Facebook Google+ Twitter

Pomoc niepełnosprawnym balastem dla rządu PO?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 20:00

Stowarzyszenia niepełnosprawnych protestują przeciwko planowanej likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Według planów rządu fundusz zostanie włączony do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a zadania oddziałów wojewódzkich funduszu przejmą samorządy.

Niepełnosprawni uważają, że reforma jest źle przygotowana i wprowadzana zbyt szybko. Jak mówi Krystyna Mrugalska, przewodnicząca Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, PFRON rozwiązuje dotychczasowe umowy z organizacjami pomagającymi niepełnosprawnym. Organizacje muszą podpisać nowe umowy z samorządami i zreformowanym funduszem, a do czasu ich podpisania nie otrzymają pieniędzy.

Według Krystyny Mrugalskiej, nie wiadomo ile pieniędzy będzie przeznaczone na pomoc niepełnosprawnym w przyszłym roku, nie ma też nowych procedur przyznawania dotacji organizacjom. Dlatego podpisanie umów będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Zdaniem Mrugalskiej wiele organizacji nie przetrwa bez pieniędzy tak długo.

Maria Król, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" z Zamościa uważa, że samorządy nie poradzą sobie z pomocą niepełnosprawnym, bo dostaną nowe zadania, ale na ich realizację będą miały mniej pieniędzy.

Reforma Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma przynieść oszczędności w budżecie państwa. Fundusz przestanie istnieć od 1 stycznia przyszłego roku, ale część zmian wejdzie w życie już 1 października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.