Facebook Google+ Twitter

Pomost między światami

Integracyjna Grupa Teatralna POMOST działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu. Jest to specyficzna grupa, ponieważ oprócz aktorów pełnosprawnych, występują również niepełnosprawni.

Niewiele takich grup istnieje i występuje na scenach. Zespół działa w pełni amatorsko.
– Do Pomostu może należeć każdy! Co prawda jest pewien poziom pracy, mianowicie najstarsi moi aktorzy nie skończyli szkół teatralnych, ale są po wielu warsztatach teatralnych, zajmują się tańcem, recytacją - są bardzo dobrze przygotowani. Młodsi ciągle się uczą i nieustannie pracują – mówi reżyser Iwona Woźniak.

Grupa jest doceniana nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Historia IGT POMOST sięga 1998 roku. Wówczas Iwona Woźniak, prowadząca kółko teatralne w Miejskim Ośrodku Kultury w Orzeszu, gdzie młodzi ludzie uczyli się przede wszystkim recytacji tekstu, podjęła współpracę z tamtejszym Domem Pomocy Społecznej (DPS). Jedna z pracownic DPS poprosiła ją, by zorganizowała zajęcia teatralne dla młodych osób upośledzonych umysłowo i fizycznie. Tymczasem nie tylko udało jej się nawiązać dobry kontakt z grupą osób upośledzonych, ale w roku 1999 r. podjęta została decyzja o połączeniu obu grup. Jak sama przyznaje w rozmowie, bardzo bała się ich połączenia i była do niego sceptycznie nastawiona.
– Dwie grupy jakie prowadziłam na początku swojej pracy były bardzo ciekawe, ale interesowało mnie jak wpłyną na siebie - młodzież i osoby niepełnosprawne. Bardzo się bałam reakcji obydwu stron. Wszystko odbyło się jednak bez większych zgrzytów - młodzież była przejęta bardzo swoją rolą nie tylko aktorów, ale także pomocników, opiekunów, a nasi panowie bardzo szczęśliwi. Mogli wyjść poza ramy Domu, porozmawiać spotkać się z młodymi, pełnymi energii ludźmi. Wspaniałe były to przeżycia i są do dziś - niesłychane i wzruszające - dające mi nadal bardzo dużo energii.

Integracyjna Grupa Teatralna, która skupia od tamtej pory artystów amatorów niepełnosprawnych i zdrowych, przyjęła nazwę POMOST.

Obecnie grupa liczy 23 osoby, wśród tych osób jest sześciu z Domu Pomocy Społecznej.
W repertuarze grupy znajdują się m.in. takie sztuki, jak: “Wesele” (przedstawienie oparte o fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego, a także inspirowane twórczością Jacka Malczewskiego), “Serenada” (spektakl w reżyserii Iwony Woźniak na podstawie dramatu Sławomira Mrożka pod tym samym tytułem), “Nasza Chata Rozśpiewana” (przedstawienie oparte o fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego, a także inspirowane twórczością Jacka Malczewskiego). IGT można spotkać na wielu festiwalach, w zeszłym roku uczestniczyli m.in. w warsztatach na Węgrzech. Godziny ciężkich prób, czasami zarwane noce, spędzone na nauce tekstów opłaciły się. POMOST został laureatem konkursu ogłoszonego przez TVP w Warszawie „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”. Grupa zaprezentowała spektakl pt. „Gaja” w reżyserii Iwony Woźniak, w którym aktorzy poprzez ruch, żywioł i różne techniki plastyczne zaprezentowali stworzenie świata. Nagrodą jest nagranie programu w TVP 2 oraz nagroda finansowa. To jedna z najważniejszych nagród dla polskich młodych twórców. A jak grupa zareagowała na nagrodę, opowiada Iwona Woźniak:
– Z nagrody bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, że otworzy przed nami drzwi wielu miejsc - tak, abyśmy mogli powiedzieć ludziom o tym, co przeżywamy, pracując w grupie i tworząc pomost pomiędzy nami, a światem, który nas otacza.

Wszystkich chętnych, chcących zobaczyć grupę POMOST, czyli jak może wyglądać pomost między dwoma światami i dowiedzieć się czegoś więcej o zwycięzcach tegorocznej edycji “Doliny Kreatywnej”, zapraszam do TVP2, 27 lutego o godzinie 17.15.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.