Facebook Google+ Twitter

Pomysły Rostowskiego niczym króliki z kapelusza. Co jeszcze wymyśli jego resort?

Minister Rostowski dwoi się i troi, by zmniejszyć deficyt budżetowy. W tej walce o każdy grosz stosowane są coraz bardziej kontrowersyjne metody. Wśród nich wyróżnia się projekt klauzuli o unikaniu opodatkowania. Medialnym hitem była z kolei informacja o podatku "od" samochodów służbowych.

 / Fot. PAP/Rafał GuzPod koniec kwietnia dziura budżetowa wyniosła 31,75 mld złotych, co stanowi 89 proc. planu założonego na cały rok. Nic dziwnego, że resort jest nadaktywny i sypie z rękawa pomysłami, które mają zmniejszyć rozmiary katastrofy. Niedawno przedstawiono choćby listę 151 zmian w Ordynacji podatkowej.

Zmiany, których chce Rostowski nazwane zostały przez komentatorów różnymi przymiotnikami. Zadziwiająco często pojawiają się wśród nich dwa słowa: "groźne" i "kontrowersyjne". Dlaczego? Bo resort chce zwiększyć kontrolę nad przedsiębiorstwami. Na dobrą sprawę dąży do tego, by monitorować wszelkie wpływy i wypływy z rachunków bankowych. Z pozoru sprawa nie wygląda groźnie. Ot, ministerstwo chciałoby, żeby dostęp do danych chronionych tajemnicą bankową mieli nie tylko naczelnicy urzędów skarbowych i celnych, ale również dyrektorzy izb skarbowych i celnych. Mechanizm jest identyczny, jak w przypadku podsłuchów. Pod pozorem racjonalizacji przepisów organy rządowe chcą zwiększenia uprawnień.

 / Fot. Wiadomości24Największe kontrowersje budzi jednak klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Organy skarbowe ostrzą sobie zęby na praktycznie każdą transakcję przeprowadzoną na rynku. Jeżeli skarbówka dojdzie do wniosku, że podmiot A zawarł transakcję z podmiotem B tylko po to, by zapłacić mniejszy podatek, będzie mogła zmusić podatnika do zwrotu zysku i ukarać go na kwotę 30 proc. wartości transakcji. Pomysł nie uderza tylko w nieuczciwych przedsiębiorców - taka intencja byłaby do przyjęcia. W praktyce oznacza, że zakwestionowane mogą zostać legalne formy optymalizacji podatku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no cóż być może powinien zacząć od swojej córki która podobno terminuje u Ministra Spraw Zagranicznych jako tłumaczka z angielskiego ;] + 10.000 zł x 460 osób :> w 10 sekund znalazłem im pół miliona mnie też powinni zatrudnić ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające. Państwo zaczyna dążyć do coraz większej kontroli nad obywatelami. Pytanie brzmi: dokąd to doprowadzi. Łagodnie mówiąc: ludzie nie lubią, jak się traktuje ich jak 5-letnie dzieci, które trzeba nieustannie sprawdzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.