Facebook Google+ Twitter

Pomyśl, nim uderzysz muchę

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-01 08:35

Wszyscy znamy to frustrujące doświadczenie: denerwująca mucha bzyczy wprost nad twoim uchem. Próbujesz ją pacnąć. Raz, drugi. Wszystko na nic. Nieznośny owad gra ci na nosie. Ale koniec żartów. Amerykańscy naukowcy odkryli skuteczną strategię likwidowania much. Wszystko dzięki temu, że wiemy, w jaki sposób te owady próbują unikać śmierci.

Nowe podejście polega na zmianie optyki. Nie skupiamy się na musze, bo ta zawsze odgadnie, gdzie uderzy packa. - Najlepiej mierzyć w cel położony też przed miejscem, z którego mucha zrywa się do lotu - zaleca dr Michael Dickinson, szef zespołu badawczego z California Institute of Technology.
Wyniki badań nad sposobami przetwarzania informacji u much opublikowano w piśmie "Current Biology".

Uczeni między innymi sfilmowali owady uciekające przed zagrożeniem, po to by na zwolnionym tempie przeanalizować ich sposób poruszania. Okazało się, iż mucha, zamiast po prostu odskoczyć w jakimś dowolnym kierunku, w ułamku sekundy dokładnie planuje swoją ucieczkę. Nim wykona jakikolwiek ruch, zmienia pozycję tułowia, ustawiając się do skoku w wybranym kierunku.

Jeśli zechcesz pacnąć muchę od tyłu, przesunie ona środkowe odnóża nieco do przodu, a następnie odchyli tułów. W ten sposób zajmie idealną pozycję, by skoczyć do przodu. Jeśli próbujesz od przodu, owad, poruszając tymi samymi odnóżami, cofnie się nieco do tyłu i dopiero wtedy skoczy.

Co robi, gdy zagrożenie zbliża się z boku? Odnóża pozostają nieruchome, a odwłok przechyla się w stronę przeciwną do tej, z której nadciąga zagrożenie. Dzięki temu ustawienie się do ucieczki zajmuje musze zaledwie jedną dziesiątą sekundy. Odskok - tylko dwie dziesiąte.


Cały artykuł przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

hehe no nie wiedziałam o tym, ale chyba nadal nie będę się nad tym zastanawiać celując w namolną muchę :P

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.09.2008 09:18

Chłop żywemu nie przepuści, jak się żywe napatoczy, nie przepuści mu i juści.
[ściągnięte]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.