Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12780 miejsce

Pomnik książki

W Kaliszu znajduje się jedyny w Polsce pomnik upamiętniający zniszczenie przez Hitlerowców zbiorów z publicznych bibliotek.

Pomnik książki widok na napis. / Fot. Paweł KrymarysPomnik upamiętniający zasypanie jednego z kanałów rzeki Prosny (kanał był zwany Kanałem Babinki - od jednej z ulic, która przebiegała na całej jego długości) przez wojska hitlerowskie. Do zasypywania kanału w latach 40. XX w. wojska niemieckie użyły książek z bibliotek żydowskich i polskich (zniszczono w ten sposób tysiące książek ze zbiorów kaliskich bibliotek).

Na pomniku widnieje napis informujący o wydarzeniach z lat 40. Brzmi on: Tu w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych. Pomnik ten ma rzadko spotykaną w Polsce postaci monumentu poziomego. Projektantem pomnika jest Władysław Kościelniak, a wykonawcą Jerzy Sobociński. Monument został odsłonięty 11 maja 1978 roku .Widok na pomnik i fragment plantów kaliskich , kiedyś tędy płynął kanał Babinki, który w latach 40 XX w. Niemcy zasypali książkami ze zbiorów kaliskich bibliotek / Fot. Paweł Krymarys

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.09.2010 14:27

Czy Autor może podać bliższe dane - adrse, w którym miejscu Kalisza usytuowany jest ten pomnik?

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawe doniesienie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Współcześni barbarzyńcy !

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.08.2010 13:04

Wielokrotnie przejeżdżałem przez Kalisz i ze wstydem muszę się przyznać, że nie wiedziałem o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hitlerowcy nie tylko w Polsce niszczyli książki, także w Niemczech w okresie III Rzeszy wielokrotnie płonęły stosy z książkami i...obrazami!
Fakt , że w Kaliszu znajduje się Pomnik Książek ma swoją pozytywną wymowę jeszcze pod innym względem; - świadczy iż Polacy są nie tylko "ofiarami" w szponach innych zaborczych narodowości, ale także iż potrafią otrząsnąć się od zła i zbudować coś pozytywnego. - W imię Historii i ku Pamięci przyszłych Pokoleń! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zniszczenie, to najczęściej spotykana spuścizna po bytności w Polsce naszych zachodnich sąsiadów. Dawniej Bismarck, ostatnio Hitler, zacierali polskość. Ciekawe, kto po nich przejmie pałeczkę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nula
  • Nula
  • 29.08.2010 21:15

Ciekawy artykuł i ciekawe miejsce. Z chęcią zwiedzę jak będe w Kaliszu :) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.