Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8738 miejsce

Pomocna dłoń każdej pary - konsultant ślubny

Panna młoda kłóci się z cukiernikiem o kolor lukru na torcie. Jej przyszły mąż usiłuje znaleźć wolny kabriolet. A świadek... Zapomnijcie o tym. Dzisiaj wszystkim zajmie się wasz konsultant ślubny. Przy nim nie trzeba się o nic martwić.

Młoda para zbiera porozrzucane na szczęście monety. / Fot. J. BogdanowiczW Polsce branża ślubna dopiero raczkuje. Firmy organizujące śluby i wesela istnieją u nas dopiero od 5-6 lat i jest ich około 40. Ale zaledwie 21 przeszło pozytywną weryfikację Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych, czyli organizacji, która ma na celu ułatwić parom wybór odpowiedniej firmy. Dzięki wyszukiwarce na stronie internetowej stowarzyszenia: www.psks.pl znajdziemy tylko najlepsze firmy, którym możemy bez wahania zawierzyć organizację naszego wesela.
– Stowarzyszenie powstało, aby propagować „nowy zawód”, ale także, aby podnosić jakość usług oraz dbać o wizerunek wedding planerów – wyjaśnia Dariusz Łańcuchowski, rzecznik Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. – Podstawowym celem było zweryfikowanie firm i osób oferujących usługi z zakresu konsultingu ślubnego. I tak w trakcie weryfikacji okazało się, że firm, które oferują takie usługi jest na rynku polskim około 80, w pierwszym etapie okazało sie, że z tych 80 czynnych zawodowo jest tylko 40, z kolei doświadczenie w organizacji ślubów i wesel wykazało tylko 21.

Na pytanie, jakie kryteria musi spełnić firma organizująca śluby i wesela, aby znaleźć się w PSKS, a także w jaki sposób stowarzyszenie sprawdza firmy, rzecznik stowarzyszenia odpowiada:
– Podstawowym kryterium przyjęcia członków jest przede wszystkim doświadczenie, członkowie przynależący do stowarzyszenia legitymują się najmniej trzema wykonanymi imprezami weselnymi zorganizowanymi w ramach kompleksowej obsługi klienta. Weryfikacją firm, czy osób zajmuje się powołana przez członków stowarzyszenia komisja skrutacyjna, która weryfikuje podane przez każdą firmę informacje i tak: firmy przedstawić muszą do wglądu umowy podpisane z klientem, opinie od wykonawców oraz referencje od obsłużonych klientów.

Kościół lub USC to jedyny obowiązek pary młodej

Sala weselna. / Fot. J. Bogdanowicz– Zajmujemy się wszystkim tym, czego para młoda potrzebuje w przygotowaniach do swojego ślubu – mówi Katarzyna Wachułka z firmy „Raz w życiu” (członek zwyczajny Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych). – Najczęściej oznacza to typowe usługi takie, jak: znalezienie sali weselnej, doradztwo w doborze menu, ustawieniu stołów, dekoracji sali, zapewnienie obsługi muzycznej imprezy, wybór kamerzysty i fotografa, rezerwację samochodu dla pary młodej, autobusów dla gości, zlecenie wydruku zaproszeń itp. Prawie wszystkie pary decydują się także na skorzystanie z koordynacji w dniu ślubu, czyli naszej osobistej obecności i zapewnienia sprawnego przebiegu przyjęcia.

Czytając długą listę zajęć konsultanta ślubnego, mam wrażenie, że oprócz kilku decyzji i przymiarek, na głowie pary młodej zostaje tylko dotarcie na ślub w określonym dniu i o wybranej godzinie. Czy istnieją sprawy, którymi konsultanci ślubni nie mogą się zająć i pozostawiają je dla narzeczonych?
– Nie możemy zająć się tymi sprawami, które wymagają osobistego udziału i obecności, tj. głównie sprawami formalnymi w kościele i USC (podpisanie protokołu przedmałżeńskiego, uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich). Drugim obszarem, wymagającym dużego zaangażowania pary młodej, są goście. Narzeczeni wiedzą, kogo zapraszają, więc tylko oni mogą decydować o rozmieszczeniu gości przy stołach, w hotelach itp. – tłumaczy Katarzyna Wachułka („Raz w życiu).

Ile kosztuje ta przyjemność?

