Facebook Google+ Twitter

Pomysłodawca mobilnego rozkładu jazdy skarży MPK Kraków

Czy krakowskie MPK w sposób niezgodny z prawem odmówiło prywatnej firmie dostępu do bazy danych z rozkładami jazdy? Pomysłodawca aplikacji Transportoid uważa, że tak. Skarga w tej sprawie trafiła do Sądu Administracyjnego w Krakowie. Pierwsza rozprawa we wrześniu.

 / Fot. Wojteq/ Public domainWłaściciel firmy FTL Software od kilku miesięcy nie może dojść do porozumienia z władzami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie. Chodzi o możliwość udostępnienia firmie przez MPK, bazy danych z rozkładami jazdy. Władze przedsiębiorstwa odmawiają twierdząc, że rozkłady znajdują się na stronach internetowych. Jednocześnie MPK dostęp do pliku z danymi udostępniło konkurencyjnej firmie.

- Nie przeszkadza mi to, że konkurencja ma dostęp do takich danych. Zależy mi tylko na tym aby MPK traktowało wszystkich w ten sam sposób - tłumaczy Tomasz Zieliński, właściciel firmy.

Wszystko zaczęło się, kiedy firma FTL, twórca mobilnej aplikacji Transportoid umożliwiającej korzystanie z rozkładów jazdy na smartfonach z systemem Android czy Windows Phone, zwrócił się do MPK z oficjalną prośbą o udostępnienie bazy danych z rozkładami jazdy. FTL powołał się na znowelizowaną w zeszłym roku "Ustawę o dostępie do informacji publicznych". Zgodnie z przepisami ustawa nakazuje udostępnienie informacji publicznej do ponownego przetworzenia zarówno do celów komercyjnych, jak i prywatnych.

MPK takich danych nie przekazało twierdząc, że rozkłady jazdy znajdują się na stronach internetowych przedsiębiorstwa. - Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę, że MPK nigdy nikomu nie odmówiło dostępu do informacji publicznej - tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. - Właściciel aplikacji Transportoid zażądał od MPK, aby specjalnie dla potrzeb funkcjonowania jego komercyjnej aplikacji, MPK poświęciło czas co najmniej kilku pracowników oraz wydało swoje środki finansowe, na przygotowanie specjalnego wyciągu z bazy danych związanych z rozkładami jazdy - dodaje rzecznik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.