Facebook Google+ Twitter

Ponad 3,5 tys. ofiar śmiertelnych na polskich drogach w 2012 roku

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że w roku 2012 na polskich drogach zginęło 3520 osób. Jest to najmniejsza liczba ofiar od 1989 roku. Ubywa także pijanych kierowców, było ich ponad 12 tys. mniej niż w roku 2011.

 / Fot. Mateusz WawrowskiKomenda Główna Policji zamieściła na swojej stronie statystyki drogowe za rok 2012. W zeszłym roku w 36505 wypadkach zginęło 3520 osób. 30 proc. tej liczby stanowią piesi, którzy zginęli pod kołami pojazdów. Liczba zdarzeń drogowych spadła o ponad 3,5 tys. w porównaniu z rokiem 2011. W wypadkach drogowych rannych zostało 45094 osób, 9 proc. mniej niż w roku poprzednim wtedy w zdarzeniach drogowych prawie 50 tys. osób zostało poszkodowanych.

Ze statystyk drogowych opracowywanych przez policję od roku 1989 wynika, że najwięcej wypadków drogowych było w 1991 roku. Wtedy doszło do ponad 54 tys. zdarzeń drogowych, a poniosło śmierć prawie 8 tys. osób.

W minionym roku spadła również liczba pijanych kierowców, niestety i tak jest ich wielu. Policjanci zatrzymali 169 323 takich osób. Liczba nietrzeźwych kierowców zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2011, wtedy zatrzymano ponad 12 tys. pijanych kierowców więcej.

Funkcjonariusze w roku 2012 przeprowadzili prawie 5,5 pół miliona kontroli drogowych. Na drogach pracowało 7 tys. policjantów ruchu drogowego. Najczęstszym powodem zatrzymań było nie zapinanie pasów bezpieczeństwa i oczywiście przekraczanie dozwolonej prędkości.

Na pewno jedną z przyczyn mniejszej ilości wypadków i ofiar śmiertelnych jest poprawiający stan dróg. Dzięki Mistrzostwom Europy Euro 2012, które były organizowane przez Polskę i Ukrainę wybudowane zostały nowe bezpieczniejsze drogi. Na przykład przedłużona została Autostrada A2 do Warszawy, co przyczyniło się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach krajowych łączących zachód ze wschodem. Gdyby korzystanie z dróg szybkiego ruchu było tańsze, na pewno więcej osób, by się po nich poruszało.

Przyczyną spadku liczby pijanych kierowców są na pewno przeprowadzane akcje "Trzeźwe poranki", które eliminują z dalszej jazdy osoby pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niechby ktoś to jeszcze przeliczył w odniesieniu do danych pogodowych na przykład, porównał z sąsiadami (Brandenburgia, Litwa, Białoruś, Czechy)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i proszę... A przecież w 1991 roku na drogach było kilka razy samochodów mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.