Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10004 miejsce

Pomóż w odbudowie wieży widokowej

List od czytelnika z prośbą o interwencję w odbudowie wieży widokowej

Drogowskaz / Fot. D. BabojćZwracam się uprzejmie o zajęcie stanowiska oraz interwencję, dotyczącą wsparcia odbudowy wieży widokowej, która uległa zniszczeniu przez podpalenie kilka lat temu. Wokół jeziora Drużno (Druzno) – perły Żuław, jednym z najbardziej wyjątkowych jezior w Polsce, utworzono Rezerwat Przyrody Jezioro Drużno

null

W południowej części znajduje się tam między innymi ścieżka dydaktyczna i wieża widokowa. To zdecydowanie najlepsze miejsce do obserwacji ptaków na jeziorze. Z wieży jest widok na kolonię mewy śmieszki (około 2000-4000 par), wokół której praktycznie koncentruje się życie reszty awifauny wodno-błotnej jeziora Drużno.

Wieża widokowa / Fot. PILNE! Zniszczona wieża widokowa / Fot. D.Babojć


Dzięki wieży możliwe były obserwacje na duże odległości. Niestety od kilku lat wieża jest bardzo poważnie uszkodzona i grozi wręcz zawaleniem, stwarzając realne zagrożenie utraty zdrowia lub życia dla licznie odwiedzających to miejsce turystów. Załączam fotografie potwierdzające obecny stan.

Drogowskaz / Fot. D.Babojć Jezioro Drużno (Druzno) / Fot. D. Babojć


Warto również zwrócić uwagę, że ustawione kierunkowskazy wciąż kierują do wieży obserwacyjnej, która nie nadaje się do użytku i grozi zawaleniem! Taki stan kompromituje odpowiedzialne osoby, instytucje i organizacje. Podczas odbudowy wieży należałoby pomyśleć o dokończeniu i przystosowaniu ścieżki dydaktycznej, budując ją z podestem drewnianym i tablicami informacyjnymi. Obecnie dróżka jest podziurawiona przez bobry, karczowniki i norki, trzeba więc uważać, by nie skręcić sobie kostki lub wpaść do nory.

Nadchodzi kolejny sezon wakacyjny i wzmożony ruch turystyczny, a teren ten jest wyjątkowo atrakcyjny, tak przyrodniczo, jak i historycznie. Amatorów spacerów po prawdziwym i dzikim lesie olsowym przybywa. Dodatkową atrakcją jest rzeka Dzierzgoń, ta sama, po której wędrował niegdyś św. Wojciech, by nawracać pogańskich Prusów, na tym terenie.

Szczycimy się unikalnym pięknem i historią naszych terenów, licząc na licznych turystów. W tym przypadku możemy zaoferować jedynie rozczarowanie. Cisną się na usta słowa Karola Bunsch „Bezmyślność jest prywatna, ale jej skutki-społeczne.”

http://olsztyn.onet.pl/splonela-wieza-widokowa-w-rezerwacie-jeziora-druzno/slwnn

http://dziennikelblaski.pl/261798,Odbuduja-spalona-wieze-widokowa-w-rezerwacie-Druzno-Podpalacze-skazani-i-maja-zaplacic.html#axzz4aGpbviXv

http://ptasieogrody.pl/wiki/Rezerwat_Jezioro_Dru%C5%BCno


Nadesłane przez D. Babojć

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.