Facebook Google+ Twitter

Pomyśl życzenie - będą spadać gwiazdy

Już niedługo Twoje życzenia się spełnią! Najbliższe noce warto spędzić nie w łóżku, ale na świeżym powietrzu. Weź ze sobą śpiwór czy karimatę i na własne oczy zobacz deszcz meteorytów.

 / Fot. screenDo ich oglądania nie potrzeba teleskopu ani lornetki. Widoczne są one gołym okiem. Środowa noc rozświetlona będzie milionami perseidów. "Gwiazdy" zobaczymy średnio co pół minuty. Na takie zjawisko czeka się cały rok. "Spadające gwiazdy" widoczne są na niebie od połowy lipca do ok. 25 sierpnia, ale ich największe natężenie występuje w okolicach 12 sierpnia.

Perseidy to odłamy komety Swift/Tuttle. Kometa gubi swoje cząstki, a kiedy Ziemia przechodzi przez chmurę tych okruchów, wpadają one w naszą atmosferę i spalają się w niej. Z punktu widzenia postronnego obserwatora lub miłośnika astronomii na niebie pojawiają się jedynie iskierki. Niektóre są dość jasne a inne ledwo widoczne. Czasem na niebie zaobserwować można także blask porównywalny z Księżycem.

 / Fot. screenPerseidy mają średnicę zaledwie jednego centymetra i masę jednego grama. Zauważyć je zatem możemy jedynie dzięki prędkości. "Spadające gwiazdy" osiągają bowiem ok. 59 kilometrów na sekundę.

Najlepiej obserwować "deszcz" perseidów z ciemnego miejsca, z którego widok na niebo jest jak najmniej zasłonięty drzewami czy budynkami, z dala od świateł miejskich. Astronomowie mówią, że najlepsze warunki do obserwacji będą pomiędzy 3 a 4 nad ranem. Podczas obserwacji należy zwrócić wzrok głównie w stronę wschodnią.

Warto zatem wybrać się w zaciszne miejsce i spróbować swoich sił w łowieniu meteorów. Zdjęcia perseidów z pewnością będą wspaniałą pamiątką z wakacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

super

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja tam rozstawiam statyw na niego stawiam aparat z podpiętym szerokim kątem i podpiętym wężykiem spustowym i robię zdjęcie (czas ekspozycji ok. 2 - 7 min.) :) u mnie bardzo ładnie, to widać, tzn. wczoraj było widać, bo dzisiaj zachmurzenie całkowite i pada spory deszcz :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie właśnie pada;( Jak coś to jadę do Ciebie Agato;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co roku spadają więc i w tym Mateuszu spadną ;) W tamtym roku i kilka lat wstecz miałam okazję zobaczyć to na własne oczy :) No i mam takie miejsce, w którym najlepiej je widać.
Za ciekawostkę (5+) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale jak nie będą spadać? Świetny artykuł;) 5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.