Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13329 miejsce

Pomnik Kościuszkowców kandydatem na najbrzydszy pomnik Warszawy

Ogłoszony wiosną 1979 r. konkurs na projekt pomnika wygrał Andrzej Kasten. Odsłonięcie planowano na 1980 r.

Sonda

Zgadzasz się z opinią, że to najbrzydszy stołeczny pomnik?

 / Fot. Hiuppo/CC 3.0Do prac zaangażowano jednostki wojskowe: Pierwszy Praski Pułk Zmechanizowany z Wesołej oraz Drugą Warszawską Brygadę Saperów z Kazunia. Piechota wraz z więźniami pracowała w zakładach im. Marcelego Nowotki na warszawskiej Woli, gdzie pomnik był odlewany. Saperzy przystąpili do prac przygotowawczych w okolicach Portu Praskiego.

Wydarzenia sierpnia 1980 r., następnie 13 grudnia 1981 pokrzyżowały plany. Ponowna inicjatywa Związku Kombatantów WP i Klubu Kościuszkowca, spowodowała że do prac przystąpiono w październiku 1983 r.

Wyburzono wiele budynków, w tym zabytkową rzeźnię, zmodernizowano pobliski most, zmieniono ideologię. Coraz częściej mówiono, iż pomnik ma upamiętniać nieudane próby pomocy powstańcom. Na placu budowy odbywały się cotygodniowe odprawy koordynacyjne, w których udział brali dowódcy Pierwszej Warszawskiej Dywizji Piechoty, Drugiej Warszawskiej Brygady Saperów, przedstawiciele WOW, MON oraz dyrektorzy współpracujących firm.

Wybierz najbrzydszy pomnik Warszawy


Systematycznie wzrastały koszty budowy, pod koniec 1984 r. wynosiły tyle, iż można było za nie wyremontować zburzone budynki i nazwać je np. osiedle Kościuszkowców. Zrezygnowano z budowy pawilonów wystawowych mających być filią Muzeum Wojska Polskiego. Siedemnastego stycznia 1985 r. uroczyście odsłonięto pomnik. Ponowna zmiana ideologii, nieudane próby pomocy powstańcom to wrzesień 1944 r.

Zagłosuj w sondzie po prawej stronie====>>>>

W założeniach ideologicznych pomnik i miejsce wokół niego miały być konkurencją dla Grobu Nieznanego Żołnierza, to w tym miejscu miały się odbywać wielkie uroczystości państwowe.

Poza uroczystością odsłonięcia odbyły się tam trzy przysięgi Kościuszkowców, cztery wrześniowe apele poległych, związane z rocznicą walk o Pragę i to wszystko.

Niestety w chwili obecnej nie dysponuję własnymi zdjęciami, które pod koniec 2004 r. przekazałem do MWP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak przeminie to pokolenie tak nienawidzące wszystkiego co pochodzi z PRL, to takie pomniki może zostaną w końcu otoczone opieką. Za paręnaście - parędziesiąt lat wszystkie będą ciekawą atrakcją turystyczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie to zamiast rozbierać, burzyć pomniki, władze powinni stworzyć park historii pomników, gdzie były by przenoszone niechciane pomniki.
Tam po ustawieniu nikt nie był by zobowiązany do ich remontów, chyba że ktoś by chciał za sponsorować. Zresztą, nawet pokruszone, pokryte patyną czasu pomniki, były by po latach, nie lada atrakcją turystyczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.