Facebook Google+ Twitter

Pomysł ministra Ziobro: Gangsterzy stracą swoje majątki

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-11-13 09:20

Rewolucyjne zmiany mają uprościć wymiarowi sprawiedliwości zabezpieczania majątku gangsterów. Będą dotyczyć prawa karnego, karnego skarbowego i cywilnego.

Warunki przepadku są dwa: musi dotyczyć osoby, której udowodni się uczestnictwo wzorganizowanej grupie przestępczej lub terrorystycznej i która jest skazana za przestępstwo o górnej granicy kary co najmniej 5 lat więzienia. Wyrok nie musi być, jak obecnie, prawomocny.

Prokuratura nie będzie również musiała udowadniać, że mienie to pochodzi z przestępstwa (w obecnym prawie jest taki wymóg). Będzie tu działać instytucja tzw. domniemania, że cały majątek gangstera jest związany z działalnością przestępczą. Nie pomoże też przepisywanie majątku na żonę, rodzinę czy nawet obce, podstawione osoby. Gdy będzie istniało uzasadnione domniemanie, że majątek wspólny małżonków lub osoby trzeciej może pochodzić z przestępstwa, ulegnie on przepadkowi, chyba że te osoby udowodnią, że pochodzi z legalnych źródeł. Obecnie projekt jest w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych. Według ministra Zbigniewa Ziobry, powinien zostać przyjęty przez rząd w grudniu, a poddany pod głosowanie przez Sejm na początku przyszłego roku. - Chcemy puścić przestępców w skarpetkach i oczyścić biznes z brudnych pieniędzy. Będzie to odtąd pole minowe - zapowiedział. Projekt nieprzypadkowo został ogłoszony w Krakowie. Prowadzona przez tutejszą prokuraturę sprawa mafii paliwowej naraziła skarb państwa na ogromne straty (ok. 1 mld zł). Do tej pory udało się odzyskać tylko 13 mln zł i część udziałów w spółkach. Podobne do zapowiadanych przez Ziobrę rozwiązania prawne działają w Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie powstała specjalna komórka do ściągania należności od gangsterów. Taka sama ma powstać również w Polsce.

(MP) - Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.