Facebook Google+ Twitter

Pomnik smoleński dzieli ćmielowian

Okazuje się, że sprawa krzyża i budowy pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej dotyczy nie tylko stolicy. Nie mniejsze emocje wywołuje ona w Ćmielowie, niewielkim miasteczku w województwie świętokrzyskim. Pisze o tym Andrzej Nowak w ostrowieckim dodatku lokalnego "Echa Dnia".

"Ten spór może być nie mniej głośny niż sprawa krzyż przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie - czytamy w artykule. - Społeczeństwo jest tak skłócone, że do nikogo nie trafiają argumenty drugiej strony". Poszło o to, że grupa mieszkańców Ćmielowa, miasta znanego dotychczas raczej z porcelanowych wytworów, z Józefem Nowakiem na czele postanowiła wybudować na terenie miejscowego kościoła pomnik upamiętniający 7 mieszkańców ćmielowskiej gminy zamordowanych w Katyniu w 1940 roku i ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, jaka miała miejsce w okolicach Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Nowak przedstawił swoją propozycję na sesji Rady Miasta i zwrócił się o dofinansowanie tej inicjatywy z budżetu gminy, kwotą 6 tysięcy złotych. Nie spotkał się jednak z oczekiwaną akceptacją przedstawionego pomysłu.

Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Ćmielowie. / Fot. www.pl.wikipedia.orgJak relacjonuje w "Echu Dnia" Andrzej Nowak, jeden z radnych (Krzysztof Dulny) stwierdził, że mieszkańcy gminy są przeciwni "wyciąganiu z budżetu pieniędzy", które lepiej byłoby przeznaczyć na kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Zaproponował wmurowanie tańszej tablicy. Radnemu Wojciechowi Sternikowi i wiceprzewodniczącemu Rady Miasta, Mirosławowi Cieleckiemu, nie przypadł do gustu proponowany do umieszczenia na przyszłym pomniku napis: "Katyń 2010" jako sugerujący męczeńską śmierć ofiar katastrofy lotniczej. Z kolei burmistrz, Jan Kuśmierz, stwierdził, że "historii nie da się wycenić i sprawy związane z budową pomnika ofiar Katynia należy postawić trochę wyżej w sferze rozważań materialnych". I dodał, że kwotę 6 tysięcy gmina, mimo trudnej sytuacji, może znaleźć w budżecie i dofinansować budowę pomnika. Przy okazji padła propozycja przeprowadzenia wśród mieszkańców gminy Ćmielów referendum w rzeczonej sprawie, kategorycznie odrzucona przez lidera zwolenników budowy pomnika, Józefa Nowaka, jako że "Katolik w sprawie krzyża nie przeprowadza referendum".

Redaktor "Echa Dnia", Andrzej Nowak, przytacza w swoim artykule: "I tu pomnik dzieli ludzi" wypowiedzi mieszkańców spotkanych na Rynku w Ćmielowie: "Są inne, pilniejsze potrzeby. Józef Nowak cały czas modli się w kościele, to niech mu ksiądz da! Budżet gminy służy innym celom, a nie budowie pomników przy kościele. Jak chce budować, niech wyjmie ze swojej kieszeni!". Rozstrzygnięcie spornej kwestii odłożono do następnej sesji rady miejskiej. Tymczasem inicjatorzy budowy w Ćmielowie pomnika katyńsko - smoleńskiego rozpoczęli zbieranie wśród mieszkańców dobrowolnych datków na ten cel. Pozyskali wsparcie Banku Spółdzielczego i prywatnych przedsiębiorców. Na koncie budowy pomnika zebrano juz 10 tysięcy złotych. - Jesteśmy na tyle zdeterminowani - mówi "Echu Dnia" Józef Nowak, - że gdy nie będzie pieniędzy (od gminy - przyp. KK), weźmiemy po dwa tysiące kredytu i wykonamy pomnik ku chwale Boga i ludzi. Jest nas 10 osób, będzie 20 tysięcy". Na przełomie sierpnia i września ma zostać wbudowany kamień węgielny pod budowę pomnika.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

hb
  • hb
  • 19.09.2010 14:21

JAKI TEN POLSKI NARÓD JEST GŁUPI!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda tych pieniędzy na pomniki. Pamięć powinna być w sercu Narodu a nie w kawałku kamienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze trochę i zacznie się rywalizacja między miastami,dzielnicami, wsiami - kto ma najładniejsze pomniki smoleńskie. Ciekawe co zmarli by nt temat powiedzieli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"kwotę 6 tysięcy gmina, mimo trudnej sytuacji, może znaleźć w budżecie i dofinansować budowę pomnika" - pewnie. Na pomnik zawsze się kasa znajdzie, ale żeby pomóc naprawdę potrzebującym, to nigdy nie ma. Boże, co za mentalność! /5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2010 11:03

Komu i czemu ma to służyć. Czy mieszkańcy Ćmielowa przyjęli dzieci powodzian na wakacje? Czy Ćmielowianie dokonali zbiórki darów rzeczowych lub pieniędzy dla powodzian?

Komentarz został ukrytyrozwiń

niech parę drzew posadzą a nie tylko pomniki tablice to jakaś nowa moda na betonowanie świata?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to się dzieje...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2010 10:33

Jakie to polskie... zastaw się, a postaw się a w sumie to żałosne.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.