Facebook Google+ Twitter

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach już odsłonięty

O godzinie 8.41 na Powązkach rozpoczęły się uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar, a także Donald Tusk i Bronisław Komorowski.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaPomnik został odsłonięty dokładnie 7 miesięcy po katastrofie, w której zginęła para prezydencka i 94 inne osoby. Monument zrobiony jest z bloku białego granitu, przełamanego na pół.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu narodowego. Pomnik poświęcił metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Wcześniej swoje przemówienia wygłosili: Joanna Racewicz, żona zmarłego oficera BOR, Pawła Janeczka, prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- W imieniu rodzin proszę o ciszę nad tymi trumnami, o uszanowanie naszej żałoby, choćby i tylko w tym miejscu - mówiła Joanna Racewicz. - Została pustka, tęsknota, samotność oraz medialna i polityczna wrzawa, która sprawia, ze rany są wciąż otwarte. A dziś odsłaniamy im pomnik - dodała.

- W takich chwilach jesteśmy jedną wielką, osieroconą rodziną i tak powinno zostać - mówił z kolei prezydent Bronisław Komorowski.

Odbyły się także modlitwy ekumeniczne przedstawicieli różnych wyznań. Następnie odczytano w kolejności alfabetycznej nazwiska wszystkich ofiar. Po nim nastąpiła salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

W uroczystościach nie weźmie udziału Jarosław Kaczyński. Będzie się on modlił podczas mszy świętej w kościele seminaryjnym, która odbędzie się o 8. Po niej planowane jest złożenie wieńca pod Pałacem Prezydenckim i na Powązkach. Na godzinę 20 zaplanowany jest marsz z pochodniami, który przejdzie z ulicy Świętojańskiej pod pałac.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Wieczny odpoczynek [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.11.2010 15:23

Wieczny odpoczynek..... amen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://artyzm.com/obraz.php?id=2188

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Następnie odczytano w kolejności alfabetycznej nazwiska wszystkich ofiar."

I bardzo dobrze. Omnia mors aequat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakby nie bylo info o J. Kaczynskim, to zaraz odezwalyby sie glosy, ze redakcja banuje opozycje i jest nieobiektywna. Przypomne jeszcze Panu wybory prezydenckie, Panie Wojciechu... Wtedy J.Kaczynski nieobecny byl dosc dlugo, a poparcie roslo i roslo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojtku, potrzebna czy nie - jest faktem. Prezes PiS jest bratem zmarłego prezydenta, trudno przemilczeć informację o jego nieobecności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niepotrzebna jest ta informacja o Jarosławie Kaczyńskim. Skończmy z tym lansowaniem jego osoby. Mysle, że Naród jest mu wdzięczny, że nie profanuje swoją obecnością tak poważnej uroczystości.
Im go mniej w mediach i zyciu publicznym tym lepiej dla Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już jest Panie Romanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spodziewałem się fotografi z cmentarza. Ale ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu był 1 godzinę prezydentem.
Tak mnie zastanawia, po co kazał brata wywieźć na Wawel? Skoro czci go na warszawskiej ulicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.