Facebook Google+ Twitter

Pomorze. Puccy lekarze leczą w Ghanie

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2010-03-18 16:25

Dwóch puckich chirurgów razem z czwórką innych lekarzy pojechało na misję do Afryki leczyć mieszkańców Ghany. Za przelot, pobyt i wyżywienie musieli zapłacić sami. Nikt im w Ghanie nie zapłacił, a w Polsce musieli wziąć bezpłatne urlopy.

Na Czarnym Lądzie dr Maciej Śmietański i dr Józef Kitowski spędzili w sumie 10 dni. Zoperowali ok. 60 pacjentów z przepuklinami. Polską ekipę wzmocnił Juri Turas z estońskiego Uniwersytetu w Talinie.

- To było wyjątkowo ciekawe doświadczenie - przyznaje z uśmiechem dr Maciej Śmietański, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego. - Zmagaliśmy się z temperaturą i standardem pracy, do których europejscy lekarze nie są przyzwyczajeni.

Część pacjentów przepukliny miała tak wielkie, że utrudniały one pracę, a nawet swobodne poruszanie. Dla porównania: w Europie do chirurga trafiają ludzie z przepuklinami przynajmniej kilkanaście razy mniejszymi.
- Operowanie w temperaturze przekraczającej 30 stopni to horror - przyznaje dr Józef Kitowski. - Ale za to sympatia ludzi wynagradzała nam wszelkie niedociągnięcia organizacyjne.

Autor: Piotr Niemkiewicz

Czytaj więcej w serwisie: Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.