Przykładowy strojenie stołu pary młodej. Targi Weselne 2007- Warszawa. / Fot. J. BogdanowiczZajmują się wszystkim, od najważniejszych spraw, czyli wybranie kościoła, sali weselnej, sukni ślubnej, aż po najdrobniejsze szczegóły: wybranie bolerka dla panny młodej, czy koloru etykiet na napoje weselne. Ale nie ma nic za darmo.
– Cena usług konsultanta ślubnego zależy od ilości powierzonych nam do realizacji zadań – mówi Beata Antczak ze „Ślubnej Pracowni”. – Zazwyczaj koszty dzieli się na te, które są związane z przygotowaniem uroczystości ślubu i wesela oraz te, które dotyczą koordynacji samego dnia.

O dokładne określenie kosztów konsultingu poprosiłam rzecznika Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.
– Najczęściej stosowanym kryterium przy ustalaniu wynagrodzenia za zorganizowanie ślubu i wesela jest procent od obsługiwanego budżetu i waha się w okolicach 10 proc., ale nie mniej niż np. 6 tys. zł. Inni konsultanci pobierają np. 15 tys. zł za zorganizowanie ślubu i wesela.

Lenistwo, brak czasu, odległość, czy perfekcjonizm?

Kto nie chciałby pojechać do ślubu takim samochodem? / Fot. J. BogdanowiczMimo dość wysokich cen, coraz więcej par decyduje się na pomoc konsultanta ślubnego. Przeglądając posty panien młodych na forum weselnik.pl, można wywnioskować, że robią to przeważnie dziewczyny mieszkające za granicą. Jakie są jeszcze powody zatrudnienia konsultantów? Brak czasu? Lenistwo?
– Z braku czasu, to na pewno, ale także dlatego, że jest to zbyt ważna sprawa, aby zając się tym na własną rękę. Z lenistwa? Trochę to obraźliwe... – mówi Karina Komorowska z „Perfectmoments”.

– Odległość, bo 70-80 proc. klientów wszystkich konsultantów ślubnych to pary z zagranicy – przyznaje Dariusz Łańcuchowski z PSKS. – One z konieczności muszą zdać się albo na pomoc rodziny czy przyjaciół, lub trafiają do specjalisty. W takich przypadkach konsultant zatrudniony na miejscu zajmuje się całym procesem przygotowania, e-mailowo zdając raporty.

Plusy i minusy pracy konsultanta

Obrączka. / Fot. J. Bogdanowicz– Przede wszystkim jest to praca bardzo sezonowa, choć to może być tak samo wadą, jak i zaletą. Sezonowe są też dochody. W Polsce nadal niewielkie jest zaufanie i par młodych i firm z branży do konsultantów – twierdzi Katarzyna Wachułka („Raz w życiu”). – Ale bardzo przyjemnie jest w dniu ślubu patrzeć na szczęśliwych, kochających się ludzi. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy z naszymi parami w stałym kontakcie przez wiele miesięcy, na chwilę stajemy się prawie częścią ich rodziny. Nierzadko po weselu przychodzi refleksja, że pewnych osób będzie nam już brakować.

Beata Antczak („Ślubna pracownia”) za ogromny minus tej pracy uważa stres.
– Z pewnością nieodłącznym elementem pracy konsultanta jest też nadpobudliwa przezorność, która nakłada na jego głowę mnóstwo drobiazgów, szczegółów, o które trzeba zadbać.
– Ogromna odpowiedzialność, stres. – dodaje Karina Komorowska („Perfectmoments”). – Ślub to wdzięczny temat. To łzy szczęścia, kiedy wszystko się udaje, kiedy widzi się „swoją” parę w ten jedyny dzień... Jestem tak samo wzruszona, jak najbliżsi pary, cieszę się razem z nimi, bardzo to przeżywam.

Droga przez mękę

Suknie ślubne. Targi Ślubne 2007- Warszawa / Fot. J. BogdanowiczNa zorganizowanie wesela rok to za mało. Najpierw wywiad: która makijażystka jest najlepsza, kto zrobi najciekawsze zdjęcia, a który kamerzysta nakręci tani i dobry film. Potem atak: rezerwowanie terminów, oglądanie sal weselnych, badanie menu weselnego i słuchanie zespołów. Kolejny etap: wieczory spędzane na obliczaniu potrzebnych kwot i rezerwacja. Dalej to niekończące się kłótnie. Dlaczego wiązanka jest z łososiowych, a nie herbacianych róż? Buty miały mieć obcas 5, a nie 7 cm! A welon miał być wyszywany diamencikami, a nie perełkami. Problemy piętrzą się z dnia na dzień, a czasu coraz mniej. Ostatnim krokiem jest ślub i wesele. Ale to już nic w porównaniu z kilkoma miesiącami nerwów, by ten dzień był najpiękniejszym w życiu młodej pary.

