Facebook Google+ Twitter

Pomnik planetoidy "12999 Toruń" odsłonięty

19 lutego, w dzień urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika planetoidy "12999 Toruń". Zapoczątkowało to ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

Odsłonięcie pomnika planetoidy 12999 Toruń / Fot. Łukasz KołtackiOdsłonięciu pomnika towarzyszył pokaz pirotechniczny z muzyką w tle. Mieszkańcy Torunia mieli okazję zobaczyć rzeźbę oświetloną kolorowymi reflektorami, która wyglądała, jakby przed chwilą spadła z kosmosu. Autorką plastycznej aranżacji, która była wcześniej w Dworze Artusa jest doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Paulina Kaczor-Paczkowska. Natomiast pokaz zorganizował Paweł Zyguła przy współpracy z firmą Nakaja Art z Krakowa, której przedsięwzięcia wielokrotnie zdobywały uznanie na międzynarodowych festiwalach sztucznych ogni.

Planetoidę 12999 Toruń odkrył Edward Bowell. Po raz pierwszy sfotografował ją toruński astronom Krzysztof Hełminiak, dzięki czemu podziwiać ją można w internecie (zobacz). O wyglądzie toruńskiej planetoidy opowiedział w Planetarium prof. Tadeusz Michałowski - ten, który namówił odkrywcę ciała niebieskiego do nadania mu nazwy miasta Kopernika. Edward Bowell zapowiedział w liście do torunian swój rychły przyjazd jako gościa Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w kwietniu.

W toruńskim Planetarium im. Władysława Dziewulskiego chętni mogli skorzystać z darmowych pokazów / Fot. Łukasz KołtackiProf. Tadeusz Michałowski opowiedział o wyglądzie planetoidy 12999 Toruń i swojej przyjaźni z jej odkrywcą Edwardem Bowellem / Fot. Łukasz Kołtacki21 lutego w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się prapremiera dokumentalnego filmu Michała Juszczakiewicza pt. "Tajemnica kodu Kopernika". Pojawi się tam m.in. odkrywca grobu astronoma, prof. Jerzy Gąssowski. Premiera filmu i dyskusja panelowa związana jest z Dies Natalis Copernici - 536 rocznicą urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Spotkanie dopełni występ zespołu instrumentów dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego ARS NOVA, specjalizującego się w muzyce europejskiej XIII – XVI w.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za informację i dobre zdjęcie (1)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.