Facebook Google+ Twitter

Pomogą chrześcijanom czy zniszczą tożsamość Palestyńczyków?

Nowe przepisy pomogą odróżnić arabów muzułmańskich od chrześcijańskich. Tych ostatnich pozostało w Izraelu niewielu, ponad 160 tys.

 / Fot. L. HallivanWedług Izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego z całej populacji tylko dwa procent jest chrześcijanami.

Yariv Levin z partii Likud wierzy, że ta linia demarkacyjna pomoże rządowi lepiej odpowiedzieć na potrzeby ludności chrześcijańskiej w kraju. "To nic zaskakującego, że chrześcijanie mogą być odróżniani od muzułmanów" – wyjaśniał polityk w Jerusalem Post. "Jesteśmy jedynym miejscem na Bliskim Wschodzie, gdzie mogą czuć się bezpieczni i wolni. Wielu chrześcijan nie chce być uznawanych za Arabów, ale za Maronitów lub Aramejczyków."

Chrześcijańscy Arabowie mają nadzieję, że nowa tożsamość umożliwi im awans w armii izraelskiej, policji i w administracji rządowej. Odrębny status mają w Izraelu już Druzowie, Beduini i społeczności, które odróżniają się od ludności arabskiej.

Nie wszyscy zgadzają się z planami rządowymi. Premiera Netanyahu oskarża się o burzenie jedności kraju i próbę rozmycia tożsamości narodowej Palestyńczyków. "Palestyńscy Arabowie, muzułmanie i chrześcijanie, żyją tutaj razem od pokoleń w harmonii i dzieleniu się tą samą przestrzenią, i teraz Netanjahu zamierza nas dzielić" – pisał w Haaretz Oudeh Basharat, palestyński felietonista. "Nadszedł czas, by premier przyjął do wiadomości fakt, że przed stoi przed nim naród, a nie zbiór grup etnicznych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Myślę, że dla chrześcijan w Izraelu nastał czas wyboru. Fasada jedności narodu palestyńskiego nie może zostać już utrzymana po tym co spotkało wdowę po Arafacie i jego dzieci. że ograniczę się do tylko tego jednego, najbardziej jaskrawego przykładu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.