Facebook Google+ Twitter

Pomnik smoleński w Przedborzu do rozbiórki

Z nakazu Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Radomsku, pomnik smoleński w Przedborzu ma być rozebrany, gdyż powstał w miejscu publicznym, jako dzika inwestycja.

 / Fot. Wikimedia CommonsZ inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Przedborskiej, rok temu w Przedborzu, powstał pomnik smoleński. Teraz jest nakaz jego rozbiórki. To decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Radomsku. Według prawa okazało się, że pamiątkowy obelisk, zbudowany w zeszłym roku został wzniesiony bez zezwoleń.

Zdaniem inspektora budowlanego Romana Radczyca, inwestor pomnika nie zgłosił staroście powiatowemu w Radomsku, zamiaru ani planu wykonania tego obiektu w miejscu publicznym. Jest to – jak wyjaśnia - rażące naruszenie prawa budowlanego.

Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Przedborskiej, Wojciech Karbownik, inicjator budowy pomnika w Przedborzu mówi, że obecnie gromadzi brakującą dokumentację, którą przedstawi Powiatowemu Inspektoratowi Nadzoru Budowlanego. Ale całą sprawę traktuje jako polityczną.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Przedborskiej, mimo wszystko, odwołało się od decyzji o rozbiórce pomnika, do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wojewódzki Inspektor ma na podjęcie decyzji maksymalnie dwa miesiące.

W okresie od 2010 roku do listopada 2011 roku, w Polsce i na świecie powstało około 400 miejsc upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego, pod Smoleńskiem. Także w 2012 i 2013 roku uroczyście odsłaniano kolejne. Na terenie kraju - tablice, obeliski i pomniki tego typu - mają zwolenników i przeciwników. Nie ma jednak doniesień, aby gdziekolwiek umieszczano je po tajemnie, czy bez wymaganych zezwoleń.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmmmm.... jakby to powiedzieć.
Pod względem artystycznym i estetycznym nie jest to dzieło najwybitniejsze.
Myślę, że w tej sprawie powinna się wypowiedzieć lokalna społeczność. Czy nadal chce mieć takie "dzieło", czy może lepiej je zastąpić czymś bardziej stosownym, aczkolwiek na temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.