Facebook Google+ Twitter

Pomorskie Sieci Dialogu - sposób na integrację Pomorzan

Niedawno na Pomorzu pojawiła się nowatorska inicjatywa dialogu społecznego. O akcji, jej sukcesach i najbliższych planach rozmawiam z liderem PSD- Młodzi, Martyną Bildziukiewicz.

Dialog to wyraz, który nie schodzi ostatnio z ust wielu polityków i dziennikarzy. Można powiedzieć, że staje się słowem - kluczem. Organizacja Pomorskie Sieci Dialogu powstała pod koniec zeszłego roku. Skąd pomysł na taką akcję, zachęcającą Pomorzan do rozmów i wyrażania w większym gronie swoich próśb, ale i obaw?
Jest to wynik I Kongresu Obywatelskiego, który odbył się w maju zeszłego roku. To coroczne spotkanie bazuje na dialogu między różnymi pokoleniami, biznesem, władzą. Okazało się, że jest taka potrzeba rozmów i integracji, nie tylko między wybranymi grupami społecznymi. Naturalną konsekwencją stały się Pomorskie Sieci Dialogu, jako swego rodzaju platforma debaty. Aktualnie działamy w dwóch sferach: Młodzi oraz Kultura. Staramy się odpowiadać na oczekiwania dotyczące regionu, skupiając się przede wszystkim na ludziach młodych. Zarazem cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w rozwój dialogu obywatelskiego.

Sieci Dialogu zaczęły działać w listopadzie 2006 roku, kolejnym etapem było utworzenie forum dyskusji w postaci portalu oraz organizacja seminarium "Młodzi na rynku pracy". Z jakim odzewem spotkała się inicjatywa wśród ludzi młodych? Została zauważona chociażby na uczelniach?
Ciężko na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ jest to nadal innowacyjny projekt.Nieustannie tłumaczymy uczestnikom zasady, którymi rządzi się nasza platforma i wyjaśniamy cele, jakie chcemy osiągnąć. Z tego, co się orientuję, jest to absolutnie nowatorska inicjatywa, więc stąpamy po nieznanym gruncie. Z pewnością akcja jest potrzebna, ponieważ niewiele jest okazji, gdy młodzi mogą się wypowiedzieć i na dodatek zostać wysłuchanymi. Z wieściami o konkretnych naszych akcjach staram się dotrzeć do jak najszerszego spektrum. Wysyłając informację o kolejnych przedsięwzięciach, absolutnie nie ograniczam się tylko do samorządów uczelnianych. Na ostatnim seminarium było dużo uczniów z liceum. Cieszy fakt, że także oni zechcieli zabrać udział w dyskusji.

Pierwsze seminarium odbyło się pod hasłem "Młodzi na rynku pracy" i dotyczyło spraw związanych z poszukiwaniem przez młodych miejsca w naszym kraju. Czy można mówić już o jakichś konsekwencjach tego spotkania?
Myślę, że jest na to za wcześnie. Na razie został opracowany raport, który zawiera szereg tez i wniosków. Powstał on niedawno i dopiero 2 tygodnie temu został przesłany do stosownych władz, które będą mogły się z nim zapoznać. Powtarzają się tam główne problemy nurtujące młodych. Odsyłam na stronę internetową, w celu zapoznania się z całością.

Wiem, że kilka wniosków było jednak zaskakujących.
Owszem. Przede wszystkim okazało się, że młodzi ludzie boją się podejmować ryzyko w życiu zawodowym. Chodzi o zakładanie własnej działalności gospodarczej, o której tak wiele się w Polsce mówi. Dużo osób oczywiście jest na to zdecydowanych i myśli o własnej firmie, zakładzie usługowym, jednak równie wielu uczestników zadeklarowało chęć spokojnej, aczkolwiek pewnej pracy na etacie w firmie. Jest to o tyle zastanawiające, że ilość programów ułatwiających start w takiej formie jest dużo mniejsza niż ilość mechanizmów, pomagających założyć własną firmę. Można wysnuć wniosek, że rząd powinien podczas startu zawodowego wspierać także tych mniej odważnych, którzy teraz mogą mieć problem ze znalezieniem pomocy.

Współpracujecie z Sejmikiem Województwa Pomorskiego, mając sposobność uczestniczenia w posiedzeniach jego komisji.
Tak i muszę zaznaczyć, że współpraca układa się dobrze. Żaden z radnych nie miał do tej pory nic przeciwko temu, żeby młodzi mogli uczestniczyć w spotkaniu, także zabierając głos. Oferta takiego uczestnictwa jest skierowana do wszystkich młodych ludzi. Jako osoba koordynująca
przedsięwzięciem, wiedząc, że będą poruszane sprawy dotyczące bezpośrednio młodzieży, staram się wysyłać do sieci informacje na ten temat. Muszę przyznać, że na razie
możliwość uczestniczenia w posiedzeniach nie cieszy się dużą popularnością. Być może jest to związane z tym, że żaden projekt omawiany na sesjach nie dotyczył wyłącznie młodych. Ważne jest to, że mamy moliwość kontżaktu z władzami, co już wydaje się dużą zmianą mentalną.

W środę 27 czerwca w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych w Gdańsku odbędzie się kolejne seminarium tym razem pod hasłem: "Migracje Młodych- motywy, skala, konsekwencje." Temat z pewnością jest nośny. Czego dokładnie będzie dotyczyła dyskusja?
Chcemy zastanowić się nad powodami, dla których młodzi wyjeżdżają. Spróbujemy podyskutować o tym, co zrobić, by chcieli wrócić, albo żeby nie chcieli wyjeżdżać. Wydaje mi się, że aktualnie modne stało się narzekanie na sytuację w kraju i wyjeżdżanie zagranicę do pracy. Chcemy spróbować dojść do źródła motywów takich eskapad. Być może uda się znaleźć pozytywne strony emigracji.

Możesz opowiedzieć, kto będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym oprócz młodych?
Przede wszystkim praktycy. Będzie obecny przedstawiciel jednej z firm wysyłających studentów do pracy w innych krajach, który zaprezentuje profil polskiego emigranta. Obecni będą też przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska, którzy opowiedzą, jakie działania podejmują władze, by zatrzymać młodzież w kraju. Dodatkowo gościć będziemy przedstawicieli Urzędu Pracy. Spróbujemy pokazać pozytywny przykład reemigranta. Dziewczyna pracująca ponad rok w Irlandii, pracując w tamtejszym Urzędzie Pracy, pomagając Polakom, zdecydowała się wrócić. Porozmawiamy z nią o tym, dlaczego wróciła i jak tak naprawdę wygląda sytuacja naszych rodaków pracujących na Wyspach.

Seminarium:
"Migracje Młodych - motywy, skala, konsekwencje" - 27 czerwca, godz. 11.
Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych,
Gdańsk, ul. Grunwaldzka 5.

Więcej informacji na stronie www.psd.gda.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wielki, zaległy +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, bardzo niezwykła i ciekawa inicjatywa:)niestety słabo nagłośniona:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Fantastyczna inicjatywa i wywiad. Może warto wciągnąć do sieci naszych, trójmiejskich prezydentów, bo jakoś mają kłopoty ze SZCZERYM dialogiem :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.