Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6484 miejsce

Ponad 100 przestępców skazanych na śmierć wyjdzie na wolność

W 2013 na wolność mają wyjść groźni przestępcy, skazani pierwotnie na śmierć. W ciągu następnych 5 lat takich przestępców wyjdzie ponad setka. Eksperci nie wierzą w ich resocjalizację, ale "takie jest polskie prawo"

SerwisPolskatimes.pl alarmuje: w ciągu najbliższych 5 lat na wolność wyjdą najgroźniejsi przestępcy, którzy przed nowelizacją prawa karnego z 1989 roku zostali skazani na śmierć.
Swoje wyroki (25 lat pozbawienia wolności) zakończą m.in. Mariusz Trynkiewicz zwany "szatanem z Piotrkowa", groźny pedofil i morderca czterech chłopców w wieku 11-13 lat oraz Leszek Pękalski okrzyknięty "wampirem z Bytowa", oskarżony o 17 zabójstw. Obaj przestępcy dokonali swoich zbrodni w latach 80. i groziła im kara śmierci, uniknęli jednak stryczka w wyniku moratorium na kary śmierci (1988), a następnie amnestii (1989), w wyniku której wszystkie kary śmierci zamieniono na 25 lat więzienia.
Najcięższa obecnie kara dożywocia pojawiła się w polskim prawie dopiero w wyniku kolejnej nowelizacji, w roku 1997 i przestępcy tacy jak Trynkiewicz i Pękalski nie zostali objęci tym wyrokiem.
Brunon Hołyst, specjalista od kryminologii, nie wierzy w resocjalizację morderców, podkreśla jednak: "Niestety, takie są przepisy prawne". Były Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ćwiąkalski uważa, iż źle się stało, że mordercom zamieniono karę śmierci na 25 lat przed wprowadzeniem kary dożywocia. "Ale w tamtym czasie górę wzięło naiwne przekonanie, że zmiana ustroju spowoduje, że przestępcy będą lepsi"- tłumaczy. W resocjalizację morderców skazanych na śmierć nie wierzy również były Minister Sprawiedliwości, a obecnie poseł PO Krzysztof Kwiatkowski. Mariusz Trynkiewicz powiedział przed sądem, że po wyjściu na wolność nadal będzie zabijał (wychodzi w 2014 r.) , zaś Leszek Pękalski (na wolność wyjdzie w r. 2017) przyznał się, że morderstw, które popełnił było 90.

Takich przestępców objętych amnestią, z wyrokiem zamienionym na 25 lat w ciągu 5 lat wyjdzie na wolność ok. 100. Należy wziąć pod uwagę także tych, którzy po 15 latach mogą ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Na razie nie ma spójnego systemu monitorującego groźnych przestępców po wyjściu na wolność, ale Ministerstwo Sprawiedliwości już nad tym pracuje. Profesor Hołyst podkreśla, że tacy mordercy powinni być pod stałą obserwacją policji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

TheNotebook
 • TheNotebook
 • 25.08.2012 11:48

@Starzec:
Jak nie znasz dat i faktów, to nie wypisuj bzdur!
Cyt.: "ZresztĄ Kaczyńscy u zbrodniarza Bieruta żyli doskonale."
Gdzie żyli??? Może w zaświatach??
Bracia (bliźniacy) Kaczyńscy w chwili śmierci Bieruta mieli 7 lat!

*Bolesław Bierut
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1892
Data i miejsce śmierci 12 marca 1956
Moskwa

*Lech Kaczyński
Data i miejsce urodzenia 18 czerwca 1949
Warszawa
Data i miejsce śmierci 10 kwietnia 2010
Smoleńsk

*Jarosław Kaczyński
Data i miejsce urodzenia 18 czerwca 1949
Warszawa

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek
 • Marek
 • 07.08.2012 18:10

Witam,
Tzw obrońcy praw człowieka i inne lewactwo pewnie jest usatysfakcjonowane tym, że mordercy wyjdą na wolność. Polska miała lepsze prawo za komuny niż obecnie. Teraz przestępcy czują się bezkarni i dotyczy to zarówno drobnych bandytów jak i tych o wiele groźniejszych. Ale to są efekty łagodnego prawa i pobłażanie przestępcą. Doszło już do tego, że nawet osiedlowe gówniarstwo czuje się bezkarne i człowiek nie może normalnie chodzić po ulicy. Przecież to jest nienormalne. Jestem ciekaw czy doczekam wreszcie normalnej polskiej władzy która zrobi z tym porządek. Polsce potrzebna jest reforma całego systemu prawnego bo obecny jest do bani delikatnie mówiąc. Co do kary śmierci jestem jak najbardziej za to uczciwa kara za morderstwo i dająca gwarancję, że dana osoba podobnego czynu już nie popełni. A resocjalizacja morderców to fikcja i bajka dla idiotów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
 • Danuta
 • 06.08.2012 00:05

