Facebook Google+ Twitter

Pomóżcie ofiarom nazistów

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-12 08:04

Co łączy Andrychów, Bielsko-Białą, Brzeg, Bytom, Chorzów, Chrzanów, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Katowice, Opole, Praszkę, Sosnowiec, Tychy, Zawiercie i Żywiec?

To, że w każdym z tych miast co najmniej 100 mieszkańców - ofiar III Rzeszy - złożyło wnioski o wsparcie finansowe do Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Ponieważ możliwości fundacji są coraz skromniejsze, zwróciła się ona do prezydentów, burmistrzów i wójtów o pomoc finansową dla obywateli tych gmin.

- Nie muszę przekonywać, że ofiary niemieckiego nazizmu to grupa osób, które potrzebują wsparcia. To ludzie, na których życiu zbrodnicza wojna wycisnęła niezatarte piętno. Bardzo często chorują, a stan zdrowia jest efektem doznanych krzywd i prześladowań. Żyją też w trudnych warunkach bytowych, skazani na wsparcie rodzin lub przyjaciół, w poczuciu opuszczenia przez państwo, o którego wolność cierpieli - zauważa gorzko Mariusz Muszyński, przewodniczący zarządu Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Przez 15 lat fundacja wypłacała świadczenia dla ofiar nazizmu, przekazywane na rzecz obywateli polskich przez Republikę Federalną Niemiec. Wypłaty te zostały zakończone 30 września 2006 r. W naszym regionie odbiorcami wypłat było około 70 tysięcy ofiar III Rzeszy lub ich spadkobierców. Od połowy 2004 r. fundacja realizuje również szereg programów humanitarno-socjalnych wspierających polskie ofiary niemieckich zbrodni z okresu II wojny światowej. W latach 2004-2005 przekazała na ich rzecz łącznie 27,5 mln zł, a w 2006 r. przewidziała w budżecie 20 mln zł.

- Liczba wnioskodawców sięgnęła już blisko 125 tysięcy, w tym ponad 43 tysiące to osoby powyżej 80. roku życia - podaje przewodniczący Mariusz Muszyński.

Między innymi dla tych osób FPNP przygotowuje program pomocy humanitarnej. Pieniądze będą pochodziły z tzw. środków resztkowych, czyli z polskiej części funduszy, pozostałych po zamknięciu wypłat świadczeń niemieckich z ustawy o utworzeniu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość". To wszystko jednak może nie zaspokoić potrzeb ofiar nazizmu, dlatego fundacja zwróciła się także do włodarzy śląskich gmin, gdzie mieszkają poszkodowani przez III Rzeszę, z prośbą o przyłączenie się do pomocy finansowej. FPNP zadeklarowała natomiast wszelką pomoc techniczną, pozwalającą na szybkie określenie kręgu odbiorców, w tym przekazanie listy mieszkańców ubiegających się o świadczenie w fundacji. Z jej dotychczasowych doświadczeń wynika, że aby nieść szybką i faktyczną pomoc, trzeba przekazać na rzecz potrzebującej osoby przynajmniej tysiąc złotych, i to w gotówce.

Pozwoli to na zabezpieczenie palących potrzeb życiowych tych osób, w szczególności przed trudnym okresem zimowym - podkreśla Mariusz Muszyński, przewodniczący FPNP.

Zauważa on, że świadczenia wypłacone w latach 1992-2006 przez Niemcy za pośrednictwem FPNP stanowią jedynie finansowy dowód moralnego poczucia winy. Nie są one natomiast w stanie ani zrekompensować doznanych krzywd, ani zabezpieczyć obecnych codziennych potrzeb byłych ofiar nazizmu, tym bardziej że do wielu tych ludzi (ponad 200 tys.) z różnych powodów pieniądze nie dotarły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Do autorów roczników statystycznych - czy grupa ponadosiemdziesięciolatków, którzy przeżyli tragedię wojny, okupacji i robót przymusowych jest bardziej żywotna od ludzi w tymże wieku, ktorzy nie zaznali piekła?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.