Facebook Google+ Twitter

Pomóż młodym wybrać drogę zawodową

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-02 12:17

Według badań Sedlak&Sedlak jedna trzecia Polaków nie jest zadowolona ze swojej pracy, a co czwarty rodak najzwyczajniej jej nie lubi. W dodatku zapał do pracy topnieje z upływem lat. Początki zawodowej drogi również nie są łatwe.

Zazwyczaj młodzi ludzie zaczepiają się w pierwszym lepszym miejscu, w którym płacą, licząc po cichu, że szybko zdobędą doświadczenie i będą mogli pójść dalej.

Znalezienie pierwszej pracy (nie tej, która pomaga w utrzymaniu na studiach) to trudne zadanie. Często ta decyzja określa dalszy los. Najgorzej mają te osoby, które wcześniej nie zdążyły zdobyć doświadczenia, nie udało im się znaleźć czasu na staż czy praktyki. O tym, jak potoczą się zawodowe plany, czasem decyduje przypadek, innym razem szczęście, znajomości, czy zdolności – tak zwane predyspozycje i talenty. By pomóc młodemu człowiekowi wchodzącemu w dorosłość w określeniu jego przyszłości, trzeba mu w okresie szkolnym pokazać świat i możliwości, jakie są w nim dostępne. Powinien spróbować różnych rzeczy, by określił co lubi, a czego nie. Zapoznać go ze sportem, tańcem, książkami, przyrodą, pokazać otaczającą rzeczywistość i wspierać w każdym działaniu, które zapewnia osobisty rozwój. Niestety, wielu rodziców nie ma na to czasu, pieniędzy lub możliwości.

By pomóc dzieciom w odnalezieniu swoich pasji, hobby i ukrytych talentów pod koniec 2011 roku w Białogardzie powstała Fundacja Daj Wędkę Nie Rybkę. „Jest to fundacja na rzecz talentu. Jakiś czas temu zauważyłam, że młodzi ludzie, zwłaszcza ci mający utrudniony w życie start, mają problem z określeniem tego, co chcą robić. Mają również ograniczony wybór. Dlatego chcemy zacząć nasze działania od domów dziecka. Pierwszy z nich znajduje się w mieście, do którego mam osobisty sentyment, czyli w Białogardzie” – mówi Edyta Derlon pomysłodawczyni przedsięwzięcia i założycielka fundacji.
(Monika Maceluch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.