Amnestii nie stosuje się wobec tych przestępstw, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, a które są zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 albo karą śmierci. Wobec tego wszyscy, którzy otrzymali wyroki od lat ośmiu i dłuższe a popełnili morderstwo, nie zostali objęci amnestią. Tym którym sąd wymierzył karę śmierci - zamieniono ją na 25 lat więzienia. I właśnie zbliża się czas upływu tych 25 lat i przestępcy, którym wymierzono karę śmierci (bo popełnili zbrodnie straszniejsze niż ci, których amnestia nie objęła, chociażby tacy jak wspomniany Trynkiewicz) wyjdą na wolność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Irena Majkowska
Nieporozumienie wynika z niespójnego sformułowania ustawy.
W art. 7 czytamy bowiem:
Art. 7. 1. Ustawy nie stosuje się:
1) (...)
2) do przestępstw określonych w art. 148 § 1, art. 145 § 3 w związku z § 2 tego artykułu, jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka, oraz w art. 168 § 2, art. 184, art. 208 i art. 210 Kodeksu karnego,
3) (...)
A dalej mamy:
3. Karę śmierci orzeczoną za przestępstwa określone w ust. 1 pkt 1 i 2 zamienia się na karę 25 lat pozbawienia wolności, a orzeczoną obok niej karę dodatkową pozbawienia praw publicznych łagodzi się do lat 10.
Punkt drugi ustępu pierwszego dotyczy właśnie przestępstw z art. 148.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
 • Danuta
 • 05.08.2012 18:48

Cytuję:Irena Majkowska:"Marta Jenner Dzisiaj 23:38 Proszę wybaczyć ale powiela pani błąd. ten akt prawny nie dotyczył morderstw, które okresla sankacja KK zawarta a art.148. Tyle i aż tyle. Przepis prawny to nie polonistyka" Według Pani ustawa z dnia 7 grudnia 1989 r, która mówi o amnestii dla tych, którym zasądzono karę śmierci, zmieniając ją na wyrok 25 lat pozbawienia wolności nie dotyczy morderstw w rozumieniu art.148 KK. W takim razie proszę wyjaśnić za jakie przestępstwa, oprócz morderstw skazywano w tym okresie na karę śmierci i dlaczego o tym, że na wolność wyjdą tacy przestępcy jak Trynkiewicz, Pękalski -mówią prawnicy przywołani przez autorkę w artykule?

Komentarz został ukrytyrozwiń
adrian
 • adrian
 • 05.08.2012 18:30

nie wiem czemu tyle w tym kontekście pisze sie tylko o AK o bierucie i itd jakby taka moda jakby 20 wiek to było tylko to a zbrodnie w obozach w majdanku treblince i dziesiatkach innych cisza .. gdzie zagazowano spalono czy rostrzelano miliony ludzi.. a najkrwawsze zbrodnie UPA na wołoszcyznie gdzie zakatowano około 100 tys polaków i gdzie ukraincy wybili cała moja rodzina czy wyłapano tych zbrodniarzy i czy jeszcze sie ich łapie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Starzec
 • Starzec
 • 05.08.2012 17:56

PiS z Jarosławem Kaczyńskim , Macierewiczem forsują aby w Polsce przywrócić Karę Śmierci 1
Dlaczego?
Mieli w rządzie Andrzeja Kryże i wiedzieli przecie o mordach sodowych Romana Kryże.Zreszta Kaczyńscy u zbrodniarza Bieruta żyli doskonale.Nawet Bierut im , Kaczyńskim przydzielił wille w Warszawie i żyli tak jak najwyżsi komuniści w PRL.Inni ludzie byli sądzeni i skazywani na ŚMIERĆ . W tym bardzo wielu polskich patriotów :Pilecki , AKowcy i wielu , wielu bezimiennych POLSKICH PATYRIOTÓW .NIKT IM ŻYCIA NIE PRZYWRÓCI . Może chodzi tym z PiS wyeliminować świadków ich działalności w przeszłości i obecnie w Rzeczpospolitej Polskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka pisała o mordercach i pedofilach.Opuszczam forum bo trolle Grasiują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gr
 • Gr
 • 05.08.2012 16:39

Fenomen sędziego Andrzeja Kryże: skazywał za patriotyczne postawy w PRL, a popadł w łaski Kaczyńskiego i Ziobry!
http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/fenomen-s%C4%99dziego-andrzeja-kry%C5%BCe-skazywa%C5%82-za-patriotyczne-postawy-w-prl-popad%C5%82-w-%C5%82aski-kaczy%C5%84

Komentarz został ukrytyrozwiń

Las i Siudym.A co Pan Premier Kaczyński,jego zmarły Ojciec oraz ofiary UB-mają wspólnego z mordercami o których pisze autorka?Czytajcie uważnie i merytorycznie odpowiadajcie.Morderców się wypuszcza za rządów PO i PSL.I do nich pretensja że nasze dzieci padną ofiarą pedofili i morderców.Oby tak nie było ale zagrożenie ogromne jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.