromadzeni wokół pani Heleny Głogowskiej Białorusini, zaczęli na głos czytać poezję Janki Kupały i śpiewać, a woda pobliskiego stawu niosła dźwięk białoruskich pieśni. Nadchodzące wcześniej chmury zmieniły kierunek, nad pomnikiem nadal świeciło słońce, a zaprzyjaźnieni ze sobą Białorusini długo jeszcze nie mogli rozstać się z Janką Kupałą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+ od Białorusinów )

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak, teraz widzę pewną niedoróbkę w moim tekście :( Zapomniałam napisać, że kamień ufundował Konsul Generalny RB, ale cała reszta to już "sprawka" władz Gdańska :) Uff, człowiek to się całe życie uczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.06.2007 12:22

(+) Piekny gest wladz Gdanska i swietnie napisany artykul...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kwestii odmiany przez przypadki (niektórzy podejrzewają, że mam z tym problemy :)) Poeta jest MĘŻCZYZNĄ i nosi białoruskie imię JANKA :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za informację :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.