Facebook Google+ Twitter

Pomysł na żołnierzy WSI, którzy nie przeszli weryfikacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-12 11:39

Ministerstwo Obrony Narodowej ma pomysł, jak zatrzymać w szeregach armii niezweryfikowanych do tej pory - a chętnych do pracy w służbach - byłych oficerów WSI. Jak wiadomo 30 września mija 2-letni okres przebywania w rezerwie kadrowej tych żołnierzy, a ustawy nowelizujące sposób ich kwalifikacji - po zlikwidowaniu Komisji Weryfikacyjnej - zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.

Szef MON Bogdan Klich kontaktował się w tej sprawie - jak powiedział w rozmowie z IAR Robert Rochowicz, rzecznik ministerstwa - z sędziami i uzyskał od nich informację, że do końca września nie ma szans na wyrok w sprawie zaskarżonych przepisów. Dlatego minister podjął decyzję o czasowym przeniesiu na etat zbiorczy 123 żołnierzy.

Oznacza to, że ci żołnierze będą mogli spokojnie czekać na orzeczenie Trybunału w rezerwie kadrowej, bez naruszania przepisów. Robert Rochowicz podkreślił, że w tej grupie123 osób jest 116 żołnierzy, które na pewno znajdą zatudnienie w specsłużbach wojskowych. Muszą jedynie przejść proces kwalifikacji, by wrócić na etat do służb.

Większość żołnierzy, którzy teraz są w rezerwie kadrowej, to przydatni dla armii oficerowie. Co prawda MON nie chce sie na ten temat wypowiadać, ale wiadomo, że są to żołnierze, którzy obecnie zabezpieczają od strony wywiadowczej nasze zagraniczne misje.

Po zlikwidowaniu Wojskowych Służb Informacyjnych ruszyła tzw. weryfikacja. Komisja, która ją przeprowadzała za czasów rządów PiS była kierowana przez Antoniego Macierewicza. Potem jej szefem był Jan Olszewski. W okresie od października 2006 do września 2008 w rezerwie kardowej przebywało prawie 1500 byłych oficerów WSI. Wszyscy czekali na weryfikację. Z tej grupy ponad 300 już pożegnało się z wojskiem, kolejnych 225 zdejmie mundur w przyszłym roku. Reszta to osoby, które zostały wchłonięte lub za chwile będą do Służby Wywiadu Wojskowego lub do Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.