Facebook Google+ Twitter

Pomysł Religi: Nowa składka pielęgnacyjna na osoby starsze

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-30 07:51

Prawdopodobnie od 2008 roku każdy z nas zapłaci nowy podatek, tzw. pielęgnacyjny. To nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma pozwolić państwu na sfinansowanie opieki nad ludźmi starszymi.

Ile wyniesie składka na obowiązkowe ubezpieczenie jeszcze nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się o 0,5 proc. wynagrodzenia, zaś docelowo może ono wynieść nawet 1,2 proc. pensji. To kolejny pomysł ministra Zbigniewa Religi na sięgnięcie do kieszeni podatników. Wcześniej wymyślił, by firmy ubezpieczeniowe przekazywały 20 proc. swoich przychodów ze składek OC na leczenie ofiar wypadków. Ubezpieczyciele alarmują, że oznacza to wzrost składek nawet o jedną trzecią. W przyszłym roku wzrośnie również obciążenie na rzecz ZUS. Każdy zatrudniony na etacie odprowadzi 9 proc. swojego wynagrodzenia wpostaci składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie jak dotychczas 8,75 proc.

Ministerstwo milczy

– Na razie mogę jedynie powiedzieć, że minister zdrowia powołał specjalną komisję, która zajmuje się przygotowaniem projektu ustawy o podatku pielęgnacyjnym – mówi Danuta Jastrzębska, dyrektorka biura prasowego MZ. – Wnioski mają zostać przedstawione ministrowi do końca 2006 roku. Prace komisji trwają, ale za wcześnie jest, by ujawniać jakiekolwiek szczegóły. Urzędnicy MZ twierdzą jednak, że wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego jest konieczne ze względu na wzrost liczby osób niesamodzielnych, które w następstwie chorób, urazów lub ze względu na wiek, potrzebują pomocy.

Specjaliści są na tak

Eksperci z zakresu pielęgniarstwa i opieki nad ludźmi starszymi jednoznacznie wskazują na konieczność wprowadzenia rozwiązań prawnych mających zapewnić opiekę ludziom starszym, niedołężnym i niesamodzielnym. Powołują się też na przykłady krajów ościennych, jak np. Niemcy, gdzie tego typu ustawy funkcjonują od lat, bowiem starzenie się społeczeństwa jest problemem ogólnoeuropejskim. – Wcześniej czy później czeka nas próba rozwiązania problemu zapewnienia codziennej opieki nad ludźmi starszymi – mówi Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Krakowie. – Jednak uważam, że nie ma konieczności wprowadzania dodatkowych podatków. W systemie jest dość pieniędzy. Wystarczy jedynie wyłączyć pulę przeznaczoną na kontraktowanie usług pielęgnacyjnych przez pielęgniarki.

Zawód – opiekun medyczny

Jednak z informacji, które uzyskaliśmy od osoby związanej z systemem edukacji medycznej, wynika, że ministerstwo chce wprowadzić na rynek nowy rodzaj "pseudopielęgniarki" mającej zajmować się osobami starszymi. – Rozważane jest stworzenie zawodu: opiekun medyczny. Mają to być osoby po szkołach pielęgniarskich, ale nie kształcone tak wszechstronnie i w pełnym zakresie wiedzy medycznej – mówi nasz informator. Według Wadasa to rozwiązanie jest złe. – Kto zdecyduje się pracować za 1000 zł, codziennie myć starszego pana oraz robić mu zakupy – zastanawia się Wadas. – Bądźmy poważni. Jeszcze raz podkreślam, że nie trzeba wprowadzać nowego podatku, ani tym bardziej nowego zawodu, by poradzić sobie z problemem starzejącego się społeczeństwa.

ANDRZEJ KAIM – Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To całe Towarzystwo, które rządziło i rządzi Naszym Pięknym acz Skopanym (mówiąc językiem p. Janka Tomaszewskiego) Krajem, ekonomii uczyło się za komuny, więc nie ma się czemu dziwić, że TYLKO takie pomysły lęgną się w ich wykształcownych (?) główkach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.