Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5623 miejsce

Pomorze: Wiatraki na dawnym lotnisku

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-23 09:37

Należące do gminy dawne lotnisko w Kopaniewie zostanie sprzedane. Kilka firm - w tym jedna z USA - zainteresowało się wybudowaniem tu koloni wiatraków wytwarzających prąd.

Przetarg rozstrzygnie się 31 października. Za 336 ha gmina chce minimum 8,3 mln zł. To nieco więcej niż wynosi całoroczny budżet gminy. Samorząd przejął lotnisko od MON za długi podatkowe. Prawdopodobnie w przyszłym roku będzie zarabiał na podatkach od budowli, czyli postawionych wiatraków. _ Dla nas to jest złoty interes – mówi wójt Zdzisław Michalak.

Byłe lotnisko gmina przejęła 2 lata temu, kosztowało ją to 2 mln zł. Od tamtego czasu widniało na mapie jako biała plama. Szybko wydzierżawiła je duńska firma Enegiost, która zamierzała postawić na nim 30 wiatraków. Jednak brak pieniędzy na planowaną inwestycję zmusił firmę do rezygnacji z planów budowy. Pozostaje mieć nadzieje, że tym razem będzie inaczej. Jak podkreśla wójt Michalak, inwestycja w grunt i wiatraki z czasem zwróci się przyszłemu właścicielowi.

Ponadto może zarabiać na produkcji rolnej, mając aż tyle hektarów na razie niewykorzystanej ziemi. – To również nowe miejsca pracy – dodaje wójt Michalak. To nie jedyne pole wiatraków jaki powstanie na Pomorzu. Polskie i zagraniczne firmy są zainteresowane postawieniem elektrowni wiatrowych także w gminie Chojnice i na dawnym lotnisku w Konarzynach.

Zbigniew Eckert

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Będą zarabiać na podatkach, ale czy ktoś uczciwie mógłby przedstawić biznesplan dla inwestycji? Koszty i dochody jednago wiatraka? Bo jeśli się opłaca, to dlaczego wiatraków nie budują Polacy a Amerykanie?

*wybudowaniem tu koloni wiatraków * - jednak *kolonii*; nie wiem dlaczego *gubernia/guberni* (jak *drukarni*), ale *kolonia/kolonii*...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.