Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1847 miejsce

Pomysł na własny biznes, czyli jak założyć firmę sprzątającą?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-29 09:39

W ostatnich latach możemy obserwować rosnące zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego sprzątania. Duże instytucje i firmy zatrudniają firmy zewnętrzne, które dbają o porządek.Jednym słowem własna firm to dobry pomysł na biznes!

W ostatnich latach możemy obserwować rosnące zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego sprzątania. Dotyczy to zarówno domów i mieszkań prywatnych, jak i biur i miejsc publicznych. Szpitale, szkoły, wielkie zakłady produkcyjne i mniejsze firmy zatrudniają firmy zewnętrzne, które dbają o porządek. W odpowiedzi na taką sytuację rynkową powstaje coraz więcej firm sprzątających. Rośnie popyt – rośnie podaż! Często właścicielami nowych firm dbających o porządek są osoby bezrobotne lub pracownicy firm z innych branż. Jednym słowem własna firma sprzątająca jest łatwym do zrealizowania pomysłem na własny biznes.

Zaczynamy od strategii

Najpierw musimy opracować plan i dokładnie przemyśleć biznes, który chcemy poprowadzić. Do kogo będziemy kierować usługi? Czy będziemy sprzątać domy prywatne, czy obsługiwać klientów biznesowych? Dobrze jest określić dokładnie naszą specjalizację. Możemy oferować sprzątanie kompleksowe – od ścierania kurzu, przez mycie podłóg na zmiataniu parkingu przed posesją kończąc. Jest też opcja sprzątania specjalistycznego, czyli skupienia się np. na praniu dywanów i tapicerek, myciu okien, czy sprzątaniu magazynów i hal garażowych. Podjęcie takiej decyzji ułatwi nam dobór sprzętu oraz określenie sposobu promocji naszej firmy.

Formalności – papierkowa robota

Tak jak w przypadku każdej działalności trzeba zacząć od rejestracji. Wszystkich wskazówek udzieli nam każdy powiatowy urząd pracy. Proces nie trwa długo i nie powinien przysporzyć nam żadnych problemów. Po załatwieniu formalności w urzędzie miejskim lub gminnym należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie skarbowym i ZUS. Najtrudniejszą decyzją jest zawsze wybór sposobu rozliczenia z fiskusem. To, czy bardziej odpowiedni dla naszej nowej firmy będzie ryczałt, czy książka rozchodów i przychodów zależy już od nas.

Wybór odpowiedniego sprzętu

To trudna i jednocześnie ważna decyzja. Nie da się założyć dobrze funkcjonującej firmy sprzątającej bez profesjonalnego sprzętu. Środki czyszczące, maszyny i akcesoria – to one determinują efekt i czas osiągnięcia zadowalających wyników. Na szczęście zawsze możemy liczyć na pomoc profesjonalnych doradców i przedstawicieli handlowych firm specjalizujących się w tematyce sprzętu do sprzątania. Dobrze jest jednak wcześniej określić nasza grupę docelową i zakres usług. W końcu nie będziemy sprzątać domku jednorodzinnego przy użyciu ogromnego odkurzacza do czyszczenia dużych powierzchni.
Bez względu na to z usług jakiej firmy korzystamy należy zwrócić uwagę na markę sprzętu. Nie korzystajmy ze sprzętu domowego dostępnego w hurtowniach agd. Szybko się psuje, jest mało wydajny i nie czyści tak dokładnie jak powinien. Wybierzmy sprzęt profesjonalny – taka przecież firmę zakładamy. Najlepsze marki sprzętu do sprzątania pozwalają nam swobodnie korzystać z części zamiennych. Nie wybierajmy także azjatyckich producentów. Najlepszą jakość serwują europejskie firmy. Oferują one także gwarancję i szybko działający serwis – pozwoli nam to uniknąć strat w przychodach, spowodowanych ewentualnym przestojem maszyny.


Jak zdobyć finansowanie dla firmy sprzątającej?

Koszty wyposażenia jednego stanowiska dla sprzątacz nie są niskie. Musimy liczyć się z kosztem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Decydując się na ofertę sprzątania dużych obiektów (pow. 1000 m kw.) musimy wziąć pod uwagę zakup sprzętu o dużej wartości. Dlatego, aby nie ograniczać swojej oferty musimy pomyśleć nad zdobyciem dodatkowego kapitału. Warto zainteresować się dotacjami unijnymi i z urzędu pracy. Pozwolą one nam zdobyć także fundusze na inne niezbędne urządzenia jak np. komputery, czy reklamę naszej nowej firmy.

Korzystaj ze szkoleń dla firm sprzątających

Wyszkolenie pracowników, to bardzo ważny etap rozpoczęcia działalności, jako firma sprzątająca. Profesjonalne sprzątanie to odpowiednia technika, metody, myjące środki chemiczne, sprzęt automatyczny i ręczny. Wiedza o „domowym sprzątaniu” nie będzie wystarczająca. Chcemy być profesjonalistami i dlatego warto zainwestować w szkolenie własne i naszych pracowników. Połącznie wiedzy i praktyki pozwoli nam szybko pozyskiwać klientów i zwiększać zyski.

Jak dotrzeć do klienta?

Mając odpowiednią wiedzę i sprzęt oraz załatwione formalności możemy przystąpić do pracy. Gdzie szukać klientów? Jak ich pozyskać? Korzystaj z reklamy! To ona jest dźwignią handlu. Wydatki na marketing są kapitałem naszej firmy. Możliwości jest wiele i nie musza one generować wysokich kosztów. Zarówno reklama tradycyjna, jak i online sprawdzają się w naszym biznesie. Znam kogoś, kto zaczął działania reklamowe swojej firmy od 100 zł. Wydrukował ładną i profesjonalną wizytówkę. Napisał na niej dlaczego jest dobry w tym co robi. Rozdał ją znajomym, zostawiając każdemu kilka więcej, aby mogli przekazywać je dalej – poczta pantoflowa. Pojawili się pierwsi klienci. Przychody, które miał inwestował dalej w reklamę. Zarówno w sieci jak i tradycyjne formy. Dzięki temu zyskiwał coraz większą grupę klientów.

Bartosz Wiśniewski

Właściciel firmy Haerson – autoryzowanego dealera urządzeń czyszczących Numatic oraz sklepu internetowego www.euro-mop.pl z profesjonalnym sprzętem do sprzątania.

(Bartosz Wiśniewski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Po rozpoczęciu działalności w branży sprzątającej, istotnym jest aby znaleźć odpowiedniego dostawcę akcesoriów np takiego jak firma www.kastell.pl - lider produkcji szczotek przemysłowych oraz akcesoriów dla firm sprzątających.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.