Facebook Google+ Twitter

Pomorze zaprasza prezydenta i premiera na rybkę

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-08-02 08:39

Prezydent Lech Kaczyński i premier Jarosław Kaczyński rozpoczynają swoje urlopy - przynajmniej tydzień wspólnie spędzą nad morzem, w helskiej rezydencji. Administracja nigdy nie podaje szczegółów dotyczących wakacji, ale przy łucie szczęścia turyści, których obecnie na Półwyspie Helskim jest mnóstwo, mogą zobaczyć głowę państwa podczas spaceru.

Lech i Jarosław Kaczyński na wakacjach / Fot. Dziennik BałtyckiKrystyna Lewandowska ma na ścianach swojej kawiarni w centrum miasta dwie ekspozycje. Nazywają się tak samo - "Pierwsza dama w Helu". Na jednej są zdjęcia wykonane w kawiarni podczas wizyty Jolanty Kwaśniewskiej, na drugim - Marii Kaczyńskiej. Nie ma jeszcze zdjęć głowy państwa, ale... - Jestem zawsze przygotowana! - zapewnia pani Krystyna.

Zarówno za Aleksandra Kwaśniewskiego jak i Lecha Kaczyńskiego biuro prasowe prezydenta do tej pory nie podawało informacji o terminie i miejscu, w którym głowa państwa spędza wypoczynek. Tym razem sekret zdradziła jednak Maria Kaczyńska. Prezydentowa, goszcząc w ubiegłym tygodniu w Helu na koncercie, wyjawiła, że wspólnie z mężem przyjadą nad morze zaraz po rocznicy Powstania Warszawskiego. Towarzyszyć ma im na początku premier Jarosław Kaczyński, który ostatnio był w wirze politycznej walki. Wczoraj biuro prasowe kancelarii prezydenta potwierdziło, że od czwartku głowa państwa wypoczywa w Helu.

Można nie zauważyć

Odwiedzający Hel często nawet nie wiedzą, że tu latem wypoczywa urzędujący prezydent. Rezydencja ukryta jest wśród lasów, nad Zatoką Pucką. W czasach PRL był to zamknięty teren wojskowy, między Jurata a centrum Helu nie wolno się było zatrzymywać, żołnierze kontrolowali samochody. Teraz, jadąc samochodem lub rowerem na koniec mierzei, turyści widzą po prawej stronie zwykłą siatkę ciągnącą się prze kilka kilometrów. To ogrodzenie rezydencji. - Jak na ośrodek tej wagi, to płot mógłby być bardziej gustowny - ironizuje Marek Deryczko, wczasowicz z Wrocławia.

Jednak o tym, że za ogrodzeniem znajduje się coś ważnego, przekonują nas dwie bramy z tablicami zakazu fotografowania, pilnowane przez żołnierzy. Warto przyjrzeć się im dokładniej. - Jak jest co najmniej dwóch wartowników z karabinami, to znaczy, że prezydent jest na miejscu - tłumaczą helanie.

Turyści odwiedzający Juratę wypytują z kolei o "latarnię" którą widzą nad brzegiem Zatoki. A to wieża widokowa Panorama, jedyny dobrze widoczny z zewnątrz obiekt rezydencji. Zbudowano ją za czasów Kwaśniewskiego, który obiekt zadedykował żonie. Wzdłuż zatokowych plaż można dotrzeć niemal pod samo ogrodzenie. Wówczas zobaczymy pomosty na wodzie. Po jednym z nich spacerował prezydent George W. Bush, a wcześnie Angela Merkel. Na pewno zobaczymy też kogoś w mundurze, kto pojawi się nagle i poleci nam zawrócić, jeśli podejdziemy zbyt blisko. Wodą podpłynąć bliżej się nie da, bo Zatokę patrolują łodzie pograniczników. Także rybacy nie mogą w pobliżu łowić.

Wypoczynek izolowany

Mieszkańcy i turyści praktycznie nie odczuwają żadnych uciążliwości związanych z pobytem głowy państwa. Na jedynej droga prowadząca na Półwysep w sezonie korki są ogromne, kawalkada limuzyn mogłaby się tu więc nawet nie przebić. Prezydent i jego goście korzystają zatem z helikoptera. Podobno tylko raz Jolanta Kwaśniewska zrezygnował z lotu do Trójmiasta z powodu burzy i wtedy radiowozy na kogutach eskortowały pierwszą damę.

Maria Kaczyńska, jak jej poprzedniczka, regularnie opuszcza rezydencję. Obie panie patronowały w swoim czasie helskiemu festiwalowi muzycznemu. Przy okazji spacerowały po mieście, wpadały na lody. Lech Kaczyński jeszcze nie ruszył się poza ogrodzenie rezydencji. - Ja nawet nie jestem informowany, czy prezydent już przyjechał - przyznaje burmistrz Helu, Mirosław Wądołowski. - Ale zawsze wysyłamy do rezydencji zaproszenia na wszystkie nasze imprezy.

Jedną z nich będzie ogromna inscenizacja wojenna - odtworzenie lądowania aliantów w Normandii, która zacznie się w przyszły czwartek. Kilka kilometrów od rezydencji pojawią się zatem min. żołnierze w niemieckich mundurach. - Ale będą też Amerykanie i Polacy, może premier i prezydent skuszą się na to widowisko - zastanawiają się w helskim magistracie. - Albo może przyjdą na rybkę, bo w sobotę urządzamy wielkie smażenie fląder.

Kiedy Lech Kaczyński obejmował prezydenturę, nie był przekonany do helskiego ośrodka. Publicznie mówił, że nie ma miejsca do spacerowania. Jednak najwyraźniej zmienił zdanie i przekonał się, że w rozciągającym się na powierzchni kilkuset hektarów terenie jest mnóstwo miejsca na rekreację. I teraz wypoczywa tylko tutaj.

- Wszyscy chcą tu nas odwiedzać, ostatnio Sarkozy (prezydent Francji - red.) - powiedziała nam prezydentowa Maria Kaczyńska. - Ale w sierpniu chcemy wypocząć, bo jesteśmy po prostu po ludzku zmęczeni.

Nawet król gościł w rezydencji

Przed wojną swoją letnią willę na Półwyspie Helskim miał prezydent Ignacy Mościcki. Był tu tylko raz. Willa "Muszelka" znajduje się na terenie Wojskowego Zespołu wypoczynkowego Jantar. Tego lata miał w niej wypoczywać m.in. prezydent Wojciech Jaruzelski, ale - jak informowaliśmy - odwołał rezerwację.

Po wojnie w lasach tzw. rejonu umocnionego Hel, powstał ośrodek wypoczynkowy Mewa, przeznaczony dla Urzędu Rady Ministrów. Zjeżdżali tu więc PRL-owscy dygnitarze. Po 1989 r. ośrodek przejęła kancelaria prezydenta. Lech Wałęsa rzadko tu bywał. Natomiast Aleksander Kwaśniewski zachwycił się miejscem i to za jego kadencji rezydencja stała się wizytówką Polski na arenie międzynarodowej. W odnowionych budynkach, nowej sali konferencyjnej i na wieży widokowej gościli już m.in. Vaclav Havel, król Juan Carlos z królową Zofią, Wiktor Juszczenko, Javier Solana, Johannes Rau, a wiosną b.r. najpierw Angela Merkel, a potem George W. Bush.

Krzysztof Miśdzioł
-
Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.