Facebook Google+ Twitter

Ponad 200 tys. osób straci pracę w wyniku ustawy o OFE

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o OFE. Kontrowersje budzi wprowadzenie zakazu tzw. akwizycji wtórnej czyli możliwości zmiany OFE za pośrednictwem przedstawicieli funduszów, co spowoduje likwidację wielu miejsc pracy.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie wielu pozytywnych i od dłuższego czasu oczekiwanych zmian dotyczących funkcjonowania OFE, m.in.: wprowadzenie wielofunduszowości,
zewnętrznych mierników do oceny wyników funduszy, zmienę systemu opłat.

Między wierszami nowego projektu pojawił się również zapis budzący duże kontrowersje i szkodliwy dla rynku OFE, mianowicie zakaz akwizycji wtórnej. Co to oznacza dla Członków OFE?
Członkowie OFE nie będą mogli zmienić funduszu za pośrednictwem przedstawiciela. Tym samym miejsc pracy pozbawionych zostanie ponad 120 tys. przedstawicieli, którzy obecnie wykonują ten zawód.

Konsekwencje wprowadzenia zakazu akwizycji na rynku wtórnym w zakresie rynku pracy:
1. Utrata miejsc pracy oraz źródła utrzymania osób zajmujących się bezpośrednio akwizycją (dotyczy to ponad 120 tys. osób zarejestrowanych w KNF jako aktywni akwizytorzy. Osoby te współpracują na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych.
2. Utrata miejsc pracy przez osoby wspierające rynek emerytalny, nie uczestniczące jednak bezpośrednio w procesie akwizycji (pracownicy kadrowi, księgowi, konsultanci call center, pracownicy biurowi, pracownicy administracyjni). Nie ma dokładnych wiarygodnych
danych o liczbie tych osób, można jednak przyjąć, że wprowadzenie zakazu akwizycji pozbawi pracy kolejnych 100 tys osób.

Osoby z powyższych grup zawodowych (ponad 200 tys. osób) zostaną pozbawione z dnia na dzień pracy lub dochodu dla swoich indywidualnych działalności gospodarczych, bez czasu niezbędnego na przebranżowienie. Duża część osób zaangażowanych w akwizycję jest związana z rynkiem od początku reformy emerytalnej czyli ponad 10 lat i nie ma innego zawodu. Starszym pracownikom nie uda się już prawdopodobnie przebranżowić. Zakaz akwizycji spowoduje więc znaczny wzrost bezrobocia, oraz bankructwa działalności gospodarczych prowadzonych przez akwizytorów, dla których ta działalność stanowi główne źródło przychodu.

Inne konsekwencje wprowadzenia zakazu akwizycji na rynku wtórnym to ograniczenie dostępu obywateli do informacji na temat rynku emerytalnego, wiedzy o II filarze, naturze oszczędzania w kapitałowym systemie emerytalnym, opłat, stóp zwrotu, czy prawach przysługujących. Członkom OFE. Bezpośredniego kontaktu z profesjonalnym akwizytorem nie zastąpi informacja na stronie ZUS na którą wejdzie niewielki odsetek członków OFE. Ograniczenie możliwości dochodzenia roszczeń przez członków OFE względem ZUS, który w wyniku błędów systemu w wielu przypadkach przetrzymuje część składek, które powinny być przekazane na rachunek Klienta w OFE. Większa część pracy akwizytorów, to pomoc Klientom w weryfikacji ich wyciągów emerytalnych i pomoc w składaniu reklamacji do ZUS oraz odzyskiwaniu zaległych składek. System w tym zakresie nie chroni członków OFE, a zaległości ZUS przedawniają się po 10 latach, część Klientów nie odzyska więc swoich składek. Wprowadzenie zakazu skłaniania do zmiany OFE oraz kontaktów członków OFE z akwizytorami jest ograniczeniem wolności obywatelskiej. Po wprowadzeniu zakazu członkowie OFE zostaną pozbawieni wsparcia profesjonalistów w tym zakresie i narażeni na straty finansowe w wyniku braku edukacji w zakresie rynku emerytalnego.


Kolejne pytanie jakie sobie stawiam, to jak zmiany w funkcjonowaniu OFE (m.in. wprowadzenie subfunduszy itp.) zostaną przekazane Klientom? Wprowadzenie takich zmian wymaga wyjaśnień, przekazania dokładnych informacji, odpowiedzi na pytania członków OFE, spotkań, które mogą poprowadzić profesjonalni licencjonowani przedstawiciele OFE a nie tylko wysłania zasad pocztą i umieszczenia ich na stronie ZUS.

