Facebook Google+ Twitter

Pomnik Napoleona znowu na placu Powstańcow Warszawy

Oryginalny pomnik Napoleona z 1921 roku nie przetrwał II wojny światowej. Po latach, replika innego posągu cesarza wróciła na plac Powstańców Warszawy. Monument ma ponad 4 metry wysokości. Brązowe popiersie cesarza, umieszczone na granitowym cokole, podtrzymywane jest przez cztery orły, podrywające się do lotu.

Tomasz Kowalski / Fot. puszką po coli5 maja 2011 roku minęła 190. rocznica śmierci Napoleona oraz 90. rocznica przemianowania placu Wareckiego na plac Napoleona, czyli dzisiejszy plac Powstańców Warszawy (tę nazwę nosi od 1950 roku). 5 maja 1921 roku tu właśnie odsłonięto pierwszy pomnik Napoleona w Warszawie.

Tomasz Kowalski / Fot. puszką po coliOryginalny pomnik z 1921 roku nie przetrwał wojny. Obecny jest repliką innego monumentu cesarza Napoleona I, który stał przed wojną przy ul. Koszykowej w Warszawie. Odnaleziony po wojnie stoi obecnie na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Nowy pomnik przygotowali rzeźbiarze Paweł Pietrusiński i Marek Żebrowski. Na monumencie widnieje napis: "Wielkiemu Wodzowi". Tych słów, w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

J.M.
  • J.M.
  • 13.05.2011 09:26

Mam złudne wrażenie, że żyję w kraju dostatku, prawa i wszelakiego szczęścia; W kraju- w którym brakuje tylko pomników, bo tablic mamy w nadmiarze. A cóż Polacy zawdzięczają Napoleonowi ? Chyba tylko to, że uszczęśliwiał panią Walewską. I zaraz pomnik ? No,no szarmancki naród.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.