Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2444 miejsce

Pomóż nazwać obiekty w dwudziestu układach pozasłonecznych. W czerwcu rusza głosowanie

Miłośnicy astronomii z całego świata otrzymają w czerwcu możliwość uczestniczenia w procesie nadawania nazw odległym egzoplanetom. W czerwcu ruszy głosowanie na nazwy dla gwiazd i planet pozasłonecznych w dwudziestu systemach.

 / Fot. By NASA/JPL-CaltechSnoopY at en.wikipedia [Public domain], from Wikimedia CommonsThe NameExoWorlds organizuje Międzynarodowa Unia Astronomiczna, która posiada prawo nadawania nazw odkrytych obiektów we wszechświecie. Obecnie trwa proces przyjmowania propozycji zgłaszanych przez organizacje zrzeszające astronomów.

Nazwy otrzymają gwiazdy i planety w dwudziestu systemach pozasłonecznych. Niestety indywidualne osoby nie będą mogły ich proponować, ale już w połowie czerwca każdy będzie mógł wziąć udział w głosowaniu na stronie nameexoworlds.org. Wyniki zostaną ogłoszone w sierpniu podczas zjazdu Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Honolulu.

W dwudziestu układach pozasłonecznych znajdują się 32 znane planety. 5 gwiazd ma już nazwy, dlatego nie będą one uczestniczyć w konkursie. Do nazwania zostało 47 obiektów - podaje Space.com.

Czytaj także: Skala ma znaczenie. Zobacz, jak wielkie i jak małe mogą być obiekty we wszechświecie


Międzynarodowa Unia Astronomiczna ma wyłączność nadawania nazw ciałom niebieskim. Jej najbardziej spektakularnym działaniem była "degradacja" Plutona, który w 2006 r. stracił status jednej z planet Układu Słonecznego i został sklasyfikowany jako planeta karłowata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.