Zamiast radykalnych posunięć wiele osób z branży (które niestety nie znalazły się w zespole projektującym nowelizację ustawy) proponowało zmiany, które wpłynęłyby na zwiększenie profesjonalizmu i wyeliminowanie nieprawidłowości, tj.:

1. Zmianę procesu zdobywania licencji akwizytora OFE. Obecnie aby ją dostać trzeba dokonać wpłaty, załączyć wniosek, zaświadczenie o niekaralności i dokument potwierdzający wykształcenie maturalne. To chyba trochę za mało. Regulacja podobna do działającej w przypadku agentów ubezpieczeniowych (obowiązkowe 152 godzinne szkolenie zakończone egzaminem centralnym) zakonczyłaby wszelkie dywagacje o profesjonalizmie Przedstawicieli.

2. Wprowadzenie zakazu akwirowania jednego Członka OFE do kolejnego Funduszu, przez tego samego akwizytora, jeśli Akwizytor zmienił Fundusz który reprezentuje. (To było głównym źródłem nieprawidłowości, ponieważ część Akwizytorów, która zmieniała reprezentowany Fundusz przenosiła do nowego Funduszu „swoich” Klientów)

3. Przedłużenie karencji dla Akwizytora, który zmienia Fundusz reprezentowany do 2 lat. (obecnie od kilku tygodni do 6 miesięcy)

Oficjalnie powód wprowadzenia zakazu akwizycji to eliminacja nieprawidłowości w zakresie akwizycji. Czy jednak taka nie do końca przemyślana droga na skróty w postaci wyeliminowania akwizytorów z udziału w rynku emerytalnym, która nie sprawdziła się w innych krajach sprawdzi się w Polsce? Nieoficjalnie jak wiemy za zakazem akwizycji lobbowały największe Fundusze, dla których wprowadzenie zakazu akwizycji oznacza utrzymanie status quo w zakresie udziału w rynku. Udział w rynku największych Funduszy to odpowiednio: ING 2,9 mln. członków (19,8%), Aviva 2,8 mln. członków (19,0%).


Wydaje się, że takie wywrócenie zasad działania rynku emerytalnego doprowadzi do nowych patologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dorota D
 • Dorota D
 • 04.10.2010 21:02

Likwidacja akwizycji na rzecz OFE i powszechne niedoinformowanie społeczeństwa - to zgoda na dowolną manipulację naszym kapitałem przez ZUS.
Przykłady:
1) Kilka lat temu zlikwidowano renty (grupa 3)-czy ktoś zauważył niesprawiedliwość społeczną???

2) Okrojono możliwość otrzymania wcześniejszej emerytury,dokumentując pracę w szkodliwych warunkach. Toczą się w sądach pojedyncze walki pokrzywdzonych ludzi,którzy dochodzą swoich praw w tym względzie.

3) Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka w naszym kraju (a za tym idzie świadczenie pieniężne) jest bardzo trudne do przeprowadzenia.Wymaga się całego szeregu procedur i z reguły pierwsza komisja do spraw orzeczenia o niepełnosprawności-odrzuca wniosek. Orzeczenie stwierdzające stopień niepełnosprawności jest ważne(!!!!) do ukończenia 16-tego roku życia.Po 16-tym roku następuje... "CUDOWNE OZDROWIENIE".
Obowiązki finansowe naszego państwa względem WIELU niepełnosprawnych w tym momencie się kończą i trzeba je sobie wywalczyć w sądach.
Warto! Sąd może przyznać świadczenie wypłacone 3 lata do tyłu,ale najczęściej zmęczeni chorobą dziecka rodzice nie są świadomi swoich praw.
itd,
itp.
Co nas nie zabije...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wylan
 • Wylan
 • 29.09.2010 20:12

Wreszcie ktoś na to patrzy z innej strony !!!!! Zostawcie Akwizytorów, bo bardzo dużo ludzi straci pracę !!!!. Ludzie, pobrali kredyty i czesto jest to jedyne źródło dochodów !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek
 • Leszek
 • 29.09.2010 17:22