Przy tylu sprawach potrzebna jest pomoc. Jeżeli nie rodziny i przyjaciół, to właśnie konsultanta ślubnego. Ważne, że istnieje możliwość wyboru, pozostawienie tych spraw na swojej głowie, albo na głowie konsultanta.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Weronika M.
  • Weronika M.
  • 28.06.2011 02:25

Wiadomo, że każda para to indywidualna i niezwykła historia. Taki konsultant ślubny nie ma sensu w każdym przypadku. Dla wielu jednak może okazać się jedyną szansą na organizację ślubu, który już nawet nie będzie idealny a po prostu nie będzie serią wpadek. Konsultanci ślubni są doskonałym rozwiązaniem dla osób pracujących i (jak to się ładnie mówi) oddanych swojej pracy. Właśnie taką osobą jest moja siostra, która nie miała pojęcia jak zabrać się za kwestię własnego ślubu. Przynajmniej do czasu gdy ktoś jej polecił konsultantkę ślubną. Wybór padł na poleconą Monikę z Royal Day i wszyscy byli bardzo zadowoleni. No może oprócz naszej matki, która miała nadzieję, że będzie mogła się bardziej wcinać i wymuszać własne pomysły. Najważniejsze, że efekt końcowy był całkowicie zgodny z marzeniami siostry i jej faceta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lidka B.
  • Lidka B.
  • 14.11.2010 12:43

Branża się u nas dobrze rozwija muszę przyznać, sama mam znajomych, którzy skorzystali z usług takiego konsultanta z różnych względów, ale co istotne w chwili obecnej ceny są znacznie niższe, choć trzeba bardziej uważać i wyszukać sprawdzoną firmę aby spadek cen nie oznaczał także spadku jakości. Jednak konsultant to naprawdę pomocna dłoń, znajoma para znalazłam konsultantów indygo w warszawie i do dziś chwalą się swoim ślubem i weselem. W końcu trzeba przyznać, jeśli ktoś dysponuje budżetem i organizuje naprawdę duży ślub, a wierzcie lub nie ale wcale nie jest takich osób mało u nas, to ogarnięcie samodzielnie czy nawet przy pomocy rodziców sprawy np. 200-300 gości na ślub i połowy chociaż tego na wesele to każdy przyzna, że zadanie nie jest łatwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 08.11.2010 17:54

Na pierwszym zdjęciu LIMANOWA;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Nie miałam pojęcia, że tyle czasu i pieniędzy może pochłonąć jedna (bądź co bądź) impreza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też mam podobne, dziewczyny. :) Ślub tak, wesele tak (choć ja takich typowych nie lubię), ale wydawania na to większej ilości pieniędzy niż się ma przekracza moje rozumienie sytuacji. Oczywiście wszystko sie zmienia gdy kogoś stać i chce mieć taką imprezę. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

guzik709 - mam podobne zdanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam prowadzę firmę, która m.in. zajmuje się organizacją wesel i innych przyjęć. Powiesz szczerze, że jest zainteresowanie. Aczkolwiek nie aż tak duże. Szybciej zorganizuje koncert niż wesele he he he ... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmm... to ktoś dziś jescze robi takie imprezy... ?? w sensie, ze wesele za nie wiadomo ile i takie tam... Dla mnie to paranoja jakaś xD

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tragedia Meksyku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Różne historie. Sama miałam okazję przyjrzeć się temu z bliska. Nam babka prowadząca restaurację próbowała na 2 tygodnie przed ślubem wmawiać, że ona miała na myśli, że wynajmuje nam na wesele tylko część, nie nadającą się w praktyce do przeprowadzenia wesela. Ale jak chcemy całość, to musimy zapłacić 2 razy tyle. To nie jest czas, kiedy masz szansę na zdobycie sali, w czerwcu. Wiem, że tak oszukani ludzie zwykle płacą, bo i tak w 2 tygodnie nic nie załatwią, a nie chcą sobie psuć "tego dnia".
Ale tu miała pecha, trafiła na 2 prawników, którzy nie dają się szantażować dla zasady. Wytłumaczyliśmy jej za to, krok po kroku, co zrobimy, jeśli nie dotrzyma warunków umowy, z czego wyszarpanie od niej odszkodowania przed sądem było dopiero pierwszym punktem. Nas nie oszukała, ale do tej pory na myśl o niej czuję niesmak. Całkowicie rozumiem ludzi, którzy chcieliby, żeby sprawy organizacyjne załatwił ktoś za nich.
Oczywiście cała ta oprawa może być na różnym poziomie cenowym, może być różnie dopracowana. I to oczywiste, że im ktoś więcej płaci i bardziej zależy mu na szczegółach i im więcej zależy od wynajmowanych firm, tym chętniej zdecyduje się na ślubnego organizatora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.