Facebook Google+ Twitter

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach już odsłonięty

O godzinie 8.41 na Powązkach rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar, a także Donald Tusk i Bronisław Komorowski.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaPomnik został odsłonięty dokładnie 7 miesięcy po katastrofie, w której zginęła para prezydencka i 94 inne osoby. Monument zrobiony jest z bloku białego granitu, przełamanego na pół.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu narodowego. Pomnik poświęcił metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wcześniej swoje przemówienia wygłosili: Joanna Racewicz, żona zmarłego oficera BOR, Pawła Janeczka, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- W imieniu rodzin proszę o ciszę nad tymi trumnami, o uszanowanie naszej żałoby, choćby i tylko w tym miejscu - mówiła Joanna Racewicz. - Została pustka, tęsknota, samotność oraz medialna i polityczna wrzawa, która sprawia, ze rany są wciąż otwarte. A dziś odsłaniamy im pomnik - dodała.

- W takich chwilach jesteśmy jedną wielką, osieroconą rodziną i tak powinno zostać - mówił z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

Odbyły się także modlitwy ekumeniczne przedstawicieli różnych wyznań. Następnie odczytano w kolejności alfabetycznej nazwiska wszystkich ofiar. Po nim nastąpiła salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

W uroczystościach nie weźmie udziału Jarosław Kaczyński. Będzie się on modlił podczas mszy świętej w kościele seminaryjnym, która odbędzie się o 8. Po niej planowane jest złożenie wieńca pod Pałacem Prezydenckim i na Powązkach. Na godzinę 20 zaplanowany jest marsz z pochodniami, który przejdzie z ulicy Świętojańskiej pod pałac.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Wieczny odpoczynek [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.11.2010 15:23

Wieczny odpoczynek..... amen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://artyzm.com/obraz.php?id=2188

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Następnie odczytano w kolejności alfabetycznej nazwiska wszystkich ofiar."

I bardzo dobrze. Omnia mors aequat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby nie bylo info o J. Kaczynskim, to zaraz odezwalyby sie glosy, ze redakcja banuje opozycje i jest nieobiektywna. Przypomne jeszcze Panu wybory prezydenckie, Panie Wojciechu... Wtedy J.Kaczynski nieobecny byl dosc dlugo, a poparcie roslo i roslo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojtku, potrzebna czy nie - jest faktem. Prezes PiS jest bratem zmarłego prezydenta, trudno przemilczeć informację o jego nieobecności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepotrzebna jest ta informacja o Jarosławie Kaczyńskim. Skończmy z tym lansowaniem jego osoby. Mysle, że Naród jest mu wdzięczny, że nie profanuje swoją obecnością tak poważnej uroczystości.
Im go mniej w mediach i zyciu publicznym tym lepiej dla Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już jest Panie Romanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spodziewałem się fotografi z cmentarza. Ale ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu był 1 godzinę prezydentem.
Tak mnie zastanawia, po co kazał brata wywieźć na Wawel? Skoro czci go na warszawskiej ulicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.