Facebook Google+ Twitter

Pomnik Wdzięczności kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

Zbudowany został w 1945 roku, według projektu radzieckiego majora Nieńki. Uroczystego odsłonięcia dokonał Stanisław Tołwiński, ówczesny prezydent Warszawy. Nazywany jest też pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej, pomnikiem Żołnierzy Radzieckich lub pomnikiem Armii Czerwonej.

Sonda

Zgadzasz się z opinią, że to najbrzydszy stołeczny pomnik?

Pomnik Wdzięczności - od frontu / Fot. Łukasz MicPomnik usytuowany jest w parku Skaryszewskim. Poświęcony jest pamięci 26 żołnierzy radzieckich walczących z wojskami hitlerowskimi o wyzwolenie Pragi i poległych w dniach 10-15 września 1944 roku przy rondzie Waszyngtona. Wybudowano go w miejscu grobu żołnierzy.

W 1968 roku, podczas przebudowy ronda, ciała poległych przeniesiono na cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej park. W tym miejscu stoi teraz popiersie I.J. Paderewskiego, który jest patronem parku.

Bok pomnika Wdzięczności / Fot. Łukasz MicMonument z piaskowca wykonali Stanisław Sikora, Stefan Momot i Józef Trenarowski. Na froncie pomnika umieszczono płaskorzeźby, które przedstawiają żołnierza w hełmie oraz skrzyżowane sztandary. Po bokach znajdują się 2 tablice z napisami w języku polskim i rosyjskim: "Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej poległym w walkach o wyzwolenie stolicy Polski Warszawy". Z tyłu wykuto fragment wiersza "1946" Tadeusza Kubiaka:

"Ziemio, z której nie wrócę
Ziemio na której poległem
Witaj i żegnaj miasto,
To za kamień z twych bruków, za cegłę...
Za to by Wiśle, Wołga
A Wisła, Wołdze oddała
Ostatnią kroplę swej wody
Jak ja tobie krew mego ciała".

Ciekawostką jest, że to drugi pomnik powstały w powojennej Warszawie. Pierwszym z nich był znajdujący się na placu Wileńskim pomnik Braterstwa Broni (pot. "Czterech Śpiących"), którego projektantem był też A. Nieńko.

Wybierz najbrzydszy pomnik WarszawyTył pomnika Wdzięczności / Fot. Łukasz MicPomnik, przypominający fotel, był wiele razy zamalowywany przez wandali czerwoną farbą. W 2007 roku pojawiły się na nim antyrosyjskie napisy (zostały one usunięte) po rosyjskich naciskach dyplomatycznych na Estonię. Obecnie jest on obrazem rozpaczy, odpadają płyty i jest brudny. W planach modernizacyjnych parku Skaryszewskiego uwzględniono jego odrestaurowanie, oświetlenie i przeniesienie do nowego miejsca, od strony al. Zielenieckiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jadwiga ps "Wilga"
  • Jadwiga ps "Wilga"
  • 04.07.2011 07:33

Można sowietów nie kochać i słusznie .
Należy odnosić się z szacunkiem do pomników i pamięci o tamtych ludziach co oddali, często bardzo młode życie , ZA WOLNOŚĆ .
Należy pamiętać , że dzięki nim zostali wypędzeni z Polski hitlerowcy .To nie jest wina tych, często 18-sto albo 50-latków ,co oddali swe życie !
NAS POLAKOW ZDRADZILI ALIANCI DAJĄC POD DOMINACJĘ SOWIETÓW I ICH PRZYWÓDCĘ – ZBRODNIARZA - STALINA .
Warto o tym pamiętać i z należnym szacunkiem odnosić sie do naszej polskiej historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uroda wielu pomników jest dyskusyjna, często swoją działkę dokłada zwykły brud, zacieki i zaniedbanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to już ktoś tutaj powiedział:" - w swoim czasie pomniki te spełniały swoją funkcję"! BRZYDKIE są nie one same, ale ta myśl podła, a "wychowawcza" w imię której w moich latach w P.R.L.-u starano się tę przecież NIEPRAWDZIWą przyjaźń polsko - radziecką nam uczniom w ławkach szkolnych bezwiednych wobec tego spisku: Churchil i Stalin, nam młodym ludziom wpoić!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Raj
  • Raj
  • 03.07.2011 07:33

pytanie dlaczego ten pomnik jest jeszcze od obalenia komuny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przesadzać z tą brzydotą. Postarajcie się w tym dostrzec piękno.
Będzie wtedy większy plis.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.