Facebook Google+ Twitter

Pomysłów na ciekawszy Szczecin mamy wiele

We wtorek poznaliśmy krótkie podsumowanie konkursu na wydarzenie kulturalne mające wpisywać się w starania Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Po ilości samych projektów wynika, że wszystko idzie we właściwą stronę.

Od kwietnia do połowy czerwca na adres SZCZECIN 2016 wpływały koncepcje różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych. Ogółem wpłynęły 194 wnioski. 105 z nich pochodzi z zagranicy, głównie z Niemiec, między innymi z takich miast jak: Berlin, Greifswald, Schwedt, Frankfurt nad Odrą. Nadeszło też kilka projektów z Francji i Hiszpanii. Spośród polskich miast najbardziej kreatywni okazali się szczecinianie, choć znalazły się pomysły aż z Krakowa czy Poznania. Swoje projekty zgłaszały zarówno osoby prywatne, jak i stowarzyszenia, biblioteki, uniwersytety, fundacje, instytucje. Można powiedzieć, że zainteresowanie konkursem było naprawdę znaczne.

Czego dotyczyły projekty? Z uwagi na trwające prace, niestety nie zdradzono zbyt wielu konkretów. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się koncepcje na nowe budowle (np. nową wieżę w miejscu dawnej wieży Quistorpa w Lasku Arkońskim), święto ogrodów, pływające galerie i domy kultury, przejazd rowerowy ze Szczecina do Berlina przez zamknięta autostradę czy też wielkie spotkanie mieszkańców ulic szczecińskich.

- Mogę zdradzić, że najwięcej wniosków dotyczyło, kategorii nazwanej przez nas "Tworzenie Narracji Miejsca". Inne kategorie których dotyczyły poszczególne projekty to: Pejzaż; Meeting point; Tygiel Kultur; Nauka - sztuka innowacje; Polityka kulturalna, Exploracja; Narzędzia; Na marginesie. Jeżeli chodzi o ich realizację, to będzie ona rozpatrywana dopiero po wejściu Szczecina na tzw. „skróconą listę”, co powinno wyjaśnić się do końca tego roku - zdradził Józef Szkandera, główny specjalista ds. projektów SZCZECIN 2016. Najbardziej kosztowny projekt został wyceniony na ok. 6 milionów złotych, zwykle jednak sumy te były znacznie niższe.

Za prezydium dyrektor Marek Sztark odpowiada na pytania / Fot. Marcin Wasilewski- Mam nadzieję, że z czasem nastąpi jeszcze większa eksplozja kreatywności, celowo staraliśmy się postawić jak najmniej ograniczeń, tak aby naprawdę każdy miał szansę przedstawić swoja propozycję - mówił Marek Sztark (dyrektor SZCZECIN 2016) - mamy nadzieję, że efekty będą widoczne jeszcze długo. Chcielibyśmy także poinformować, że do końca września specjalnie powołana komisja powinna zdecydować o podziale puli nagród, która wynosi obecnie 20 tysięcy złotych. Kwota jest wyłącznie formą gratyfikacji dla autorów najciekawszych przedsięwzięć. Warto również zaznaczyć, że część z tych projektów pojawi się w szczecińskiej aplikacji. Zostaną one w niej zaprezentowane jako przykłady podejmowanych w Szczecinie działań przed międzynarodową komisją oceniająca polskie miasta kandydujące do tytułu ESK 2016.

Pomimo zakończenia konkursu, nabór projektów i propozycji do programu „Szczecin - ESK 2016” trwa nadal. Te, które przyjdą na adres SZCZECIN 2016 po 15 czerwca, posłużą jako uzupełnienie aplikacji Szczecina po tym, jak (za co mieszkańcy Szczecina powinni trzymać kciuki) miasto znajdzie się na skróconej liście pretendentów do tego zaszczytnego tytułu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

JA tez pojade ale w przyczepce:P na rowerku nie umie:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tak! Przejazd rowerowy ze Szczecina do Berlina bardzo mi się podoba! Oby się udało! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.