Facebook Google+ Twitter

Pomnik Lecha Kaczyńskiego "podzieli radomian i wywoła złe emocje"

Po dwóch latach od śmierci Lecha Kaczyńskiego, w kraju wyrastają ku jego czci dziesiątki pomników, tablic pamiątkowych, nazw ulic i skrzyżowań, placów, szkół a nawet parków i skwerów. Jednocześnie mnożą się spory i awantury lokalne, na ten temat.

Sonda

Czy w Radomiu powinien stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego?

 / Fot. Mateusz Max MaksiakW Radomiu ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego. Marek Suski, poseł PiS chce, aby pomnik był monumentalny. Tymczasem zdaniem posła PO, Radosława Witkowskiego "stawianie pomnika znów podzieli radomian, wywoła mnóstwo złych emocji". Ale według Marka Suskiego - "Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, gdyż miał szczególne zasługi dla miasta".

Nie zważając na spory, w Radomiu prowadzona jest publiczna zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik ma stanąć w tym mieście w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Przygotowano cegiełki o nominałach 10, 100, 500 i 1000 zł, które można nabyć w siedzibie tamtejszego PiS.

Inicjatywę PiS krytykują politycy opozycji. Według posła Platformy, Radosława Witkowskiego - pomnik Lecha Kaczyńskiego nie jest w Radomiu potrzebny. 300 tys. zł, za które ma być wzniesiony, należałoby przeznaczyć na "bardziej szczytny cel". Bardziej pożytecznym rozwiązaniem dla uhonorowania prezydenta Kaczyńskiego - zdaniem posła Witkowskiego - mogłoby być powołanie Fundacji im. Lecha Kaczyńskiego, która fundowałaby stypendia dla dzieci z niezamożnych rodzin.

W ocenie polityka PO, Witkowskiego - "stawianie pomnika, który znów podzieli radomian - wywoła mnóstwo złych emocji i stanie się jedynie miejscem, w którym PiS będzie mógł organizować kolejne manifestacje w obronie Telewizji Trwam czy wiece poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego" – cytuje TOK. FM.

Również według posła Armanda Ryfińskiego z Ruchu Palikota, pieniądze zbierane przez komitet PiS, lepiej byłoby przeznaczyć na jakąś akcję charytatywną. W Polsce, która ma obecnie wiele problemów społecznych warto by było skupić się na pomocy żywym: "młodym ludziom, starszym czy wykluczonym, niż wydawać pieniądze na pomnik Lecha Kaczyńskiego".

Jego zdaniem, Lech Kaczyński nie zasłużył się w żaden wyjątkowy sposób, ani dla Radomia, ani dla Polski. Podzielają to zdanie także opozycyjni radni z Radomia. Zenon Krawczyk, radny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że nie chce wystawiać pod ocenę Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta, ale "dla społeczności radomskiej nie zrobił on nic".

Radny Zenon Krawczyk twierdzi, że pomnik Lecha Kaczyńskiego powstaje w Radomiu, gdyż w tym mieście rządzi wywodzący się z Prawa i Sprawiedliwości, prezydent Andrzej Kosztowniak. Według radnego, PiS zdaje sobie sprawę, że w innym mieście, budowa pomnika by nie przeszła. Nikt nie wyraziłby zgody na publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel i nie zapewniłby atrakcyjnego miejsca na postawienie pomnika. Jak dodał - poparcie opozycyjnych partii politycznych w mieście, zyskałby z pewnością pomysł wybudowania pomnika wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, a nie tylko prezydenta Kaczyńskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (88):

Sortuj komentarze:

Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 30.04.2012 22:35

Tusk też będzie miał pomnik; będzie wisiał powieszony za jaja, za katastrofę smoleńską i zdradę państwa polskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zulu Gula
 • Zulu Gula
 • 30.04.2012 20:57

Radujmy się - bedziemy mieli mase tłucznia na rozmaite fundamenty ,a i bezrobotnych bedzie mozna zatrudnic przy wysadzaniu tych szkaradzienstw.Tak sie działo z pomnikami Józefa Wisarionowicza,tak bedzie z Lechem Kaczorowiczem.Byle nam tylko kraju na Lechistan nie przemalowali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 29.04.2012 20:28

w polsce PIS forsuje pomnikomanie jak za najlepszych czasów stalina i lenina....co za obłęd!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
mwm
 • mwm
 • 29.04.2012 18:08

KARTOFEL MUSI DZIELIC LUDZI, BO TO NIE BYL PREZYDENT POLAKOW LECZ MARIONETKA PIS W REKACH SWOJEGO SKRETYNIALEGO BRATA, KTORY POZA TRZEPANIEM KONIA I POLITYCZNYMI INTRYGAMI LITERALNIE NIC NIE POTRAFI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa ida
 • ewa ida
 • 29.04.2012 17:22

Komuchow i zdrajcow sadzac po wypowiedziach jest w Polsce bardzo wielu sa to komuchy ,pracownicy wsi i sb oraz ich spadkobiercy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan adam
 • jan adam
 • 29.04.2012 14:40

Tak jak dzieli Smoleńsk !

http://arturolsztyn.blogspot.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
deszyfrant
 • deszyfrant
 • 28.04.2012 17:47

Osobniku, ten numer to sobie wypal na czole:24562464256 .Będziesz świecił niczym gwiazda, tylko wpierw wysmaruj się smalcem wyjdź na Słonce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
24562464256
 • 24562464256
 • 28.04.2012 12:19

Cybruk, pisz pod swoim nazwiskiem

Komentarz został ukrytyrozwiń
deszyfrant
 • deszyfrant
 • 28.04.2012 11:41

Ten nick ;24562464256 Dzisiaj 11:17 tak należy rozszyfrować .
Prostak , bezmózgowie, człowiek i cząstkowym ilorazie inteligencja.
Komu ma służyć pomnik: głupoty , pychy , mierności ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
24562464256
 • 24562464256
 • 28.04.2012 11:17

Cybruk z Elbląga wie co sie dzieje w Radomiu. Facet przeginasz. Sam siebie w głupocie przechodzisz. Z czego to przepisałes?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.