Facebook Google+ Twitter

Ponad 400 tysięcy młodych osób w Polsce jest bez pracy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-05 11:36

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu roku liczba bezrobotnych do 25 roku życia wzrosła o 42 procent.

Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że ta smutna statystyka wynika przede wszystkim z niedopasowania wykształcenia do potrzeb rynku pracy. W wielu zawodach pracowników brakuje, a zatrudnienia szukają rzesze specjalistów od marketingu i finansów, których rynek nie jest w stanie wchłonąć. Marek Kloczko zaleca, by niezależnie od wykształcenia formalnego, uczyć się praktycznych umiejętności. Zwraca też uwagę na fakt, że bezrobocie ludzi młodych trwa krócej niż osób starszych. Młodzi są bardziej mobilni. Konsekwencje długiego bezrobocia są jednak dla nich bardzo poważne. Jeśli nie znajdą pracy w ciągu roku, mają gorszy start i później trudno im dogonić rówieśników. Dlatego tak ważne jest, by szczególnie młodych ludzi nie pozostawiać w czasie bezrobocia samym sobie -podkreśla rzeczniczka ministerstwa pracy Bożena Diaby. W urzędach pracy organizowane są kursy i szkolenia, na przykład komputerowe. Jest również możliwość podjęcia studiów podyplomowych o kierunku, na który jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Bożena Diaby zaznaczyła, że największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają młodzi tuż po studiach oraz osoby po pięćdziesiątce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.