Facebook Google+ Twitter

Pomnik w Michałowicach będzie wyremontowany na rocznicę katastrofy Żubra

Wspólny cel, by 75-letni pomnik lotników polskich i rumuńskich, stojący w miejscu katastrofy samolotu Żubr w 1936 roku, został odremontowany, sprowadził do Michałowic kierownika działu Zabytków Lotnictwa i Miejsc Historycznych ARPIA z Bukaresztu.

 / Fot. Roman WoźniakIoan Vulpoiu, Rumun spod Bukaresztu, posiadający polskie korzenie i mówiący po polsku, przyjechał do Michałowic, by poznać obecny stan pomnika. Od swojego Stowarzyszenia otrzymał mandat, którego jeden z pierwszych punktów brzmi: „Zarząd Rumuńskiego Stowarzyszenia Propagandy i Historii Lotnictwa (ARPIA) na posiedzeniu dniu 19.07.2011r. ustalił, że przedstawiciel ARPIA ppor (r) Vulpoiu Ioan kierownik działu Zabytków Lotnictwa i Miejsc Historycznych, członek Zarządu, pojedzie do Polski w celu dwustronnych spotkań informacyjnych, dyskusji i współpracy z podobnymi stowarzyszeniami w Polsce, na temat renowacji pomnika w Michałowicach pod Warszawą”.

Na spotkanie, wójt gminy Michałowice oddelegował Wojciecha Grzeniewskiego, prowadzącego z ramienia gminy sprawę odbudowy pomnika lotników. Przybyła też poseł Barbara Czaplicka, która zna sprawy powiatu pruszkowskiego i województwa mazowieckiego. Ambasadę Rumunii reprezentowała Alexandra
Nica-Zdaniuk, jako tłumacz i konsultant.

Polacy i Rumuni zadbali o remont pomnika w Michałowicach

Stronę seniorów lotnictwa reprezentował piszący te słowa Roman Woźniak,
członek zarządu Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, zajmujący się od lat tym pomnikiem.

Przedstawiciel gminy zapoznał obecnych ze stanem rekonstrukcji pomnika w zakładzie mechanicznym. Konieczne jest m. in. dorobienie zaginionych tablic, polskiej i rumuńskiej oraz brakujących medalionów. Wojciech Grzeniewski przedstawił też koncepcję zagospodarowania terenu wokół pomnika poprzez ustawienie dwujęzycznej tablicy, omawiającej przyczyny powstania pomnika i jego odrestaurowania. Pomnik ma być podświetlony i monitorowany. Wszystkie prace mają być wykonane przed rocznicą katastrofy, czyli przed 7 listopada.

Wracając na lotnisko dwaj seniorzy lotnictwa obejrzeli Pomnik Lotnika w Warszawie,a w Dowództwie Wojsk Lotniczych odbyło się krótkie spotkanie z seniorami lotnictwa wojskowego.

Już na Okęciu Ioan Vulpoiu zwiedził salę tradycji Polskich Linii Lotniczych LOT S.A.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.