Facebook Google+ Twitter

Pomorskie bez analogowej telewizji naziemnej juz za 8 dni

Pomorskie i Wielkopolska to kolejne obszary, na których już za osiem dni wyłączona zostanie analogowa telewizja naziemna. Co zrobić, aby 28 listopada rano nie zostać bez telewizji? Jak sie przygotować? Przygotowaliśmy specjalny poradnik

Telewizja cyfrowa to nowa technologia trasmisji sygnału telewizyjnego, gwarantująca lepszą jakość obraz i dźwięku oraz większą ilość stacji
wraz z usługami dodatkowymi.

Pierwszy etap wyłączenia telewizji analogowej nastąpił 7 listopada i objął lubuskie nadajniki. Teraz czas na pomorskie i wielkopolskie. Jak rozpoznać, że II etap dotyczy właśnie odbieranego sygnału?

Poniżej przedstawiamy częstotliwości, które będą wyłączone 28 listopada w pomorskim. Podajemy nazwę stacji, częstotliwość i kanał (całe pasmo dzieli się na kanały w zakresie od 6 do 12 oraz od 21 do 69).


TVP1 - 207,25 MHz; kanał 10
TVP1 - 183,25 MHz; kanał 7
TVP1 - 687,25 MHz; kanał 48
TVP2 - 599,25 MHz; kanal 37
TVP2 - 495,25 MHz; kanał 24
TVP2 - 551,25 MHz; kanał 31
TVP INFO Gdańsk - 719,25 MHz; kanał 52
Polsat - 543,25 MHz; kanał 30
Polsat - 767,25 MHz; kanal 57
Polsat - 183,25 MHz; kanał 7
TVN - 775,25 MHz; kanal 59
TVN - 639,25 MHz; kanał 42
TV4 - 479,25 MHz; kanał 22
Numer kanału lub częstotliwość (w zależności od modelu telewizora) można sprawdzić w menu strojenia. Szczegóły są dostępne w instrukcji obsługi telewizora.
Co zrobić, aby obierać naziemną telewizje cyfrową?
Należy wyposażyć się w telewizor z tunerem DVB-T lub zewnętrzny odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej. Bezwzględnie urządzenie musi obsługiwać standard MPEG-4 wraz z HD oraz dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital+). Bez tych parametrów odbiór obrazu będzie niemożliwy, a w przyszłości może zniknąć dźwięk. Szczegółowe wymagania dostępne są na stronie http://www.cyfryzacja.gov.pl/Wytyczne,techniczne,dla,odbiornika,15.html
Każdy telewizor, zakupiony w ciągu ostatnich 2-3 lat powinien wszystkie wymagania spełniać. Jeżeli jednak potrzebny jest zakup zewnętrznego odbiornika, należy dokładnie sprawdzić parametry. Nieuczciwi sprzedawcy, chcący sprzedać tanio nieprzydatny sprzęt, zdarzają się.
Taki odbiornik podłącza się do anteny oraz gniazda SCART (tzw. EURO) w telewizorze.
Wymianie może także podlegać antena. Przy odległościach małych i średnich od stacji nadawczej, nie należy stosować wzmacniaczy antenowych. Najlepszym rozwiązaniem jest antena typu Yagi-Uda z symetryzatorem. Anteny siatkowe nie zawsze się sprawdzają.
Oferta programowa:
Bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa obejmuje wszystkie stacje nadawane naziemnie, a także kilkanaście dodatkowych - w sumie ok. 20 stacji.
Pamiętajmy, aby nie dać się naciągnąć oszustom mówiącym o wyłączeniu telewizji naziemnej. Wyłączony zostanie tylko przekaz analogowy. Cyfrowa telewizja naziemna oferuje ok. 20 kanałów bezpłatnych. W niektórych rejonach kraju dostępny jest płatny multipleks zawierajacy tematyczne stacje Polsatu oraz kilka innych stacji.
Pomorskie i wielkopolskie nadajniki naziemne zostaną wyłączone nad ranem 28 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.