Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33062 miejsce

Pomysł na niebanalne wakacje - Nowa Zelandia

Co łączy kiwi, rugby i "Władcę Pierścieni"? Blisko 270 tys. km kw. lądu, oblanego od zachodu Morzem Tasmana, a od wschodu wodami Pacyfiku, czyli po prostu Nowa Zelandia.

Wellington / Fot. Wikimedia commons. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Wellington-harbour.jpgDzięki swojemu położeniu blisko linii zmiany daty (południk 180), Nowa Zelandia codziennie rozpoczyna swój dzień, kiedy reszta świata pogrążona jest jeszcze w głębokim śnie. Słońce tak samo budzi do życia blisko cztery mln mieszkańców Wyspy Północnej i Południowej, mimo dzielących ich 22 km cieśniny Cooka. Pagórkowata Wyspa Północna, gdzie znajdują się główne miasta (Auckland, Wellington, Hamilton) w równym stopniu jak szelestem żagli i polowaniem na duże ryby, przyciągnie cię wielkomiejskim życiem. Zdecydowanie górzysta Wyspa Południowa (Alpy Południowe), to miejsce gdzie aktywnie spędzisz czas na wspinaczce, uciekniesz od tłumu w ciszę krajobrazu lodowców lub posmakujesz doskonałego wina z Marlborough. Czego byś jednak nie robił, możesz być pewien, że jeśli tylko zostaniesz na dłużej, tubylcy z otwartymi ramionami przyjmą cię do wielkiej rodziny Kiwi.

Kiwi, Maorysi i inni

Pierwszy człowiek, który postawił swoją stopę na nowozelandzkiej ziemi, nie mierzył więcej niż 170 cm i miał mniej niż 40 lat. Jego twarz zdobiły finezyjne tatuaże. Ciemne włosy i skóra świadczyły o tym, że przybył z nie tak bardzo odległej Polinezji. Maorysi, bo o nich mowa, dotarli do brzegu Wyspy Północnej około ósmego wieku naszej ery. 842 lata później doszło do pierwszego maorysko-europejskiego spotkania ludności tubylczej z holenderską załogą statku Heemskerck. Zakończone śmiertelną walką skłoniło kapitana Abla Tasmana do opuszczenia niegościnnych terenów.

Dzisiaj Nowa Zelandia to ojczyzna tolerancji i wielokulturowy tygiel. Mieszkają tu, obok Maorysów, Chińczycy, Hindusi oraz przedstawiciele niemal każdego zakątka „starego świata”, zgodnie określający się jednym mianem – Kiwi.

Trzy znaczenia jednego wyrazu

Czyli cała prawda o słowie Kiwi w Nowej Zelandii. Po pierwsze jest to ptak, lubiący nocne życie, trudny do znalezienia w środowisku naturalnym, symbol Krainy Białych Obłoków. Po drugie to smaczny owoc. Po trzecie – Kiwi to po prostu mieszkaniec Nowej Zelandii, który już złapał kiwitangę, czyli sposób bycia Kiwi. Kiwitanga wymaga spokoju, nie cierpi pośpiechu, niczym się nie martwi, a zwłaszcza strojem. Na ulicach miast można spotkać ubranego w krótkie spodenki menadżera, który właśnie wyskoczył na coś do picia do pobliskiej kawiarni. Oczywiście boso.

I o ile jest stuprocentowym Kiwi zamówi narodowy drink L&P, strzepnie popiół z papierosa do popielniczki zrobionej z muszelki Paua i przekąsi bezowy deser Pavlowa, stworzony dla Anny Pawłowej, która odwiedziła wyspy w 1926 roku. Jego dzieci będą bawiły się zabawką – Buzzy Bee, czyli bzyczącą pszczołą, której realna wersja krąży po buszu, a jego żona będzie dobrze znać książkę kucharską Edmunda Cooka. Nade wszystko jednak, Kiwi rodzina, będzie często wybierać się na mecze rugby.

Sport to zdrowie, każdy Kiwi ci powie

Nowozelandczycy kochają sport. Nie tylko rugby, które jest ich sportem narodowym, lecz także krykiet, hokej, piłkę nożną, koszykówkę. Oprócz sportów drużynowych coraz większą popularnością cieszą się też sporty ekstremalne. Nie ma przecież lepszego miejsca na Ziemi do wykonania swojego pierwszego skoku na bungy, lotu w tandemie czy spaceru po lodowcu. Jeśli nie słyszałeś nigdy o zorbingu, lotniarstwie tandemowym czy rap jumpingu musisz koniecznie odwiedzić Krainę Długich Białych Obłoków, jak o Nowej Zelandii mówią jej rdzenni mieszkańcy. Tylko tam, to co niemożliwe, staje się możliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Marzę o Nowej Zelandii:)
I popieram przedmówców - więcej fotek!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do następnego artykułu obiecuję galerię własnych zdjęć... niestety, nie będzie to już Nowa Zelandia ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram przedmowce :)
Moj znajomy tam byl - z tego co widzialam na zdjeciach to CUDO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowa Zelandia to podobno jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, może ktoś był i ma własne fotki z tymi cudownymi krajobrazami? Warto było by je udostępnić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcie pochodzi z wiki :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus oraz prośba: więcej zdjęć z Nowej Zelandii! :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo zgrabnie napisane. Czekam na taki sam opis, ale Tunezji (+).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.