Facebook Google+ Twitter

Ponad 1200 a nie 120 osób zabitych na Filipinach. Rośnie liczba ofiar tajfunu Haiyan [Zdjęcia]

Ponad 1200, a nie 120 osób, jak podawano jeszcze w sobotę rano, zginęło na Filipinach po przejściu tajfunu Haiyan. Czerwony Krzyż potwierdza czarny scenariusz i zapowiada, że te dane mogą się zmienić. Najgorsza sytuacja panuje na wyspach Leyte i Tacloban.

 / Fot. PAPPodawana jeszcze przed południem liczba ofiar tajfunu Haiyan okazała się niestety zaniżona. Gwendolyn Pang, sekretarz generalny filipińskiego Czerwonego Krzyża przekazała dane z wstępnych raportów przygotowanych w Tacloban i Samar. Mówią one o ok. 1000 zabitych w Tacloban i 200 w Samar. Te liczby mogą jeszcze ulec zmianie.

Sebastian Rhodes Stampa, przedstawiciel ONZ, mówił o "zniszczeniach na masową skalę" w Tacloban. "Widziałem samochody skręcone w kłębowisko i ulice zasypane gruzem. Katastrofę tej skali ostatni raz widziałem po tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku" - powiedział. Na wyspie Tacloban nie działa lotnisko; terminal został doszczętnie zniszczony przez morskie fale i porywy wiatru. "Możliwe jest tylko wykonywanie lotów wojskowych obsługiwać tylko loty wojskowe" poinformował BBC Jon Donnison z Manili. Na Tacloban fale morskie, przekraczały wysokość 15 metrów. Lawiny błotne i osuwiska ziemi zniszczyły drogi, co utrudnia dotarcie na miejsce katastrofy służb ratunkowych. Wiele wysp pozostaje bez prądu. Podmuchy wiatru sięgały 379 km/godz.

 / Fot. PAP/EPAPodejrzewa się, że także na wyspie Leyte setki osób zginęło z powodu tajfunu. Kompletnie zdewastowane jest rybackie miasteczko Palo, do którego można dotrzeć wyłącznie helikopterem.

Burmistrz miasta Coron na wyspie Busuanga wspomina huk towarzyszący przejściu tajfunu do dźwięków jeta 747 lecącego tuż nad budynkiem. Większość domów i budynków w Coron zostało zniszczonych.

Szef delegacji UE do Filipin zapowiedział w lokalnych mediach wysłanie pomocy humanitarnej przygotowanej przez UE.

Obecnie tajfun kieruje się w stronę Wietnamu i Laosu. W Wietnamie trwa ewakuacja 100 tys. osób.

 / Fot. PAP/EPA / Fot. PAP/EPA / Fot. PAP/EPA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ogromna tragedia, która zdaje się, że nie zakończyła jeszcze swoich "żniw". Straszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.