Facebook Google+ Twitter

Pomoc finansowa USA dla Gruzji

Prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili oświadczył, że wiceprezydent USA Joe Biden podczas spotkania, w niedzielę, w Monachium obiecał kontynuować pomoc finansową dla Tbilisi.

Prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Mikhail_Saakashvili%2C_Davos_%28cropped%29.jpgPodczas konferencji prasowej Michaił Saakaszwili poinformował dziennikarzy, że Joe Biden przeprowadził z gruzińską delegacją dość długie i bardzo konkretne spotkanie. Wymierny efekt polega na tym, że USA kontynuować będą finansową pomoc dla Gruzji, co jest bardzo ważne dla tego kraju w dobie światowego kryzysu.

Oprócz tego prezydent Saakaszwili oświadczył, że Stany Zjednoczone nie dopuszczą do podziału Gruzji na oddzielne regiony o różnych strefach wpływów. Gruziński wiceminister obrony Batu Kutelija, który także uczestniczył w rozmowie z Joe Bidenem, oświadczył dziennikarzom, że USA uważają Gruzję za jednego z poważnych partnerów i w stosunkach wzajemnych z Rosją problem Gruzji będzie dla Stanów Zjednoczonych jednym z głównych problemów.

Z kolei minister spraw zagranicznych Gruzji Grigoł Waszadze skomentował wyniki posiedzenia komisji Gruzja - NATO w Brukseli. Stwierdził on, że pomimo gruzińsko-rosyjskiej wojny w sierpniu zeszłego roku, Gruzja czyniła sugestywne kroki w kierunku integracji z NATO i kraj postrzegany jest jako kandydat na członka NATO.

Szef MSZ Gruzji oświadczył ponadto, że podczas odbywającej się w zeszłym tygodniu w Monachium międzynarodowej konferencji do spraw bezpieczeństwa, wszystkie czołowe państwa świata potwierdziły suwerenność i niezależność Gruzji w międzynarodowo uznanych granicach. Przyznano, że po sierpniowej wojnie nigdy nie było takiej ostrej reakcji ze strony międzynarodowej społeczności na plany budowy wojskowych baz na okupowanych terytoriach, które realizuje Rosja.

Źródło:
Interfax
Interfax

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

(+) Wiadomości ciekawe i przystępnie przekazane. Osobiście wierzę w przyjaźń między ludźmi, między państwami to tylko gra i interesy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naiwnością byłoby wierzyć, że pomoc USA dla Gruzji wynika li tylko z bezinteresownej przyjaźni.
Słowa o partnerstwie są pięknie brzmiącymi sloganami.
Strategiczne cele USA, są prawdziwym powodem tej "opieki", w rozgrywkach między światowymi hegemonami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.02.2009 17:30

+) Jednak Rosja buduje bazy i inne wojskowe obiekty na terenach okupowanych w Gruzji. Cezar kiedyś powiedział, że "zwycięzców nikt nie sądzi" - i chyba miał rację. Najskuteczniejsza jest polityka faktów dokonanych, jaką prowadzi Rosja. Z historii własnego kraju świetnie wiemy, że "wśród szczerych przyjaciół - psy zająca zjadły" - tak było podczas II wojny światowej z naszymi "żelaznymi" gwarancjami, układami zawartymi z Francją i Wielką Brytanią. Zaś pomoc finansowa bardzo rzadko trafia do potrzebujących; najczęściej zaś - na konta rządzących możnych oligarchów, niestety. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Krótka, treściwa informacja o tym, co w trawie piszczy u naszego strategicznego przyjaciela. Spodziewałam się kolejnego opowiadania z cyklu o polskim dalicie, ale to też jest dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.