Facebook Google+ Twitter

Pomnik Ofiar Komunizmu odsłonięto w Łodzi

To pierwszy taki pomnik w Polsce, upamiętniający ofiary systemu komunistycznego w latach 1919-1989. Odsłonięto go 12 grudnia 2009 roku w Łodzi przy alei Anstadta, a autorem dzieła jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.

1 z 9 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Aleja Karola Anstadta, to 230 metrowa przestrzeń pomiędzy ulicami Pomorska i Północną w Łodzi. Widok od strony południowo-wschodniej. Fot. Marek Chorążeiwcz
Aleja Karola Anstadta, to 230 metrowa przestrzeń pomiędzy ulicami Pomorska i Północną w Łodzi. Widok od strony południowo-wschodniej. Fot. Marek Chorążeiwcz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Dokładnie dzisiaj mija 4 lata, gdy odsłonięto ten pomnik.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sfinksa nawet ząb czasu nadgryza, nie ostaną się na wieczność nawet takie monumenty jak pomniki Chrystusa Króla. Wystarczy jeszcze ze dwie takie ewolucje wśród najważniejszych osób typu papież Franciszek i będzie powrót do zapisów biblijnych, a więc niszczenia tego typu podobizn...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale zauważmy, że niesłuszne pomniki bywają nie tylko ludzi. Tak jest ze wszystkim. Jako przykład podam z mojego podwórka. Na placu Hallera stały sobie dwa czołgi-pomniki. Dzisiaj po nich śladu tam nie ma, ponieważ były to czołgi dwóch "braterskich armii"...
Za moich studenckich czasów oficerowie do spraw politycznych reagowali agresją na kąśliwe uwagi w stylu: a dlaczego lufy tych zaprzyjaźnionych czołgów są skierowane na wschód?

A więc, pomniki tak jak wojny, dzielą się na dwie skrajne kategorie. Czysty relatywizm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na Starym Rynku stał sobie pomnik tow. Juliana Marchlewskiego, a moja matka nawet pod nim tańczyła za czasów swej wczesnej młodości w rytm modnych, francuskich przebojów (a propos rządu dusz w wykonaniu panującej ideologii). W czasach mego dzieciństwa towarzysz Marchlewski wielkim bohaterem był... Kiedy kończyłem studia łotr Marchlewski wielkim zdrajcą był... Nawet widziałem jak go wieźli do huty razem z tow. Fornalską, aby wykonać na nich wyrok potępienia ich pamięci. Wieźli ich ulicą Nowotki, obecną Pomorską... Nowotko i pomnik M-skiego są jednak na starych monetach dwudziestozłotowych. Wyłapać ich i przetopić nie sposób. Zresztą z czasem zyskują (te monety) powoli na wartości. Ku przestrodze następnych pokoleń...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś postawił minusa przy opisie zdjęcia numer 5. Zastanawiam się co on ma znaczyć? Zresztą tak samo niezrozumiałe są plusy przy opisie innych zdjęć, bo co one niby mają znaczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pomnikami jest jeszcze jeden ambaras. Przeważnie po jakimś czasie znajdują się tacy, którzy wypaliliby gorącym żelazem nawet ślady po cokole... nie mówiąc o samym pomniku.

Dlatego uważam stawianie pomników za grubo wątpliwe.

I jest u nas w Łodzi przynajmniej jeden taki pomnik, który chyba długo się nie ostanie... A człowiek, któremu postawiono taki pomnik, jest nawet patronem jednej z łódzkich ulic... Żywot takiego upamiętnienia będzie zależał od opcji politycznej rządzącej w kraju, więc pytam: gdzie tu jest sens w stawianiu "posążków" w ogóle? Nawet artystom, pisarzom, poetom, którzy później często okazują się tego niegodni i wywleka się im różne ciemne strony ich życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam... Jednakowoż każdy kolejny pomniczek w obecnym morzu biedy i nędzy, zwłaszcza gdy ma podkreślać, że źle sprawowali władzę to tylko tamci be, od rosyjskich idiotów i łotewskich bagnetów (że nie wspomnę o trzecim partnerze spółki pod prezesurą pewnego syna Kałmuka)... Nasuwają mi się przemyślenia:

1) Zwyczajna polska młodzież uczyła się w liceum w tym gmachu, dowcipkowała na przerwach, mocowała się i targała za włosy, cieszyła się z piątek i drżała przed dwójami - jednym słowem cieszyła się życiem pozbawionym jeszcze naprawdę poważnych dylematów... W murach, które gdyby mogły pokazać to, co widziały... Oni wszyscy by osiwieli.

2) Ja tę młodzież i dzieci z pobliskiej podstawówki kiedyś uczyłem. Jeszcze w czasie, gdy nie narzucano dzieciakom ze wszystkich stron w pełnym zakresie straszliwej wiedzy o tym, jak nędznym, szalonym i okrutnym zwierzęciem potrafi być człowiek. Abstrakcyjne liczby pomordowanych podczas okupacji, których od dawna uczono na lekcjach historii, które sam im przedstawiałem itd. nie były demoralizujące. Bezustanne napawanie najmłodszych całą, straszliwą prawdą na temat zbrodni, zboczeń itp., połączone z podburzaniem ich wobec innych ofiar tego samego szaleństwa ideologicznego, przy jednoczesnym odwracaniu uwagi wszystkich od bieżących, rzeczywistych zagrożeń... Napawa mnie grozą, Drogi Przyjacielu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby wyjaśnić do końca. Tę galerię zamieściłem nie z miłości do pomników, których jak wiesz Łódź ma i tak znacznie mniej, niż inne duże miasta w Polsce. Może inaczej. Miała ich znacznie mniej w okresie międzywojennym, bo teraz jak widać gonimy najlepszych pod tym względem.

Skromna galeria o pomniku jest "ubocznym" efektem pracy nad zbytkami modernizmu łódzkiego, których mamy dziesiątki w naszym mieście. Pokazując modernistyczny gmach szkoły na Anstadta nie mogłem nie powiedzieć nic na temat tego pomnika, bo przecież ma on ścisły związek ze sprawami represjonowania ludzi, również w tym budynku, który dopiero po kilkunastu latach od zbudowania zaczął spełniać swoją pierwotnie wyznaczoną funkcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiu, nie musisz stawiać mi "stopni", tym bardziej żałosne jest to, że mam takie same zdanie jak Ty co do pomnikomanii, więc tak naprawdę nie rozumiem Twojej Wysokiej Sprawiedliwości...

Powiem Ci, że nawet jeden z osobników z naszego portalu, za mój negatywny stosunek do pomnikomanii wywalił mnie ze znajomych, co skończyło się u mnie tygodniową deprechą :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

3, bez podbicia. Swoje zdanie na temat pomnikomanii wyrażałem już tu razy kilka. Byłaby może do przyjęcia, gdyby: ........ Długo mógłbym wymieniać, ale każdy anprawdę samodzielnie myślący obywatel sam się domyśli, a reszcie się nie wytłumaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.