Facebook Google+ Twitter

Pomóż Polakom w Holandii w sprawie podatków

1 lutego ruszyła w Holandii akcja obywatelska "Płacę podatki tylko raz". Organizatorzy zbierają podpisy pod petycją do premiera Tuska w sprawie zmian podatkowych dla Polaków pracujących w Holandii.

Petycję chcą przekazać na ręce ambasadora RP w Hadze na początku kwietnia. Jak czytamy na stronie akcji www.podatkitylkoraz.nl organizatorzy chcą dotrzeć do każdego Polaka w Holandii. Liczą na solidarność wszystkich rodaków, także tych, których akcja nie dotyczy. Podpis pod petycją można złożyć droga internetową.
www.podatkitylkoraz.nl/petycja

 / Fot. www.podatkitylkoraz.nl Osoby, które legalnie pracowały w Holandii od 2004 r. i zapłaciły z tego tytułu podatek dochodowy holenderskiemu fiskusowi, a są polskimi rezydentami podatkowymi muszą rozliczać się z tego dochodu w Polsce. Czeka je podwójnie nieprzyjemna podatkowa niespodzianka - czytamy na stronie.

Jak to działa?


Dochód uzyskany w Holandii do wysokości € 17.319 jest opodatkowany stawką 2,5 proc. Stawka w Polsce dla dochodu do 43.405 zł wynosi 19 proc. Zakładamy: roczny dochód w Holandii rzędu € 11.600.

Kwota do zapłaty w Polsce wynosi (19 proc. od € 11 600) ok. € 2200
Podatek zapłacony w Holandii wynosi (2,5 proc. od € 11 600 ) € 390
Podatek należny w Polsce pomniejszony o podatek pobrany w Holandii =
€ 1810; taką kwotę podatnik musi dopłacić naszemu fiskusowi przy rozliczeniu rocznym.
(ponadto pracodawca holenderski pobiera od dochodu 31,15 proc. składki na ubezpieczenie społeczne, czyli € 3.613. Holenderskich składek nie można odliczyć od dochodu w rozliczeniu z polskim fiskusem. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2007 r., kwestionujące tę praktykę jako niezgodną z Konstytucją RP, wejdzie w życie dopiero 30 listopada 2008 r.)

Chcemy płacić podatki!


Uregulowania są niesprawiedliwe i biją nas po kieszeni. Zważywszy na wysokie koszty utrzymania w Holandii, „dopłacanie” podatku PIT w Polsce jest dla nas dużym ciężarem, udaremniającym wszelkie finansowe korzyści płynące z pracy za granicą. Chcemy wracać do Polski i inwestować zarobione w Holandii pieniądze bez obaw przed fiskusem!
Aktualny system dyskryminuje nas w porównaniu z naszymi rodakami pracującymi innych krajach UE np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech (rozliczanie na podstawie korzystniejszej metody wyłączenia z progresją tzw. metody procentowej). System nie respektuje zasad wynikających z prawa wspólnotowego, narusza wspólnotową swobodę przepływu pracowników i nierówno traktuje obywateli Unii pod względem podatkowym.
Czas na obywatelską akcję wszystkich Polaków nie tylko w Holandii!

Organizatorzy Akcji z Forum polonijnego tygodnika www.niedziela.nl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziekuję za publikację jednak linki do stron www.podatkitylkoraz.nl uruchamiają inną stronkę o stanikomanii :), natomiast do linku www.podatkitylkoraz.nl/petycja podłączyło się [/b] i ta stronka sie nie otwiera . Ja nie potrafię tego naprawić, więc proszę o pomoc. Pozdrawiam.

BB

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.