Masakra co rzad cuduje i wymysla

Komentarz został ukrytyrozwiń
MM
 • MM
 • 29.09.2010 17:16

Znow zwiekszaja bezrobocie!!! kazdy cos sprzedaje i nikt nie widzi problemu... Jak mozna ludzi swiadomie pozbawiac pracy to tragedia ktora doprowadzi do wojny!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Beata Pokrzywińska
 • Jolanta Beata Pokrzywińska
 • 29.09.2010 08:47

Dlaczego rząd i dziennikarze z uporem powtarzają nieprawdziwą tezę , ze prowizje przedstawicieli OFE sa pobierane ze skladki klienta i że zakaz akwizycji zwiększy emeryturę? To wierutne kłamstwo. Prowizje akwizytorów są płacone z opłaty za składkę ( obecnie 3,5% składki klienta) oraz z opłaty za zarządzanie. Opłaty te są pobierane przez OFE bez względu na to czy fundusz ma akwizytorów czy nie. Ten powód jest głównym powodem zniesienia akwizycji do OFE. Jest przecież oparty na błędnych załozeniach. Ja myślę, że prawdziwym powodem jest to, żeby trzymać klientów OFE w głębokiej niewiedzy, żeby w odpowiednim czasie ZUS przesłał klientom OFE gotowy, wypisany formularz dotyczący... przeniesienia ich kapitału z OFE do ZUSu. Założenia reformy emerytalnej zakładają przecież dobrowolność uczestnictwa w OFE. I właśnie o to w tym wszystkim chodzi, żeby powolutku zlikwidować OFE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Pokrzywińska
 • Jolanta Pokrzywińska
 • 29.09.2010 08:02

Dlaczego rząd i dziennikarze z uporem kłamią, ze prowizje przedstawicieli OFE sa pobierane ze skladki klienta i że zakaz akwizycji zwiększy emeryturę? To wierutne kłamstwo. Prowizje akwizytorów są płacone z opłaty za składkę ( obecnie 3,5% składki klienta) oraz z opłaty za zarządzanie. Opłaty te są pobierane przez OFE bez względu na to czy fundusz ma akwizytorów czy nie. Ten powód jest głównym powodem zniesienia akwizyji do OFE. Jest przecież oparty na błędnych załozeniach. Ja myślę, że prawdziwym powodem jest to, żeby trzymać klientów OFE w głębokiej niewiedzy, żeby w odpowiednim czasie ZUS przesłał klientom OFE gotowy, wypisany formularz dotyczący... przeniesienia ich kapitału z OFE do ZUSu. Założenia reformy emerytalnej zakładają przecież dobrowolność uczestnictwa w OFE. I właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Król ZUS
 • Król ZUS
 • 28.09.2010 19:51

Dlaczego nikt nie rozmowia o prowizjach jakie pobiera ZUS za to że system komputerowy prześle składkę do OFE.... tak tak drodzy przyszli emeryci za to też płacimy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Michał
 • Michał
 • 28.09.2010 19:49

Od roku Aviva praktycznie zlikwidowała akwizycję, tzn przestała za nią płacić, a czy jej klientom wiedzie się lepiej ? czy mają więcej na swoich kontach w ofe? Nie? Ale w PTE zostanie więcej pieniędzy :) zarządy i tak muszą funkcjonować.

Napewno, zrodzą się instytucje które będą działały "zgodnie z ustawą" już bez monitorującego knf-u i audytów, a będą sprzedawały np. jakąś pokrewną usługę.... "pokazując przyszłemu emerytowi jak skutecznie zmienić fundusz" to co ma miejsce w farmacji, a ustawa farmaceutyczne też obowiązuje....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta
 • Elżbieta
 • 28.09.2010 17:56

Może w końcu ktoś doceni rolę Akwizytora w prawdziwym znaczeniu tego słowa? Odwalają kawał świetnej roboty dla Klientów ale jakoś "Wielcy" tego państwa tylko wokół ich zarobków się miotają! Kto jest winien patologii w akwizycji do OFE ?Akwizytor? Kpiny! W kazdej branży są patologie, pozamykajmy wiec szpitale, pozwalniajmy lekarzy, adwokatów... czy nie stac nas już na nic więcej jak tylko: zabronić, zakazać, zlikwidować!...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata
 • Małgorzata
 • 28.09.2010 14:50

Nareszcie jakiś mądry artykuł...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.