Facebook Google+ Twitter

Pomóżmy przetrwać dźwiękom

Orkiestra Dęta KWB Konin liczy już ponad 50 lat. Jej głównym mecenasem pozostaje kopalnia KWB Konin. Kapelmistrzem zespołu od 1991 roku jest Wojciech Jankowski.

kapelmistrz Wojciech Jankowski / Fot. Kwb KoninW dorobku orkiestry są cztery płyty CD, na których można posłuchać takich pozycji jak ,,Błękitna Rapsodia" G. Gershwina, ,,Overture 1812" P. Czajkowskiego czy też ,,Night on Bald Mountain" M.P. Musorgskiego. W repertuarze nie brakuje muzyki poważnej, rozrywkowej oraz filmowej. Nie lada gratką dla widza jest wykonywana przez orkiestrę musztra paradna. W styczniu odbył się koncert noworoczny w wypełnionej po brzegi sali konińskiego ,,Oskardu", który był okazją do zaprezentowania się szerszej publiczności.

Orkiestra współpracuje m.in. z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Częstymi gośćmi podczas koncertów są sopranistka i solistka Warszawskiej Opery Kameralnej Barbara Abramowicz oraz baryton, solista Orkiestra Dęta Kwb Konin / Fot. Kwb KoninTeatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie - Andrzej Zagdański. Od kilku lat konińska orkiestra koncertuje z pianistą Piotrem Szychowskim, uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 r.

Muzycy są wizytówką kopalni, a także miasta i regionu. Liczne koncerty w kraju i zagranicą nie pozostały bez echa, a sama orkiestra jest laureatem wielu konkursów. Najważniejsze nagrody to: I miejsce na XIX Obwodowym Festiwalu Orkiestr Dętych, Briańsk 1988; Nagroda główna za najlepszą grę marszową V Ogólnopolskiego Turnieju Orkiestr Dętych, Poznań 1996; IV miejsce w kategorii koncertowej i V miejsce w kategorii musztry paradnej na Międzynarodowym Festiwalu o Wielką Nagrodę Niemiec, Alsfeld 2003. Zespół został także doceniony przez konińską publiczność zdobywając tytuł ,,Ludzie Ćwierćwiecza" w plebiscycie ogłoszonym przez ,,Przegląd Koniński".

Orkiestra Dęta KWB Konin trzykrotnie spotkała się z Janem Pawłem II: we Włocławku w 1991 r., w Licheniu w 1999 r. oraz podczas pielgrzymki orkiestry do Watykanu w 2000 r. Zwłaszcza ostatnie spotkanie z Ojcem Świętym na długo pozostanie w pamięci muzyków. Piotr Szychowski / Fot. Kwb Konin

Aby choć w części odciążyć finansowo kopalnię oraz móc rozwijać się orkiestra poczęła starania o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, co ostatecznie zostało zrealizowane. Przy orkiestrze działa Stowarzyszenie Miłośników Górniczych Orkiestr Dętych ,,Górnik".

Barbara Abramowicz / Fot. Kwb Konin

- Uważamy, że nasza orkiestra powinna, tak jak dotychczas, wpisywać się w klimat kultury górniczej. Dlatego wystąpiliśmy z apelem do wszystkich, którzy chcą wspomóc orkiestrę - do pracowników kopalni, do szerszej społeczności powiatu konińskiego, do ludzi biznesu, do tych, którym kultura nie jest obca (...) - mówi prezes stowarzyszenia Stanisław Jarecki.

Andrzej Zagdański / Fot. Kwb Konin

Od niedawna orkiestra ma stronę internetową Orkiestra dęta KWB Konin, prezentującą zespół oraz jego dokonania. Aby wspomóc orkiestrę można przekazać 1 proc. swego podatku, które jest w dyspozycji nas każdego, na podane niżej konto:

Stowarzyszenie Miłośników
Górniczych Orkiestr Dętych
„Górnik”
62–510 Konin, ul. Gajowa 8
tel. (0-63) 247-74-41
Organizacja Pożytku Publicznego
KRS: 0000247270
BZ WBK o/Konin S.A. nr konta: 04 1090 1199 0000 0001 0490 8441

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kiepska organizacja hasła pomóżmy przetrwać dżwiękom skoro niema reklamy w postaci sprzedaży płyt cd z nagraną orkiestrą dętą ani inf. gdzie są dostępne,jak można opisać muzykę, muzykę można przesłuchać,że terz na to nikt nie wpadł że tak terz można wspierać ,to znaczy że organizacja jes słaba albo wyobrażnia słaba

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozumiem, że skoro organizacja pożytku publicznego i skoro "Pomóżmy przetrwać dźwiękom" to płyty zostaną wydane na licencji creative commons i pojawią się na jamendo.com czy tak? Bo jak nie to co najmniej dziwne ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.