Facebook Google+ Twitter

Pomoc dla krakowskiej młodzieży

18 krzeseł komputerowych, 20 stołków, oświetlenie do sali komputerowej, piekarnik do kuchni, gaśnice, koce przeciwpożarowe – wylicza z uśmiechem Andrzej Jaciów z krakowskiego Stowarzyszenie Rozwoju Dzieci i Młodzieży ALF.

Wszystkie sprzęty, których przekazanie odbyło się dziś w siedzibie stowarzyszenia na ul. Tynieckiej, są darem od IKEA Kraków. Sklep wspomaga placówkę regularnie od 1999 roku.

Dwie sale, kuchnia i małe biuro - budynek, który dzierżawi krakowskie Stowarzyszenie Rozwoju Dzieci i Młodzieży ALF jest bardzo skromny. Potrzeby placówki są jednak ogromne - od 22 lat nieprzerwanie prowadzi nieodpłatne zajęcia plastyczne, muzyczne i techniczne, organizuje zawody sportowe, obozy letnie, zimowiska i inne działania pozwalające dzieciom w ciekawy sposób spędzić wolny czas oraz odkryć drzemiące w nich talenty.

Działająca od 1987 roku placówka pozarządowa utrzymuje się z pracy wolontariuszy oraz darowizn sponsorskich. - Od samego początku brakowało nam dosłownie wszystkiego - szklanek, stołów, krzeseł. Nie wspominając o niezbędnym sprzęcie komputerowym. I choć teraz jest lepiej, niż 20 lat temu, nadal brakuje nam podstawowych rzeczy, takich jak linoleum na podłogi czy nowych okien, dzięki którym byłoby wreszcie ciepło - mówi Andrzej Jaciów, jeden z założycieli stowarzyszenia, obecnie emerytowany nauczyciel.

W ciągu 20-letniej historii placówki zdarzały się ciężkie momenty. Stowarzyszenie było okradane aż dziewięć razy. Parę lat temu złodzieje ukradli jedyny komputer - dar od jednej z krakowskich firm komputerowych. Dziś, dzięki hojności sponsorów Stowarzyszenie ALF posiada własną pracownię komputerową, w której organizuje zajęcia z informatyki dla dzieci i młodzieży. Nieoceniona jest również praca. Pracuje dla nas nawet kilku wolontariuszy zagranicznych - chwali się Jaciów.

Dla młodzieży

Placówka na Tynieckiej powstała z myślą o dzieciach i młodzieży, które po szkole nie mają co ze sobą zrobić. - Siedziba naszego stowarzyszenia celowo znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum miasta, bo jest to miejsce, gdzie naprawdę nic się nie dzieje. Naszym zadaniem jest stworzenie pozytywnej alternatywy dla wielu niewłaściwych sposobów życia młodych ludzi. Jesteśmy razem z nimi, stwarzając atmosferę szacunku i tolerancji, staramy się dać im pozytywny wzór do naśladowania. Organizujemy dla nich przeróżne zajęcia: od dydaktyczno-wyrównawczych ze wszystkich przedmiotów szkolnych, poprzez zajęcia muzyczne czy lekcje kompensacyjne i terapeutyczne. Organizujemy też wycieczki rowerowe i zawody sportowe. Wszystko dla młodzieży.

Placówka jest mała - ma bardzo skromne warunki, a jej właściciele borykają się z wieloma problemami. Pomimo wszystko działają jednak nadal, korzystają z pomocy wolontariuszy, nieustannie poszukują sponsorów, by zapewnić sobie środki umożliwiające działania statutowe. Wszyscy, którzy chcieliby pomóc stowarzyszeniu i przyczynić się do rozwoju dzieci i młodzieży w Krakowie mogą dokonać wpłaty na konto bankowe, które znajduje się na stronie internetowej stowarzyszenia ALF, www.stowarzyszeniealf.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.